Oskar Możdżyń

Jestem prawnikiem i przedsiębiorcą. Zajmuję się m.in. obsługą prawną firm, pomocą prawną przy wadach pojazdów na stronie www.autoprawo.pl oraz upowszechnianiem szeroko rozumianej wiedzy z zakresu prawa na stronie www.maszprawo.org.pl. Jestem również prawnikiem Fundacji Autotesto udzielającej porad prawnych osobom oszukanym przy kupnie pojazdu. Współpracuję też z kilkoma katowickimi kancelariami, w szczególności w zakresie rozwijania projektu pomocy prawnej dla przedsiębiorców.

W każdej dziedzinie wiedzy fascynujący jest system. Wzajemne powiązania i zależności. Miłośnika motoryzacji zaciekawi drobna modyfikacja małej części bo postrzega ją przez pryzmat całości. W medycynie działanie konkretnego enzymu będzie wzbudzało dreszcz zainteresowania u lekarza bo patrzy na to w kontekście całego organizmu.

Prawo jest tym bardziej fascynujące bo jest to system norm stworzony przez ludzi dla ludzi. System, który ciągle musi się zmieniać bo ciągle zmienia się rzeczywistość społeczna. Nie ma jednego dobrego prawa tak jak nie ma jednego dobrego systemu politycznego. Wszystko zależy od czasu, miejsca i zaangażowania tych, którzy prawo stosują.

Piszę to, żeby wytłumaczyć się z sytuacji, w której z uporem godnym lepszej sprawy będę wykładał przez telefon różnicę pomiędzy odstąpieniem od umowy ze skutkiem ex tunc a jej wypowiedzeniem ze skutkiem ex nunc.

Opis moich głównych projektów znajdziesz na stronie mozdzyn.pl. Niektóre publikacje (z wyłączeniem elektronicznych, te są dostępne na moich stronach) i efekty współpracy z mediami znajdziesz tutaj.

Fotografia: Wojciech Mateusiak.