Tarcza 2.0. Co się zmieniło?

10
24991

Tarcza 2.0. to nowelizacja obejmująca m.in. ustawę COVID-19. Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 weszła w życie 18.04.2020 i ma zastosowanie do już złożonych wniosków i zawartych umów.

Jak czytać nasze poradniki?

Korzystaj z powyższego spisu treści. Klikając w niego możesz przejść do poszczególnych fragmentów artykułu. Na pomarańczowo zaznaczamy definicje, które wyjaśniamy na końcu artykułu.

W pozostałych artykułach zmiany wynikające z nowelizacji opisaliśmy w osobnym akapicie o nazwie „Tarcza 2.0. Zmiany od 18.04.2020 r.”. Ponadto skreśliliśmy nieaktualne treści.

Co się zmienia?

W dotychczasowych artykułach opisywaliśmy następujące formy wsparcia przedsiębiorców. Każda uległa zmianie:

Darmowy e-book

Każda z ww. form wsparcia uległa zmianie. Opisujemy je szczegółowo w e-booku, który za darmo możesz pobrać tutaj. Wystarczy zapisać się na nasz newsletter.

W artykule opisujemy niektóre przykłady zmian. Pełne informacje znajdziesz w e-booku.

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z FGŚP (15g)

Uproszczono okresy rozliczeniowe, w ramach których otrzyma się dofinansowanie. Zmniejszono obowiązki przedsiębiorcy związane z zatrudnianiem pracownika po ustaniu dofinansowania.

BYŁO JEST
Podmiotem uprawnionym do uzyskania wsparcia był przedsiębiorca. Podmiotem uprawnionym do uzyskania wsparcia jest przedsiębiorca, organizacja pozarządowa, inne podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego oraz państwowe osoby prawne.

Sens zmiany: poszerzenie zakresu uprawnionych.

Dofinansowanie udzielane było przez okres 3 miesięcy od daty złożenia wniosku. Dofinansowanie udzielane jest przez okres 3 miesięcy od miesiąca złożenia wniosku.

Sens zmiany: uproszczenie okresów rozliczeń, tak żeby obejmowały pełne miesiące kalendarzowe, a nie okresy rozpoczynające się od innego dnia niż pierwszy dzień miesiąca.

Obostrzenia w zakresie rozwiązania umowy z pracownikiem po zakończeniu dofinansowania (odpowiednie stosowanie art. 13 pkt 2 Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy, który nakazuje nie zwalniać pracownika po okresie dofinansowania, przez okres równy okresowi dofinansowania). Wyłączenie obowiązku odpowiedniego stosowania art. 13 pkt 2 Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

Sens zmiany: sporny. Może być rozumiany albo jako zmniejszenie obowiązków po stronie przedsiębiorcy, albo jako usunięcie wątpliwości w zakresie odesłania do przepisów Ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy. Odesłanie dotyczy tylko i wyłącznie zasad „wypłaty i rozliczania”, a nie warunków bezzwrotnego charakteru wsparcia. Aktualnie nie powinien mieć zastosowania § 2 ust. 2 pkt 2 umowy z WUP. Sugerujemy aneksowanie umowy.

Pożyczka dla mikroprzedsiębiorcy z PUP (15zzd)

Pożyczkę otrzyma każdy przedsiębiorca nawet jeśli nie zatrudnia pracowników. Po 3 miesiącach pożyczka będzie umorzona, o ile nadal przedsiębiorca będzie prowadził działalność gospodarczą.

BYŁO JEST
Należało złożyć oświadczenie o stanie zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r. w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. Usunięto wymóg składania oświadczenia o stanie zatrudnienia.

Sens zmiany: wyeliminowano sporny stan prawny, w ramach którego PUP nie chciały udzielać pożyczki przedsiębiorcom niezatrudniającym pracowników na umowę o pracę. Aktualnie bezspornie pożyczkę może otrzymać osoba niezatrudniająca pracowników.

W celu umorzenia pożyczki po 3 miesiącach należało oświadczyć, że od momentu otrzymania pożyczki nie zmniejszyło się stanu zatrudnienia. W celu umorzenia pożyczki po 3 miesiącach należy oświadczyć, że od momentu otrzymania pożyczki nadal prowadzi się działalność gospodarczą.

Sens zmiany: wobec wskazania wprost, że krąg uprawnionych do pożyczki obejmuje podmioty niezatrudniające pracowników, zmieniono warunek umorzenia pożyczki.

Umorzenie pożyczki mogło być uznane za przychód w rozumieniu prawa podatkowego. Wprowadzono wyjątek, zgodnie z którym przychód z tytułu umorzenia pożyczki nie stanowi przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.

Sens zmiany: de facto zwiększono wysokość dofinansowania poprzez brak konieczności uwzględnienia umorzenia pożyczki jako przychodu.

Pozostałe zmiany

Opis reszty zmian znajdziesz w naszym e-booku. Rozszerzono m.in. zwolnienia na ZUS, zdecydowanie o zwrocie już zapłaconych składek za marzec i wprowadzono szereg innych zmian. Nowe przepisy mają zastosowanie do już zawartych umów i złożonych wniosków do PUP, WUP i ZUS.

Pomoc prawna

Naszym celem jest udzielanie specjalistycznej pomocy prawnej przy wykorzystaniu najnowszych technologii i zapewnieniu pomocy każdemu klientowi, niezależnie od budżetu.

Tabela porównawcza

Tabela, w której na podstawie 17 kryteriów porównujemy formy pomocy dla przedsiębiorców przewidziane w tarczy antykryzysowej. Bezpłatnie otrzymasz przyszłe aktualizacje tabeli. Możesz ją kupić tutaj.

Łączenie dofinansowań. Poradnik

Dokładne opracowanie dotyczące łączenia form pomocy z ZUS, PUP i FGŚP. Podajemy przykłady, przepisy i stanowiska urzędów. Wszystko zrozumiałym językiem. Poradnik możesz kupić tutaj.

Porozumienie z pracownikami. Dokumenty

Porozumienie z pracownikami konieczne do skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń z FGŚP. Otrzymasz też instrukcję wypełnienia dokumentu, protokół wyboru przedstawiciela pracowników, pismo do inspektora pracy, pismo informacyjne dla pracownika. Dokumenty możesz kupić tutaj.

Subwencje dla firm z PFR, ARP, BGK. Poradnik

Tarcza Finansowa to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców. Obejmuje m.in. umarzalne pożyczki. Czym się różnią subwencje z PFR, ARP, BGK i Funduszy Europejskich? Które wybrać? Te i różne praktyczne kwestie omawiamy w naszym nowym poradniku. Poradnik możesz kupić tutaj.

UWAGA. Przedsprzedaż w niższej cenie. Program subwencji jest w trakcie akceptacji przez KE. Poradnik otrzymasz do 2 dni od zatwierdzenia subwencji przez Komisję Europejską.

Porady telefoniczne i mailowe

Nie ryzykuj i skorzystaj z naszych porad telefonicznych. Możemy też przygotować ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. W tym celu skontaktuj się z nami mailowo.

Definicje

ustawa COVID-19 – ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374) ze zmianami wprowadzonymi nowelizacją, która weszła w życie 01.04.2020 r. oraz nowelizacją, która weszła w życie 18.04.2020 r.

10 KOMENTARZE

 1. Witam,jestem wspólnikiem spółki cywilnej ,prowadzimy z mężem działalność i zatrudniamy syna na cały etat a córkę na 1/4 etatu w styczniu zmarł nagle drugi syn,który był zatrudniony na cały etat . We wniosku do banku
  o przyznanie subwencji muszę zaznaczyć ilu pracowników zatrudnialiśmy 31 grudnia 2019 roku.Czy zmniejszone zatrudnienie będzie miało wpływ na wysokość subwencji? Czy 1cały etat i 1/4 etatu to 1 zatrudniony czy 2-oje?.Przychód w kwietniu zmniejszył się w stosunku do marca o 54%.Proszę o odpowiedż.
  Pozdrawiam Grażyna Kotasek.

 2. Obecnie można starać się o świadczenie postojowe nie więcej niż 3 razy po podpisaniu oświadczenia. Prowadzę gastronomię, otworzyłam ją tydzień temu (sprzedaż tylko na wynos). Na razie przychody są bardzo marne i będą niższe niż w marcu, ale jednak restauracja już działa. Czy mogę starać się o postojowe po raz drugi czy już nie?

  • Nie wiem czy na stronie ZUS jest już wzór oświadczenia o ponowną wypłatę. Proszę sprawdzić i na podstawie jego treści można ustalić, czy już składać, czy jeszcze nie.

 3. Witam,

  Jesteśmy firmą prowadzącą działalność jednoosobową – wynajem domków nad morzem w okresie letnim.

  Zawieszona działalność 31.10.2019 rok, odwieszona 17.04.2020 rok z uwagi na okres w którym powinny wpływać zaliczki od klientów. W okresie zimowym nie przyjmujemy zaliczek więc zawieszamy działalność. W tym roku brak zainteresowania wakacjami wynika z pandemii. Grono klientów rezerwowało już pobyt w zeszłym roku, ale nie chcąc pobierać od nich wpłat rezerwacje przyjmowaliśmy na papierze. Wpłaty mieli dokonywać teraz w 4/2020. Z uwagi na bieżącą sytuację – koronawirus i niepewność na rynku pracy grono klientów rezygnuje z pobytu u nas w tym roku. Na działalność ponosimy koszty stałe cały rok. Prąd, podatki od nieruchomości, utrzymanie stron www, monitoring oraz utrzymanie obiektu, etc. Już odczuwamy skutki pandemii albowiem nie ma wpływu zaliczek od klientów.

  Z uwagi na fakt, że zawiesiliśmy działalność w ZUS i w UP odmówiono nam pomocy w formie zwolnienia z ZUS 4,5/2020 oraz pożyczki dla mikroprzedsiębiorców 5000 w UP, twierdząc, że na dzień 29/02/2020 mieliśmy zamkniętą działalność. Gdyby nas było stać na zdrowotne płacilibyśmy je cały rok. Większość firm w branży turystycznej korzysta z możliwości zawieszania działalności dla oszczędności zus aby nie płacić składek w miesiącach, w których brak jest przychodu.

  Mamy koszty związane z kredytem, który spłaciliśmy z poprzednio rocznego przychodu aż do 5/2020 aby nie zalegać nigdzie w żadnych instytucjach. Jednakże już teraz brakuje nam środków na podatek od nieruchomości, na bieżące utrzymanie i płacimy koszty działalności z emerytury męża.

  Prosimy o odpowiedź, czy działalności sezonowe są pozostawione same sobie? Większość otrzymuje pomoc a my z uwagi na sezonowość nie. Ale właśnie wkraczamy na podobny problem jak zator płatniczy i co za tym idzie problemy ze spłacaniem bieżących zobowiązań.

  Czy owa pożyczka bezzwrotna w przypadku prowadzenia działalności nie jest takim wsparciem?.

  Złożyłam wniosek zostaje odrzucony a Pani w UP w Sławnie powiedziała mi, że nie tylko ja jestem pokrzywdzona ona też bo musi siedzieć w pracy i wnioski sprawdzać. Jak to usłyszałam zaraz pomyślałam o tych, którzy tej pracy już nie mają. Przykre jest usłyszeć coś takiego przez telefon. Nie jestem osobą złośliwą więc tylko przeprosiłam Panią, że musiała ten wniosek mój sprawdzać i że są takie czasy jak ta pandemia. Ale nie było to miłe doświadczenie.
  Proszę mieć na uwadze takie działalności. To jest wielki problem dla nas. Taka pożyczka byłaby dla nas pomocą. Starczyłaby na podatek od nieruchomości jaki musimy opłacić a więc wróciłaby do Państwa z powrotem. Zapłaciłabym bieżący prąd na obiekcie, czy teraz ZUS za 4,5/2020. Nie wspominam o kredytach po to nie taka kwota – tu już jest większy problem.
  Prosimy o zmianę w przepisach prawa aby osoby, które miały działalność zawieszoną po jej odwieszeniu w okresie pandemii również mogły skorzystać z pomocy wynikającej z tarczy antykryzysowej. Czy prawidłowo odmówiono nam pożyczki???

  • Opisana sprawa jest obszerna i wymaga analizy. Ze względu na aktualny nakład pracy i skomplikowany charakter regulacji nie jesteśmy w stanie niezobowiązująco udzielać porad prawnych. W związku z tym sugerujemy jedno z poniższych rozwiązań:
   1. ponowną lekturę artykułu, który dotyczy sprawy. Być może jest w nim zawarta odpowiedź;
   2. napisanie komentarza pod artykułem, z precyzyjnymi pytaniami. Staramy się na nie odpowiadać, żeby ta wiedza była dostępna publicznie. Niemniej jednak tak odpowiedź może zająć 1-3 dni;
   3. skorzystanie z naszej odpłatnej porady lub jednego ze wzorów pism dostępnych pod adresem https://sklep.maszprawo.org.pl/13-tarcza-antykryzysowa.
   4. zwrócenie się do nas mailowo z pytaniem o wycenę usługi dostosowanej do Państwa sytuacji.

   W szczególności proponuję nasze gotowe produkty, czyli tabelę porównującą formy pomocy, poradnik dotyczący łączenia form pomocy oraz inne dokumenty. Wszystkie dostępne są pod poniższym linkiem:
   https://sklep.maszprawo.org.pl/13-tarcza-antykryzysowa.

   • Witam, Dziękuję za odpowiedź na moje zapytanie. Okazuje się, że z uwagi na zawieszenie działalności przed 01/03/2020 nie łapiemy się na żadną pomoc. Gdybyśmy na dzień 29/02/2020 odwiesili działalność moglibyśmy wnioskować o ZUS – zwolnienie z płatności oraz o pożyczkę. Niestety działalność sezonowa poszkodowana w tej tarczy 2,0 także….

 4. Dzień dobry,
  Chciałbym spytać czy mogę składać wnioski o poszczególne formy wsparcia (zwolnienie z zus, postojowe oraz pożyczka) przy złożeniu że do 31 marca 2020 byłem zatrudniony na etacie i dodatkowo prowadziłem jednoosobową działalność (opłacana dodatkowo tylko składka zdrowotna) – oczywiście nie była to działalność dla pracodawcy u którego byłem na etacie.
  Od 1 kwietnia 2020 pozostała mi sama działalność. Składkę zdrowotną za marzec 2020 opłaciłem w kwietniu bo marzec był miesiącem gdzie miałem dwa tytuły ubezpieczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here