Jak łączyć formy pomocy?

16
44056
tarcza antykryzysowa - jak łączyć różne formy pomocy

Tarcza antykryzysowa (pakiet antykryzysowy) obejmuje szereg rozwiązań dla przedsiębiorców, o których przeczytasz tutaj. Jest ich tak dużo i są na tyle zróżnicowane, że powstają poważne problemy w łączeniu form pomocy oferowanych przez ZUS (składki i postojowe), Powiatowe Urzędy Pracy (dofinansowanie wynagrodzeń, dofinansowanie kosztów działalności, pożyczka) i Wojewódzkie Urzędy Pracy (dofinansowanie wynagrodzeń z FGŚP).

Nasz poradnik

Pełne omówienie łączenia ww. form pomocy opisujemy w naszym poradniku, który możesz kupić tutaj. Podajemy przykłady, przepisy i stanowiska urzędów. Wszystko zrozumiałym językiem na 12 stronach. Poniżej opisujemy przykładowe zagadnienia z poradnika. Omówiliśmy w nim łączenie wszystkich z wyżej wymienionych form pomocy.

Zwolnienie ze składek ZUS a inne formy pomocy

W art. 31zo ustawy nie ma wprost odniesienia do innych form pomocy. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 31zo ust. 1 i ust. 2 ustawy zwolnienie dotyczy „nieopłaconych należności z tytułu składek”. Gdyby więc w ramach jednej z form pomocy opłacono składki ZUS to ZUS nie będzie mógł umorzyć składek w trybie art. 31zo ustawy.

W związku z tym zaleca się najpierw występowanie o umorzenie składek ZUS w trybie art. 31zo, a następnie występowanie o inne formy pomocy, które zostaną ograniczone w ten sposób, że nie będą przeznaczane na opłacanie składek ZUS.

Jeśli wystąpiliśmy już o formy pomocy, w ramach których zostanie opłacona część składek ZUS, a okazało się, że możemy być zwolnieni z ZUS na korzystniejszych warunkach w ramach art. 31zo ustawy, to należy dążyć do aneksowania umowy z PUP / WUP. Urzędy w oficjalnych komunikatach wskazywały, że jeśli z jakiegoś powodu pojawi się konieczność aneksowania umowy lub modyfikacji wniosków (np. w celu ograniczenia pomocy i nieujmowania w jej ramach składek ZUS), to będzie to robione w sposób podobny jak w przypadku innych umów np. takich jak umowy o staż lub inne umowy dotyczące promocji zatrudnienia i instrumentów rynków pracy.

(…) CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z FGŚP (15g)

Jest to mocno problematyczna forma wsparcia z perspektywy łączenia jej z innymi. Co oczywiste, część wynagrodzeń jest redukowana w efekcie wprowadzenia przestoju lub zredukowania wymiaru czasu pracy. W zakresie pozostałej części wynagrodzeń, które pracodawca nadal musi płacić, możliwe jest uzyskanie dofinansowania.

Przepis mówi, że „przedsiębiorca, o którym mowa w ust. 1, może otrzymać pomoc z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych wyłącznie w przypadku, jeśli nie uzyskał pomocy w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat na rzecz ochrony miejsc pracy”.

Bezsporne jest kryterium „tych samych pracowników”. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby np. przy 10 pracowników, pracowników nr 1-5 objąć art. 15g ustawy, a pracowników nr 6-10 objąć inną formą pomocy, np. dofinansowaniem wynagrodzeń z PUP na podstawie art. 15zzb.

(…) CZYTAJ DALEJ

Pomoc prawna

Naszym celem jest udzielanie specjalistycznej pomocy prawnej przy wykorzystaniu najnowszych technologii i zapewnieniu pomocy każdemu klientowi, niezależnie od budżetu.

Tabela porównawcza

Tabela, w której na podstawie 17 kryteriów porównujemy formy pomocy dla przedsiębiorców przewidziane w tarczy antykryzysowej. Bezpłatnie otrzymasz przyszłe aktualizacje tabeli. Możesz ją kupić tutaj.

Łączenie dofinansowań. Poradnik

Dokładne opracowanie dotyczące łączenia form pomocy z ZUS, PUP i FGŚP. Podajemy przykłady, przepisy i stanowiska urzędów. Wszystko zrozumiałym językiem. Poradnik możesz kupić tutaj.

Porozumienie z pracownikami. Dokumenty

Porozumienie z pracownikami konieczne do skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń z FGŚP. Otrzymasz też instrukcję wypełnienia dokumentu, protokół wyboru przedstawiciela pracowników, pismo do inspektora pracy, pismo informacyjne dla pracownika. Dokumenty możesz kupić tutaj.

Subwencje dla firm z PFR, ARP, BGK. Poradnik

Tarcza Finansowa to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców. Obejmuje m.in. umarzalne pożyczki. Czym się różnią subwencje z PFR, ARP, BGK i Funduszy Europejskich? Które wybrać? Te i różne praktyczne kwestie omawiamy w naszym nowym poradniku. Poradnik możesz kupić tutaj.

UWAGA. Przedsprzedaż w niższej cenie. Program subwencji jest w trakcie akceptacji przez KE. Poradnik otrzymasz do 2 dni od zatwierdzenia subwencji przez Komisję Europejską.

Porady telefoniczne i mailowe

Nie ryzykuj i skorzystaj z naszych porad telefonicznych. Możemy też przygotować ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. W tym celu skontaktuj się z nami mailowo.

16 KOMENTARZE

 1. Dzisiaj wystąpiłam o dofinansowanie do działalności z Pup czy mogę dodatkowo skorzystać z postojowego ZUS i wystąpić o zniesienie składek za kwiecień?

 2. Czy można obniżyć wymiar czasu pracy o 20 % nie obniżając wynagrodzenia? i starać się o dofinansowanie , czy w ślad za obniżeniem etatu musi iść obniżka płacy tj 2600 x80% = 2080 brutto na liście płac za 04.2020 czy dopiero od 05.2020.
  Wniosek chcę złożyć w kwietniu.
  Wszyscy pracują na wynagrodzeniu minimalnym 2600 brutto

 3. Czy spółka z o.o. zatrudniająca 35 osób może starać się o dofinansowanie PUP wraz ze składkami naubezpieczenia społeczne oraz złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie ze składek w wysokości 50 % ?

  • Urząd Pracy kazał mi zmienić we wniosku dane, bo starałam się umorzenie 50 % Zus, Wtedy w tabeli w excelu trzeba wpisywać , że pracownikowi przysługuje zwolnienie z 50% składki ( tam gdzie wpisuje sie 0 lub 1), bo oni nie dofinansowują składek zus w takim przypadku ,tylko same wynagrodzenia (mimo, iż z zus nie przyszła żadna decyzja)

 4. Nie jestem taki pewny czy można łączyć pożyczkę z dofinansowaniem kosztów prowadzenia działalności. W warunkach uzyskania wsparcia (dofinansowania do prowadzenia działalności) są zapisy:
  – Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania na te same koszty prowadzenia
  działalności gospodarczej, które zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków
  publicznych.
  – Oświadcza o nieotrzymaniu i nieubieganiu się o dofinansowanie na ten sam cel z innych
  środków publicznych;

  Więc jak się mają te zapisy do łączenia tych dwóch form pomocy ?

 5. Czy osoba samozatrudniona może złożyć wniosek o dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności i jednocześnie o pożyczkę (oczywiście po wejściu w życie nowych przepisów Tarczy Antykryzysowej 2.0)? Obie formy pomocy są przeznaczone na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej – czy to wyklucza możliwość takiego połączenia?

   • Bardzo dziękuję za odpowiedź. Podsumowując, osoba samozatrudniona może ubiegać się jednocześnie o wszystkie formy wsparcia przeznaczone dla samozatrudnionych: zwolnienie ze składek ZUS+świadczenie postojowe+dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności+pożyczka (wszystkie ww. formy wsparcia nie wykluczają się wzajemnie i można je łączyć, można skorzystać ze wszystkich jednocześnie)?

    • Wg mnie można – i zamierzam sprawdzić to osobiście. To wynika wprost ze stwierdzeń i zapisów nawet w samych szablonach wniosków.

     • Nie jestem taki pewny czy można łączyć pożyczkę z dofinansowaniem kosztów prowadzenia działalności. W warunkach uzyskania wsparcia (dofinansowania do prowadzenia działalności) są zapisy:
      – Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania na te same koszty prowadzenia
      działalności gospodarczej, które zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków
      publicznych.
      – Oświadcza o nieotrzymaniu i nieubieganiu się o dofinansowanie na ten sam cel z innych
      środków publicznych;

      Więc jak się mają te zapisy do łączenia tych dwóch form pomocy ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj