Piotr Kaszubski vs. zbiorowe interesy konsumentów

34
16620

Dotychczas nie interesowałem się działalnością prowadzoną przez Piotra Kaszubskiego. Obiła mi się o uszy sytuacja z lek. stom. Jakubem Dziewitem, którego wizerunek i rzekoma opinia zostały niezgodnie z jego wolą wykorzystane do reklamy środka wybielającego zęby Whitetime. Kojarzyłem też młodą postać z programów śniadaniowych, która była urzeczywistnieniem polskiego american dream, przy czym dziwiło mnie ogólnikowe odpowiadanie na konkretne pytania.

Wczoraj jeden z wykopowiczów SmazePlyndze odkrył, że pani „dr. Ewa Neuman” (pisownia z kropeczką ze strony whitetime.pl oryginalna) opisywana na facebookowym profilu Piotra Kaszubskiego „pani doktor”, prawdopodobnie nie istnieje. Zdjęcie pani „dr. Ewy Neuman” pochodzi z płatnej bazy zdjęć, a szybka weryfikacja przeze mnie jej personaliów w Centralnym Rejestrze Lekarzy RP dała negatywny wynik. Innymi słowy nikt taki nie istnieje.

Po wejściu na stronę whitetime.pl odkryłem kolejnego lekarza, tym razem panią „dr Marię Hopfner” (skąd te wszystkie tytuły naukowe?), lekarza stomatologa, który pozytywnie wypowiada się o produkcie. Również ta osoba nie figuruje we wspomnianym rejestrze, a widniejące obok nazwiska zdjęcie pochodzi z płatnej bazy danych. Tutaj jednak widać pewien postęp, bo w przeciwieństwie do zdjęcia poprzedniej pani doktor, usunięty został znak zabezpieczajcy, charakterystyczny dla zdjęć z płatnych baz.

W kontekście wątpliwości co do bezpieczeństwa samodzielnego stosowania produktu Whitetime, powyższe praktyki są nie tylko naganne etycznie, ale również podlegają pod konkretne paragrafy. W mojej ocenie stanowią one naruszenie zbiorowych interesów konsumentów poprzez naruszenie obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji.

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów (Dz.U. 2007 Nr 50, poz. 331)

Art. 24 [Bezprawne działanie przedsiębiorcy] 1. Zakazane jest stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.
2.Przez praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów rozumie się godzące w nie bezprawne działanie przedsiębiorcy, w szczególności:
1) stosowanie postanowień wzorców umów, które zostały wpisane do rejestru postanowień wzorców umowy uznanych za niedozwolone, o którym mowa w art. 479[45] ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (Dz.U. Nr 43, poz. 296, z późn. zm.);
2) naruszanie obowiązku udzielania konsumentom rzetelnej, prawdziwej i pełnej informacji;
3) nieuczciwe praktyki rynkowe lub czyny nieuczciwej konkurencji.

Postanowiłem więc sporządzić stosowne zawiadomienie do UOKiK (zamieszczam je niżej), jednak okazało się to całkiem trudne. Piotr Kaszubski choć wszędzie występuje jako producent, pomysłodawca i sprzedawca produktu Whitetime, w rzeczywistości zadbał (lub zrobiły to związane z nim osoby) o podmioty pośredniczące. Zgodnie z informacją podaną w regulaminie na stronie whitetime.pl sprzedażą zajmuje się spółką z USA, przy czym jej siedziba mieści się w siedzibie innej amerykańskiej spółki zajmującej się …rejestrowaniem spółek na terenie USA dla podmiotów trzecich, w tym dla osób z zagranicy. Jest to więc typowe wirtualne biuro, a spółka WHITETIME PROFESSIONAL DISTRIBUTION LLC., prawdopodobnie nie ma ani organów na terenie USA, ani prawdopodobnie nie prowadzi tam działalności.

Rzecz jest jednak do chwycenia i jeśli za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów nie odpowie Piotr Kaszubski, to powinna zrobić to Wiesława Kaszubska, która być może jest – w sferze formalnoprawnej – producentem produktu Whitetime. W kontekście przytoczonych w poniższym zawiadomieniu faktów, nasuwa się pytanie, czy Piotr Kaszubski jest rzeczywiście mózgiem całego interesu, czy też jego działanie służy głównie wypromowaniu produktu (młody, piękny milioner oferuje produkt innym młodym, którzy widzą w nim niedościgniony wzór), za który odpowiadają finansowo i prawnie osoby trzecie. Pytanie to pozostawiam otwarte bo mam za mało danych, aby wysunąć jednoznaczne twierdzenia, nie narażając się na zarzut naruszenia dóbr osobistych tak zacnej osoby 😉 Nie ulega jednak dla mnie najmniejszej wątpliwości, że miało miejsce naruszenie zbiorowych interesów konsumentów, a kto za to odpowiada, jest rzeczą wtórną.

Podoba mi się, że młody chłopak jest w stanie z powodzeniem funkcjonować w świecie biznesu. Nie jest też istotne z jakiego pułapu zaczynał- wszyscy mamy różne szanse i można zmarnować wielką fortunę, którą dostało się od krewnych lub zrobić pieniądze z niczego, będąc kreatywnym i oszczędnym. Nie mogę natomiast pogodzić się z faktem, że młody przedsiębiorca jest gotów podejmować – w mojej ocenie – wątpliwe etycznie i prawnie działania, które mają na celu wprowadzanie konsumentów w błąd, co do tak istotnej kwestii jak fakt rekomendowania produktu przez lekarzy. Stąd też mam nadzieję, że po poniższym zawiadomieniu, takie sytuacje Piotrowi Kaszubskiemu już się nie przytrafią.

scankasZUB scankasZUB0001 scankasZUB0002 scankasZUB0003 scankasZUB0004

34 KOMENTARZE

 1. Cześć,

  Niestety napływ informacji przyciągnął mnie na stronę Oskara.
  Mieszkam w uk.
  Na szczęście przelew za „darmową” próbkę zrobiłem z konta, na którym nie trzymam środków, albo wpłacam aby tylko przelać gdzieś dalej.
  Arleta i Michal, poszliście gdzieś z tym do urzędu w uk? Jest coś jak UOKiK w wersji brytyjskiej.
  Zwłaszcza, że prasa wzięła się za nagłośnienie tej sprawy.
  Oskar, wiesz może jak to jest w przypadku takiej umowy, jeśli nie są w stanie pobrać mi środków z konta, naliczają jakieś kary?
  Do tego w regulaminie jest napisane, że wiążący regulamin jest w wersji angielskiej.

  Pozdrawiam,
  Kamil

  • Witaj, ja dzwoniłam do banku (barclays) i poprosiłam o zablokowanie wszelkich płatności z ta firma.bank poinformował mnie ,ze ustanowiona była płatność miesięczna-czyli co mies konto byłoby obciążane kwota £100.
   Czytałam na forach w języku angielskm-oszukanych jest mnostwo ludzi. Osobiscie jeszcze nie zgłaszalam tego nigdzie-czekam na rozwoj sprawy.
   Na Twoim miejscu zadzwoniłabym do banku i zablokowała wszystkie płatności z ta firma.
   Pozdrawiam

   • Zrobiłem jak zaleciłaś, próbowali mi już ściągnąć pieniądze 3 razy, całe szczęście, że ich nie było na koncie 😉 bank już zablokował ich automatyczne transfery. Oraz wysłali do nich informację o braku pozwolenia na przelewy i zaprzestaniu.
    Pracownik banku o aferze nic nie słyszał, za to konsultant telefoniczny już za to bardzo był w temacie 🙂

 2. Witam cię Oskar ,
  Dobrze zacząłeś węszyć w tej firmie „Whitetime” ale troche w Mur trafiłeś , jest druga strona tej całej historii dobrze ci intuicja podpowiedziała że to nielegalnie jest Robione ale zwróciłeś uwagę nie na te elementy wsumie .
  Przekaże ci moją historie dlaczego trafiłem na te stronę .

  jakiś czas temu dosyć nie dawno trafiłem na strone Whitetime właśnie tyle że nie była to strona polska a Zagraniczna po angielsku czyli było albo Co.uk albo .Com , zobaczyłem ich reklamę wsumie nawet nie zwracałem uwagi kto jest na tych obrazkach i co tam piszą zobaczylem produkt patrze cena 2 opcje do wyboru jedna FULL 100Funtów i Druga opcja „Wypróbuj produkt FREE TRIAL” 1 Funt patrze opinie/komentarze, mnostwo opini komentarzy bezposrednio z Facebooka pisane duzo pozytywnych wsumie zadnych negatywnych nie było , byłem rozkojarzony ze nie zwrocilem na to uwagi ale rozkojarzylo mnie cos innego , patrze na dół Strony gdzie sie zawsze patrzy w takich sytuacjach i szukam regulaminu albo gwiazdek dołączonych do ceny, patrze gwiazdek nie ma , szukam reszty patrze regulaminu nie ma kontaktu wsumie nie ma też to myśle dobra może dalej będzie wpisuje dane klikam do rachunku i byłem pewny ze wyskoczy mi cena 100 Funtów i sb dam z tym spokoj , ale patrze cena 1 Funt zadnych dodatkowych kosztów nigdzie nic nie pisze że cos jeszcze zamawiam mysle sobie chwile , o co w tym chodzi , przeredagowałem jeszcze raz i pomyślałem „No tak próbka , próbka może tyle kosztowac wkoncu chcą jakoś klientów zachęcić do produktu więc można sprawdzić co to jest a jak bd OK to sie zamówi full” zaplacilem funta przyszło do domu patrze na paczke adres „Polska/warszawa” CO DO CHOLERY… zamawiałem na brytyjskiej stronie troche mnie to speszyło , ale po chwili pomyslałem „Noo wkoncu jakas firma z polski idzie na rynki światowe może wkoncu jakiś hit będzie” (zawsze jestem dobrej mysli po prostu i mysle pozytywnie) Więc wyobraż sobie jakim było zaskoczeniem gdy po tygodniu lub 2 tygodniach nagle z Konta zjadlo mi 100Funtów za nic…. bylem w szoku pobiegłem do banku wyjaśniłem sytuacje, pytali sie wszystko mnie jak wyglądała sytuacja tyle co sie dowiedziałem to że na koncie zostało aktywowane jakiś ukryty przelew który będzie wykonywany co 2 tygodnie pani sie mnie spytała czy coś wiem o nim co to jest, i zdezaktywowała go w systemie i prosiła o wyjaśnienie sprawy W firmie w której zrobiłem zakupy i że to nie było zbyt legalnie zrobione , Firma ma mi zwrócic te pieniądze które zabrala jezeli tego nie zrobi to mam wrocic do banku i Powiedzieć ze firma nie chce zwrocic albo unika kontaktu i pani przekieruje sprawe do odpowiednich władz.Jest to bardzo dziwne że bank w angli może sie zajmować takimi sprawami ale pani zapewniła mnie ze wszystkie tranzakcje które są robione w banku i w jakiś sposob sa niezgodne z prawem i klient jest niezadowolony oni mają obowiązek sie tym zajac i zrobic wszystko aby doprowadzic sprawe do konca.

  Tak więc Firma WhiteTime Prowadzi ciemne interesy wprowadząjac klientów Świadomie w Błąd nie legalnymi środkami i pora aby ponieśli za to konsekwencje poniewaz sposób w jaki ukrywają koszta dodatkowe jest jak najbardziej niezgodny z prawem.. czyli ich darmowe próbki nie są darmowe lecz są droższe niż full pakiet bo płaci sie co 2 tyg pewnie do Full pakietów też coś dodatkowego dozucili.
  Co o tym myslisz oskar i co mi poradzisz co zrobic zeby odzyskac pieniadze przy tak duzej roznicy ceny ? [polska 80zl , anglia 500zł] gdyby chodzilo o 80zl to bym nawet sie nie ruszyl bo bym sie cieszyl ze mam produkt za niewielka cene ale przy 100 Funtach 500zl to jest dla mnie bardzo duzo za takie gówienko…

 3. Oskar dziękuje Ci, że nie przeszedłeś obok tej sprawy obojętnie. Sam nosiłem się z zamiarem napisania odpowiedniego zawiadomienia. Z takimi ludźmi należy walczyć, jeżeli chcemy żyć w lepszym państwie i w lepszym społeczeństwie. Ratujesz moją wiarę w ludzi. Pozdrawiam. Zdrowia i wytrwałości życzę.

 4. Bardzo dobrze, ten cały środek do wybielania promocją przypomina mi jakiegoś filipińskiego uzdrowiciela. Najgorsze w tym jest to, że odbiorcami jest młodzież która myśli, że jak sama sobie zrobi kurację w domu to wyleczy się z kompleksów i będzie odnosić sukcesy. Tymczasem sam Kaszubski nawet nie wspomina o fakcie, że naturalny kolor zębów nie jest idealnie biały a szkliwo szkliwu jest nierówne, jednemu wybieli bez powikłań innemu zniczy szkliwo. Warto wziąć pod uwagę fakt, że ten produkt zabiera większą ilość substancji aktywnych niż produkty konkurencyjne. Drodzy użytkownicy WT – to nie magia Kaszubskiego, to chemia.

 5. Zgadzam się w 100% z autorem pisma. Poza tym oszustwem na stronie tego produktu do wybielania jest to: „Profesjonalne termoplastyczne aplikatory Whitetime, jako jedyne na rynku idealnie dopasowują się do kształtu zębów użytkownika. Nie różnią się niczym od nakładek wykonanych przez stomatologa.”
  Różnią się i to bardzo. Profesjonalne szyny do wybielania wykonywane są przez technika dentystycznego na modelach zębów pacjenta. Poza tym przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Muszą być szczelne przy szyjkach zębowych, bo w innym wypadku wszelkie preparaty do wybielania „wyżerałyby” dziąsła powodując choroby przyzębia.
  Poza tym do poczytania artykuł o substancji zawartej w preparacie (” Żel w porównaniu z preparatami konkurencyjnymi, zawiera większe stężenie nadtlenku karbamidu, co czyni go niezwykle skutecznym.”): http://czas.stomat.net/upload/articles/1/4.pdf?PHPSESSID=001774968c6ee7e81d7aa06f1aa67b29

 6. kaszubski znowu sam pisze komentarze ze swoich 400 kont bo jest za skąpy by opłacic do teog swoich fanów w wieku gimnazjalnym.

  ciesze sie ze sa jeszcze ludzie ktorzy stoją po własciwej etycznej stronie. Dzieki Oskar

 7. Brawo!:) Cieszę się, że to zrobiłeś. Dobrze, że istnieją tacy czujni ludzie. Ktoś musi ludziom patrzeć na ręce, żeby nie powtarzały się afery np. jak ta z solą przemysłową. Produkt Whitetime niewątpliwie jest podejrzany. Założyłbym się o worek o pare stówek, że coś jest z nim nie w porządku. Powodzenia panie Oskarze!

 8. Oskar Możdżyń wielki szacun dla Ciebie, że Ci się chciało. Kaszubski to osoba na której mógłbyś stać się bardzo popularny, czego Ci życzę. Jest sporo osób mających dowody odnośnie jego niedozwolonych praktyk, które jeszcze nie ujawniły się z tymi newsami, mam nadzieję, że będziesz stanowił tutaj silne merytoryczne wsparcie. Życzę dalszych sukcesów.

  • Jeśli tylko ktoś coś podrzuci to zawsze mogę zadziałać. Nie lubię nieuczciwych praktyk u przedsiębiorców- są one podwójnie szkodliwe. I dla konsumentów i dla innych przedsiębiorców działających fair.

 9. Jak widzicie komentarze ze sformułowaniem „ból dupy” możecie być pewni, że to kaszubski, on i ludzie z jego otoczenia niezwykle często je stosują

 10. nie zdziwiłbym się, gdyby powyższe, negatywne na temat artykułu komentarze dodawał sam kaszubski. na wykopie widniała identyczna sytuacja pod inną internetową publikacją. styl komentarzy i ich wartość merytoryczna jest także zbliżona do tamtych. autorze – nie przejmuj się. w swoim imieniu bardzo dziękuję za to, że chciało Ci się wystosować taki list. dość oszukiwania nas przez firmy, a tym bardziej takie jak ta – cwaniackie.

 11. Przeczytałem od deski do deski. Wstyd mi że jestem Polakiem, wstyd mi ze tyle osob probuje atakować tego chłopaka. To naprawde przykre że są osoby ktore wyciagaja błędy, skladaja donosy, bo ktos użył zdjęcia ze stoku żeby zarobić wiecej pieniedzy. Wiele straciles w moich oczach po tym artykule. Pozdrawiam

  • Haha 🙂 Szalenie autentycznie brzmi to co piszesz. Czekam na multikonta i dalsze komentarze 🙂 Merytorycznie nie odpowiem, bo miałbym problem odeprzeć taką ilość argumentów.

   • HAHAHAHAHAHAHAHAHA Ładnie Kaszubski dodaje komentarze 😀 Oskarze mam nadzieję że na swojej drodze spotkam jeszcze wielu ludzi takich jak ty! Odwaliłeś kawał super roboty tak naprawdę w trosce o zdrowie nasze i bliskich (internautów). A mam nadzieję że ludzi takich jak Kaszubski powieszą za jaja za fałszerstwa których dokonuje…

 12. Oskar M.- musisz miec wyjatkowo wielki bol dupy ze chcialo ci sie pisac takie pismo tylko zeby kogos pograzyc, ale z reguly ludzie ktorzy nic nie osiagneli skupiaja sie na upieprzaniu ludzi sukcesu.

  • Nie dostrzegam zależności pomiędzy „bólem dupy” – jak to napisałeś – a pisaniem pism. Być może Ty masz inne doświadczenia.
   Pomijając już Twój brak kultury, powiedz mi jedną rzecz- czy nie dostrzegasz braku etyki u przedsiębiorcy, który powołuje się na nieistniejące opinie lekarzy, w celu zwiększenia zaufania potencjalnych klientów do swojego produktu? Uważasz, że takie działania powinny być dozwolone i obojętne prawnie? Wytłumacz mi to.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here