Zatrzymanie prawa jazdy – odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie

9
24830

Wielokrotnie mają miejsce sytuacje, w których zatrzymanie prawa jazdy następuje niesłusznie lub procedura zatrzymania prawa jazdy okazuje się nieprawidłowa (błędny pomiar prędkości, błędny pomiar stężenia alkoholu znajdującego się w organizmie, brak podstaw do zatrzymania prawa jazdy lub jeżeli przepisy na podstawie których prawo jazdy zostało zatrzymane, zostały uznane za niekonstytucyjne). Znaczna ilość kierowców przez niesłuszne zatrzymanie prawa jazdy traci środki do życia. Dlatego warto podejmować działania, mające na celu uzyskania odszkodowania, które chociaż w niewielkim stopniu zrekompensuje skutki niesłusznego zatrzymania prawa jazdy.

Odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie prawa jazdy – bezprawne działanie organów z art 417 kodeksu cywilnego

Kodeks cywilny
art. 417
§ 1. Za szkodę wyrządzoną przez niezgodne z prawem działanie lub zaniechanie przy wykonywaniu władzy publicznej ponosi odpowiedzialność Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego lub inna osoba prawna wykonująca tę władzę z mocy prawa
(…)

W efekcie za niezgodne z prawem działania prokuratur, policji, sądów czy organów administracji publicznej (starostowie/prezydenci miast) w przedmiocie niesłusznego zatrzymania prawa jazdy odpowiada Skarb Państwa.

Wytaczając powództwo o odszkodowanie na podstawie art. 417 Kodeksu Cywilnego, należy przede wszystkim wykazać niezgodne z prawem (bezprawne) działanie lub zaniechanie organu którego dopuścił się przy wykonywaniu władzy publicznej. Przykładowo może to być dokonywanie pomiaru stężenia alkoholu w organizmie poprzez użycie niesprawnego alkomatu i w konsekwencji wydanie na tej podstawie postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy przez sąd lub wydanie przez starostę/prezydenta miasta decyzji administracyjnej o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy z naruszeniem przepisów stanowiących podstawę jej wydawania.

Podstawa z art. 417 Kodeksu Cywilnego nawiązuje w swej treści do art. 77 ust. 1 Konstytucji RP.

Konstytucja RP
art. 71
1.Każdy ma prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została mu wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej.
2. Ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności lub praw.

Dodatkowo, oprócz wykazania bezprawności działania organów zatrzymujących dokument prawa jazdy, należy wskazać rozmiar powstałej szkody wyrządzonej działaniem tychże organów np. wysokość utraconych zarobków.

Legalna jazda

Jeśli potrzebujesz porady lub pomocy prawnej w zakresie wskazanym w artykule i nie tylko, odwiedź stronę LegalnaJazda.pl.legalna jazda

Odszkodowanie za niesłuszne zatrzymanie prawa jazdy – zadośćuczynienie z art. 448 kodeksu cywilnego

Kodeks cywilny
art. 448
W razie naruszenia dobra osobistego, sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia. Przepis art. 445 § 3 stosuje się.

Podstawową różnicą pomiędzy przedstawioną powyżej podstawą dochodzenia odszkodowania za niesłuszne zatrzymane prawo jazdy jest to, iż w tym przypadku, zasadniczo nie wykazujemy szkody (tj. rzeczywistego ubytku w naszym majątku) lecz doznaną w wyniku działania organów władzy publicznej krzywdę. Dodatkowo, działanie organów musi być co do zasady zawinione. Tutaj musimy wykazać, iż w wyniku zatrzymania prawa jazdy doszło do naruszenia naszych dóbr osobistych, których przykładowy, otwarty katalog zawarty jest w art. 23 Kodeksu Cywilnego.

Kodeks cywilny
art. 23
Naruszeniem dóbr osobistych w przedmiocie niesłusznego zatrzymania prawa jazdy, będą wszystkie niedogodności z niego wynikające, takie jak np. naruszenie prawa do wolności, wizerunku czy prawo do swobodnego poruszenia się środkami komunikacji.

Podsumowanie

Żadna z wyżej przedstawionych podstaw prawnych dochodzenia odszkodowania za niesłuszne zatrzymanie prawa jazdy nie jest gwarancją jego uzyskania, bowiem wszystko zależy od okoliczności danej sprawy. Konieczne jest jednak podejmowania jak najszerzej zakrojonych działań, które skłonią organy państwa do respektowania nałożonych na nie obowiązków w zakresie egzekwowania prawa. W szczególności dotyczy to sposobu wykonywania uprawnień i metod pomiaru prędkości.

Źródło obrazu: https://t1.ftcdn.ne Licencja: CC BY 3.0.

9 KOMENTARZE

 1. Dzień dobry mam pytanie czy siedząc w domu i pijąc alkohol policja moze mi zatrzymać prawo jazdy nawet gdy nie jeździłem samochodem ponieważ jest zepsuty a mam konflikt z dwoma sąsiadami gdyż pomogłem policji zatrzymać jednego sąsiada o kradzież omi się mszczą na mnie za to i gdy siedziałam w domu z małżonką piliśmy drinki i dostałem od malzonki nowy portfel i poszedłem do samochodu po prtfel by zmienić dokumenty a dwuch tych sąsiadów zadzwonili na policję że jeżdżę samochodem i gdy policja wtargnęła do mnie do domu zabrali mnie na komisariat a w tym czasie sąsiedzi rysowali mi śrubokrętem samochód i policja twierdzi ze sąsiedzi powiedzieli że ja pojechałem spożywać alkohol a ja siedziałam w domu na majtkach i szykowaliśmy się z małżonką do spania a policja twierdzi ze jechałem zepsutym samochodem co muszę zrobić

 2. zatrzymano mi prawo jazdy na trzy miesiące po czym uniewinniono mnie od czynu który był powodem zatrzymania, czy można wystąpić z pozwem z tytułu odszkodowania i zadośćuczynienia osobno?
  w pierwszym przypadku chciałbym odzyskać utracone pieniądze, w drugim chciałbym wskazać zapłatę na rzecz stowarzyszenia które zajmuje się prawem na drodze.
  szczegóły na moim blogu citizen.info.pl

 3. Straciłem na miesiąc prawo jazdy za podejrzenie że prowadziłem pojazd pod wpływem alkoholu lub środka działającego podobnie po 30 dniach zostałem uniewinniony z zarzutów. Czy mogę domagać się odszkodowania. Mało tego po 25 dniach od zatrzymania zostałem wezwany na komendę że na autostradzie wyrzuciłem puszkę tyskie w trakcie zatrzymania jak praktycznie cały czas spędziłem w radiowozie

  • Szanowny Panie Anonimie

   Jak najbardziej, jeżeli wykaże Pan, że to zatrzymanie spowodowało u Pana powstanie np. krzywd moralnych, a także spowodowało powstanie szkód majątkowych np. poprzez uniemożliwienie wykonywania pracy zarobkowej.

   Pozdrawiam

 4. Witam potrzebuję pomocy odnośnie mierników laserowych , może nie do końca chodzi o nie ,ponieważ z nimi sobie poradziłem ,mianowicie przygoda zaczęła się około 2 lat temu gdy pierwszy raz wygrałem sprawę z miernikiem laserowym Iskra zgromadziłem potrzebne dokumenty i wygrałem . Zirytował mnie fakt że dostałem trzeci mandat za przekroczenie prędkości i to akurat za każdym razem w moim mieście i cały czas przy użyciu tego samego urządzenia , dodam że na codzień jeżdzę zawodowo . Drugim razem , było to we wrześniu 2016 roku w miejscowości Xxx zostałem zatrzymany za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.Pomiar był robiony przy użyciu miernika Ultralite i wynosił 107km ,więc zatrzymano mi prawo jazdy na okres 3 miesięcy. W związku z tym wykroczeniem miałem sprawę 28.12.2016 którą również wygrałem. I niemal z dnia na dzień straciłem pracę ,były to dla mnie trzy bardzo ciężkie miesiące .Dziś dostałem awizo z zawiadomieniem do sądu również za przekroczenie prędkości które miało miejsce jakoś w kwietniu ubiegłego roku też przy użyciu Ultralite wiem że tą sprawę rownież wygram i to będzie trzecie uniewinnienie . Były zmiany w dzienniku ustaw , które nic nie zmieniły i w dalszym ciągu policja używa urządzeń które nie spełniają wymogów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki W Sprawie Wymagań Meterologicznych. Którym Powinien Odpowiadać Przyrząd do Pomiaru Prędkości W Ruchu Drogowym . Czuję się pokrzywdzony ,ponieważ jest to dla mnie w pewnym stopniu próba wyłudzenia pieniędzy od prostych ludzi. Chciałbym żeby to się w końcu skończyło chciałbym założyć sprawę w Sądzie o odszkodowanie ,ale nie bardzo wiem co dalej z tym zrobić . Proszę o jakie kolwiek wpisy z pomysłami bądź kontakt z kimś kto mógł bym mi w tym pomóc i z góry dziękuje za pomoc .

  • Szanowny Panie

   celem udzielenia Panu bardziej szczegółowych informacji zachęcam do kontaktu ze mną poprzez wypełnienie formularzu, który wyświetli się Panu po kliknięciu na znajdujący się po prawej stronie niebieski przycisk „kontakt”;

   pozdrawiam

 5. Wchodzenie w spór sądowy przeciwko organom państwa jest bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem. Oczywiście w przypadku poniesienia konkretnych strat z tego tytułu nie należy odpuszczać. Jednak odszkodowania powinny być adekwatne do wyrządzonych szkód i zaangażowania potrzebnego do jego uzyskania. W przypadku tego drugiego, raczej niemożliwe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj