Zakłócanie ciszy nocnej

204
332360

Zakłócanie ciszy nocnej jest czynem zabronionym opisanym w Kodeksie wykroczeń. Statystki prowadzone przez Policję wskazują właśnie na zakłócanie ciszy nocnej, jako główny powód nocnych interwencji funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej.

Podstawa prawna

Pojęcie „ciszy nocnej” jest nazwą używaną potocznie, próżno jej szukać w polskim prawie. Podstawa prawna do podjęcia interwencji we wskazanej sytuacji została uregulowana w Kodeksie wykroczeń.

Ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń

Art. 51 § 1 Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

Wskazany przepis nie dotyczy tzw. naruszenia ciszy nocnej, a jedynie zakłócenia spoczynku nocnego za pomocą krzyku, hałasu, alarmu bądź innego wybryku.

W pierwszej kolejności należy wyjaśnić co ustawodawca rozumie pod pojęciem zakłócenia. Jak wyjaśnia się w piśmiennictwie, chodzi o zachowanie wywołujące gdzieś niepokój, zamieszanie naruszające ustalony porządek, normy współżycia społecznego czy też naturalny bieg spraw, co w efekcie powoduje oburzenie, podenerwowanie lub zgorszenie.

Czym jest spoczynek nocny z art. 51 k.w.

Zagadnienie to rozwinięto w piśmiennictwie, z którego wynika, że przez spoczynek nocny należy rozumieć czas przeznaczony na odpoczynek nocny, który zwyczajowo przyjmuje się na godziny 22:00 do 6:00 rano. Słowo “zwyczajowo” w kontekście powyższego zdania ma charakter kluczowy, gdyż wbrew błędnym przekonaniom czas pomiędzy godzinami 22:00 a 6:00 nie jest unormowany w polskim systemie prawnym jako tzw. cisza nocna. Jest to prawo zwyczajowe, respektowane przez doktrynę oraz władzę sądowniczą.

Warto zaznaczyć, że pojęcie spoczynku nocnego może mieć zupełnie inne znaczenie od wskazanego wyżej np. ze względu na miejscowe prawo zwyczajowe, zarządzenie właściwego organu, ustalenia wspólnoty mieszkaniowej, zarządu uzdrowiska czy osoby uprawnionej, którą może być dyrektora szpitala.

Wybryk jako przyczyna zakłócania ciszy nocnej

Przybliżenia wymaga również pojęcie wybryku, który to wybryk jest przyczyną zakłcenia spokoju, porządku publicznego, czy też spoczynku nocnego. Zgodnie ze stanowiskiem przyjętym przez Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 2 grudnia 1992 roku (sygn. akt III KRN 189/92) jest to zachowanie jakiego w konkretnych okolicznościach, czasie, miejscu i otoczeniu ze względu na przyjęte normy ludzkiego współżycia nie należy się spodziewać.

Przykłady zakłócania ciszy nocnej

Powodem większości zgłoszeń w sprawie naruszania ciszy nocnej są oczywiście imprezy, ale wypełnienie znamion w/w czynu może nastąpić także w zupełnie błahych sytuacjach życia codziennego jak np.; głośne oglądanie telewizji, słuchanie muzyki czy przeciągnięcie prac remontowych do późnych godzin nocnych. Nieistotne jest czy osoba pokrzywdzona śpi czy też nie, formę wypoczynku każdy indywidualnie dostosowuje do swoich potrzeb, istotne jest więc samo naruszenie prawa do odpoczynku.

Uprawnienia poszkodowanych

Zgłoszenie naruszenia tzw. ciszy nocnej obliguje Policję oraz Straż Miejską do podjęcia interwencji. Reakcja przybyłych na miejsce funkcjonariuszy zależy jednak od sytuacji, którą zastaną na miejscu. Częstokroć jeśli naruszenie zdarza się po raz pierwszy, funkcjonariusze poprzestają na pouczeniu oraz prośbie o zachowanie zgodne z przyjętymi normami.

Powtarzające się wykroczenie, często połączone z agresją bądź awanturą może skutkować ukaraniem w postaci mandatu, bądź skierowaniem wniosku do sądu o ukaranie (także w przypadku odmowy przyjęcia mandatu). Skierowanie wniosku do sądu i ewentualne skazanie zakończy się karą grzywny, ograniczenia wolności bądź nawet aresztu. Praktyka wskazuje, że kara zasądzona wyrokiem równa się kwocie nieprzyjętego mandatu, powiększonej o koszty postępowania, oczywiście nie jest to jednak reguła.

W sytuacji niewątpliwego zakłócenia spoczynku nocnego najrozsądniej jest przyjąć mandat, gdyż z reguły nie jest wysoki, a ewentualne koszty postępowania mogą być wyższe od samej grzywny.

Osoby poszkodowane przez lokatorów zakłócających ciszę nocną, mogą zawiadomić Policję lub Straż Miejską zarówno telefoniczne jak i pisemnie. Czasem forma pisemna może dać lepszy efekt.

Uprawnienia członków wspólnoty mieszkaniowej

W skrajnych, poważnych przypadkach, jeśli ciszę nocną zakłóca osoba w lokalu, w ramach wspólnoty mieszkaniowej, musi liczyć się z wykorzystaniem przez wspólnotę art. 16 Ustawy o własności lokali. Zgodnie z nim, możliwa jest przymusowa sprzedaż lokalu należącego do właściciela, który narusza prawa innych właścicieli lokali.

Ustawa z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali

Art. 16. 1. Jeżeli właściciel lokalu zalega długotrwale z zapłatą należnych od niego opłat lub wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu albo przez swoje niewłaściwe zachowanie czyni korzystanie z innych lokali lub nieruchomości wspólnej uciążliwym, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego o egzekucji z nieruchomości.
2. Właścicielowi, którego lokal został sprzedany, nie przysługuje prawo do lokalu zamiennego.

Pomoc prawna

Potrzebujesz porady prawnej lub innego rodzaju pomocy prawnej? Skorzystaj z formularza kontaktowego. W ciągu kilku godzin skontaktuje się z Tobą jeden z naszych prawników. Zapewniamy bezpieczeństwo Twoich danych osobowych i bezpłatne, wstępne informacje o możliwościach pomocy w Twojej sprawie.

Źródło obrazu: Wikipedia. Autor: Lionelleo (Lionel Leo).

204 KOMENTARZE

 1. Boże co za czasy.. Wszystko wszystkim przeszkadza.. Chcecie ciszy to kupcie chatę na wsi a nie mieszkanie w bloku. Polecam też korki do uszu i wrzucenie na luz

 2. Mój syn pracuje na zmiany.Dwa tygodnie w miesiącu ma zmianę dzienną (cztery dni w tygodniu).Rano ok.3-ej,przed wyjściem,myje głowę.Nie wiem,ile to trwa -5,może 10 min?My z mężem nie słyszymy,nie budzimy się,natomiast sąsiad ma o to wielkie pretensje.Twierdzi,że budzi się wraz z dziewczyną bo tak straszny to hałas,że potem nie mogą zasnąć itd.Pokusił się nawet o zmierzenie natężenia tego dźwięku,który w momencie puszczania wody wynosi 47-48 dB.Pisze pisma,gdzie się da-do developera,do zarządcy nieruchomości…Czy jego pretensje są słuszne,czy rzeczywiście jest to zakazane albo może jest to wykroczenie?Nadmienię,że u nas w sypialni również słychać,kiedy tenże sąsiad bierze prysznic oraz załatwia potrzeby fizjologiczne w godzinach kiedy obowiązuje już cisza nocna..Podchodzimy jednak do tego w ten sposób,ze w bloku takie odgłosy są naturalne i nie ma o co mieć pretensji.Pozdrawiam.

 3. Witam, od dobrych czterech miesięcy sąsiedzi mieszkający nademną po godzinnie 22 oglądają jakieś filmy. Raz to w jednym raz to w drugim pokoju, tak że słychać u mnie w mieszkaniu w dwóch pomieszczeniach. Rozumiem oglądanie tv, ale słychać lektora i muzykę jaka jest tam grana. Czy to normalne ?? Byłam u nich parę razy i najwidoczniej nie potrafią przyjąć do rozumu, że nie da się spać (nie mówię tu o 22, ale o 24-1 w nocy). Dzwoniłam na Straż Miejską, też nie poskutkowało. Czy mam zawracać głowę policji, czy może jest jakieś inne rozwiązanie? Byłabym wdzięczna za jakieś sugestie, podpowiedzi.

  • Kupiłam mieszkanie i już po kilku dniach wiedziałam dlaczego poprzedni właściciel szybko je sprzedał. Z mieszkania nade mną dochodzą hałasy typowo przemysłowe: uderzenia, ostry metaliczny dźwięk, odgłosy urządzenia. I tak przez kilka godzin dziennie, kilka dni w tygodniu, o różnych porach, również w nocy. Na zwróconą uwagę reakcją jest ordynarny krzyk. Na przyjazd policji krzyk i zaprzeczanie. Zarządca nie reaguje. Wskutek obciążenia stropu doszło u mnie do uszkodzenia sufitu. Dostałam odszkodowanie, poinformowałam sąsiada z góry i zarządcę na piśmie. Sąsiad odpisał, że go zastraszam. Zarządca nie reaguje wogóle. A sąsiad dalej robi swoje- obrabia metal. Problem tkwi w braku szybkiej reakcji na takie zachowania. Osoba pokrzywdzona zostaje sama z problemem. I sprzedaż mieszkania okazuje się najszybszym i najprostszym rozwiązaniem. Ale jakże niesprawiedliwym.

 4. Co zrobić z upierdliwym sąsiadem-co zaczyna być aktywny po 22 -oczywiscie cisza nocna i tak do 2 w nocy-
  Stuka- puka -drzewo rąbie – Jak.mu wrócisz uwagę to jeszcze powie że to nie on-no kuzwa nikt inny tu nie mieszka.
  Ma dzieci mała i też hałasaują – bo do południa śpią A później jakby dzień sobie zrobili i mówię i nic na nich nie działa -hmm czyżby była potrzebna interwencja służb

 5. Są różne przegięcia. Z jednej strony są rzeczywiste zakłocenia spokoju, takie jak nocne imprezy, remonty, krzyki, głośna muzyka, walenie drzwiami, puszczanie fajerwerków itp. Które zachowania uważam, ze trzeba tępić i jeśli upominanie nie pomaga, to walczyć z pomocą policji i sądów. Z drugiej strony są tacy ludzie, którzy myślą, że jak oni kładą się spać o 22, to cały świat ma przestać oddychać. Bo jeden z drugim egoistyczny pępek świata tak sobie wymyślił. Co ciekawe, tak strasznie niby komus z wyżej komentujących sąsiedzi przeszkadzają, bo śmią żyć po 22, a o najprostszej opcji – kupnie stoperów – to wielmoża nawet nie pomyślał. Woli nękać policją i zachowywać sie jak szuja. A może nie każdy uśnie o 22, pomyślał jeden z drugim?? To co ma taki ktoś zrobić, męczyć się w łóżku, gdzie nie zaśnie, przewracać się w łóżku codziennie po x godzin? I nawet nie ma prawa się herbaty napić, czy z własnego wc skorzystać? Bo jakiś sąsiad akurat cierpi na bezsenność i każdy szmer go budzi (jakoś innych takie coś nie budzi, ciekawe, prawda?). A może ktos pracuje w nocy i co, ma się zwolnić z pracy, bo sąsiad jest nienormalny i mu przeszkadza, że ktoś przejdzie po klatce, czy po własnym mieszkaniu, a nie przefrunie? Tego typu przewrażliwionym osobom życzę, żeby dla odzyskania zdrowego patrzenia na świat trafili kiedyś na osobę rzeczywiście zakłócającą ciszę nocną – wrzeszczącą, imprezującą itp. Od razu by się w główkach poukładało i by zobaczyli co to jest zakłócanie ciszy, a co nim nie jest. Poza tym bezsenność się leczy, trzeba iść do lekarza po odpowiednie medykamenty i co się okaże – nagle “te okropne hałasy” to tylko jakiś cichy, stłumiony dźwięk, który zdrowej osobie w niczym nie przeszkadza. Czasem też psycholog może pomóc. Bo nie jest to zdrowa wizja świata, oczekiwanie, że wszystko ma się kręcić wokół “księcia”, czy “księżniczki”. A jak inni jednak nie chcą skakać wokoło takiej jednostki niczym marionetki i spełniać jej rozkazów, to wychodzi prawdziwe oblicze – człowieka pełnego jadu i egoisty, który myśli, że ma prawo rozkazywać ludziom co i kiedy mają robić. Tak że pamiętajcie, to że wy wtedy a wtedy idziecie spać, to inni bynajmniej nie muszą o tej samej porze i nie mają takiego obowiązku. W konstytucji mamy zagwarantowaną wolność przemieszczania się i nikt nie musi być ani więźniem we własnym mieszkaniu w godzinach nocnych, ani tym bardziej więźniem we własnym łóżku. Ludzie, którzy myślą, że z powodu, że oni śpią, to inni już nie mają prawa do normalnego i spokojnego (podkreślam) życia, nadają się do poważnego leczenia psychologicznego, a może nawet psychiatrycznego w cięższych przypadkach.
  A ogólnie temat pokazuje, że jak zwykle w życiu najlepszy jest we wszystkim złoty środek.

  • Powiedz to mojej sąsiadce, która już w dniu wprowadzenia przyszła do mnie i powiedziała, że za głośno chodzę jej nad głową. Kiedy odmówiłam spania o 22, bo nie uważam za zasadne żeby obca, samotna, znudzona emerytka decydowała co i o której mam robić, zaczęła stukać w rury i sufit od 5 rano, włączać głośno tv i radio podczas ciszy nocnej – trwa to ponad rok. Pracuję kilkanaście godzin w ciągu dnia i jestem w tym mieszkaniu głównie po to, żeby się wyspać, a i tego nie mogę, bo wariatka mnie ciągle budzi. Najbardziej nasila się to w sobotę rano – przypuszczam, że nie wie, iż pracuję także w weekendy i w swojej złośliwości robi wszystko żebym nie pospała chociaż do 7:00 w wolny dzień. Wsparcia w sąsiadach nie ma, już się przyzwyczaili, bo kobieta mieszka tu od 50 lat.
   Świadków pewnie też nie – mieszkam sama w mieszkaniu i sama na piętrze.
   Dyktafon nie zawsze wyłapuje to, jak głośno jest w rzeczywistości.
   Waham się dzwonić na policję, bo albo zdąży się skończyć cisza nocna nim przyjadą, albo ona w porę przestanie hałasować.
   Gościom każę chodzić na palcach i przypominam o cichym mówieniu – paranoja.
   Pomocy.

  • Jeśli sąsiad Oliwii ogląda TV po 22, to wg. mnie złoty środek to użycie słuchawek przez niego, a nie użycie stoperów przez Oliwię.

   • Szanowny Panie, jak ja bym chciał, żebyś Pan był moim sąsiadem. Gdzie jeszcze tacy ludzie się rodzą? Niestety u mnie chamstwo i arogancja. Po kolejnej głośnej całonocnej imprezie do 9.00 rano jeszcze pretensje. Zamiast przeprosin i zwykłego ludzkiego “przepraszam” wyłącznie roszczeniowa postawa. Stosowanie dobrych manier, w szczególności u młodych ludzi, w tych czasach graniczy z cudem, to jak znaleźć Św. Graala. Podziękujcie pseudo psychologom za bezstresowe wychowanie, psia jego mać! Jednak dziś coś we mnie pękło, w nocy zacząłem czytać w necie różne artykuły związane z tego typu problemami i bardzo pozytywnie byłem zaskoczony, że można domagać się odszkodowania za niemożność wypoczynku, stres, leki (nadciśnienie, problemy krążeniowe), a nawet utracone korzyści, jeśli notorycznie ktoś zbyt głośno się zachowuje, a pracujemy w domu lub zdalnie, a np. jakiś projekt nie możemy ukończyć na czas, bo nam imprezy huczne uniemożliwiają skupienie uwagi. Jestem nawet umówiony z prawnikiem, który miał już takie przypadki. W ogromnej większości, jeśli wina jest bezsporna, tzn. poziom hałasu jest zbyt wysoki, sądy zasądzają na korzyść powodów, i to czasami niemałe kwoty. Raz nawet 30 tys. plus koszty sądowe. Tylko tam to specjalne laboratorium pomiaru akustyki pomieszczeń powód wynajął, co nie było tanią usługą, ale po wygranym procesie, te koszty sąd pozwanemu nakazał zwrócić, tak więc uciążliwy natręt i egoista, socjopata nie potrafiący ogarnąć rozumem dobrosąsiedzkich stosunków społecznych, był niemile zaskoczony, jak musiał bulić niemałe sumki. Może i mi będzie wreszcie dane zaznać spokoju we własnym mieszkaniu, na które długo i ciężko pracowałem i nadal pracuję, w przeciwieństwie do nygusa, który otrzymał je po babce i tak zapuścił chlejus jeden, że ja bym tam zwierzętom zabronił wchodzić, żeby jakiegoś syfu nie złapały. Troglodyta pitolony.

 6. Mam sąsiadkę. Okno w okno na wnęce budynku. Gdyby sąsiadka, młoda, rozmawiałaby przez telefon normalnie, to nie byłoby problemu. Ale są i to dwa. Pierwszy jes taki, że sąsiadka DRZE JAPE do telefonu tak, że słyszę każde słowo, dźwięk odbija się też od ścian bo to róg-wnęka budynku. Do tego rozmawia na głośnomówiącym. Problem drugi jest taki, że ulubione godziny na wydzieranie się dwóch stron do słuchawki to między 23:30 a 3:00. Kilka razy w tygodniu. Nie wspomnę o bogatym języku, którego używa. Zasób słów jest bardzo ekspresyjny. 3 na 5 słów w zdaniu to przekleństwa
  Czy jest coś, co mogę z tym zrobić? Upomnienia sąsiedzkie nie działają. Po prostu nawet nie otwiera drzwi, chociaż słyszę, że do nich podchodzi a na upomnienia z okna nawet nie zwraca uwagi.

 7. Są dwie strony medalu, rozumiem, że pijackie wrzaski i głośna muzyka są uzasadnionym powodem wzywania policji. U mnie sytuacja wygląda tak, że mieszkam w domu jednorodzinnym, działka ok. 4tys metrów kwadratowych, dwa razy do roku robię grilla i zapraszam znajomych. Nie puszczamy muzyki tylko brat gra na gitarze akustycznej, towarzystwo na poziomie więc nie słychać wulgaryzmów i ,,darcia mordy”. Zawsze ktoś z mojej (niestety) rodziny mieszkającej po sąsiedzku dzwoni wtedy na policję. Nie podejdzie, nic nie powie tylko dzwoni na policję. Efekt jest taki, że mając domek jednorodzinny i działkę nie mogę w spokoju zorganizować grilla czy innego przyjęcia na powietrzu. Teren jest ,,zielony”, nie ma takiej sytuacji, że jest bezpośrednia ekspozycja na hałas. Po prostu słychać stłumione dźwięki rozmawiających ludzi lub dźwięk gitary. Grille odbywają się w weekend a większość tej zgłaszającej rodzinki obok jest i tak bezrobotna. Także można używać policji do nękania ludzi i rozważam zebranie dowodów, badań natężenia dźwięku, nagrań i skierowanie sprawy do sądu za nękanie i naruszenie mojego prawa do wypoczynku.

 8. Niestety sąsiedzi żule lub studenci to tragedia dla sąsiadów. Ja mam sąsiadów studentów bo mieszkania obok są często wyjmowane, to jest po prostu tragedia – libacja, hałas muzyczny i krzyków noc w noc przez całą noc. Takie ludzie nie szanują innych.

  • Dokładnie mamy ten sam problem. Aż trudno uwierzyć że to niby nasza przyszłość!!! Zachowują się jak bydło!!! Cały weekend chleją, dra się, latają po schodach jak stado baranów!!! Kto ich chowa!!! Przecież ci rodzice powinni się wstydzić za takie zachowanie ich dzieci!!! Nie obchodzi ich że mieszkają starsi ludzie, niektórzy poważnie chorzy. A policja!!!?? To śmiech na sali. Przyjadą popukają w drzwi głowami pokręcą i tyle ich interwencji. Za co płacimy do cholery podatki!!??

 9. Witajcie. Mam następujący problem. Jestem właścicielem jednego z barów w centrum miasta w Poznaniu. Nad lokalem mieszka starsze małżeństwo, które lubi wezwać co jakiś czas policję oraz straż miejską. Problem polega na tym, że w zgłoszeniu podają, że przeszkadzają im osoby, które pod ich oknami stoją palą papierosy i głośno rozmawiają. Za każdym razem zmuszony jestem tłumaczyć funkcjonariuszom, że nie wiem o co chodzi jak sami widzą w lokalu panuje spokój, muzyka gra na tyle cicho, że nie słychać jej wogole stojąc przed wejściem do lokalu a klienci prowadzą swoje rozmowy w sposób normalny bez krzyków, śpiewów czy innych nader głośnych reakcji. Owszem klienci wychodzą co jakiś czas przed lokal na papierosa jednak wciąż zachowują się z kulturą nie krzycząc ani nie zachowując się w żaden sposób głośno. Ulica jest ruchliwa i znajduje się wzdłuż niej wiele innych lokali, co skutkuje tym że prędzej czy później ulicą może przechodzić ktoś kto może zakłócić odpoczynek lokatorów znad mojego lokalu, jednak nie są to moi klienci. Po paru sytuacjach w których musiałem tłumaczyć się przed policją czy też strażą miejską dalej nie mam pomysłu jak mogę rozwiązać tą sytuację. Jednocześnie zależy mi na dobrze moich sąsiadów i robię co mogę aby żyło im się dobrze i klienci mojego lokalu są proszeni o poszanowanie lokatorów i zachowanie spokoju, z drugiej zaś strony nie mogę odpowiadać za każdą osobę która przechodząc przed moim lokalem zachowa się głośniej. Jeszcze nigdy mandatu nie dostałem, ale nie mam już powoli sił robić sobie “przerw” w pracy tylko po to aby tłumaczyć komuś kto również wykonuje swoją pracę że przecież w miejscu w którym obecnie się znajdują jest cicho i spokojnie co zresztą sami widzą. Jeśli jest ktoś kto może doradzić co mogę robić w tej sytuacji to byłbym bardzo wdzięczny. Rozmowy z sąsiadami nic nie dają gdyż jest to starsze małżeństwo obarczające nas za każdy najmniejszy dźwięk słyszany na ulicy.

  • Akurat!!! Wychodzą zapalić i są cicho!!! Co za bzdury. Znam to z autopsji. Dra się w niebo głosy!!! I dym też wkatywak nam do mieszkania. Ale udało się knajpkę zamknąć. Ci państwo nie przesadzają. Byłbyś zadowolony gdyby to dotyczyło np. Twoich rodziców lub dziadków.!!??

 10. Mam problem z sąsiadami. Mieszkam na wsi, dom sąsiadów oddalony jest od mojego o jakieś 100 m. Często jest puszczana muzyka bardzo, bardzo głośno. W godzinach od 22:00 do 3:00 na prawdę nie potrafię wtedy zasnąć ani się skupić. Podobnie jest dzisiejszego wieczoru.
  Chciałabym zadzwonić na policję jednak moja matka się na to nie zgadza. Boi się, że rozpoznają ją po numerze telefonu. Twierdzi, iż wszyscy się dowiedzą, że złożyłam donos i w najlepszym wypadku będą nas wytykać palcami; jak nie to podpalą nam dom.
  Z tego co wiem zawsze donos uchodzi jako anonimowy. Policjanci lub strażnicy miejscy nie mogą zdradzać tożsamości zgłaszającego.
  Proszę o jakąś rade.

  • Policja nie ma prawa zdradzić danych osoby zgłaszającej, jednak w przypadku gdy Ci do których przyjeżdżają nie przyjmą mandatu to sprawa trafia do sądu A tam już twoje dane zostaną wyjowione, bo będziesz brać udział w sprawie jako świadek. Możesz również podczas składania donosu nie zgodzić się na podanie danych, jednak wtedy policja nie może zrobić nic poza upomnieniem sprawcy i poproszeniem o zgłoszenie muzyki czy też poprostu byciem ciszej. Najczęściej sam przyjazd policji wystarcza aby chociaż do końca nocy uciszyć imprezę, jednak nie daje to żadnego gwarantu. Na twoim miejscu zadzwoniłbym na policję zgłaszając zakłócenie ciszy nocnej, jednak odmówił bym podawania swoich danych. Wtedy policja przyjedzie pod wskazany adres ze zwykłym upomnieniem i wtedy musisz liczyć na to że Trochę się uciszą 😉

  • Tak szczerze mówiąc, to bardzo w to wątpię, że jest tak cicho…..zwłaszcza znając ludzi. Od mojego okna, kulturalni ludzie śmieją się i rozmawiają, odddaleni z 15 m i ja wszystko słyszę. Są to pracownicy urzędu, wychodzący na papierosa…. A że jest ich dużo, to mam ich pod oknem co 15 min. Niezależnie od pandemii wychodzą grupami. Niestety głos niesie się w taki sposób, że wszystko słychać.
   Mieszkałam też na 4 piętrze, ludzie stali ze 100 m od bydynku i dalej w domu wszystko było słychać. Nawet w dzień jest to irytujące.
   Taki bar z pewnością przyciąga innych ludzi, którzy nie wiedzą co z sobą zrobić.
   Moja rada taka – wyciszyć pomieszczenie i zrobić palarnię w osobnym pomieszczeniu. Jeśli się da, zrobić płotek przed barem z odgradzającą zielenią, a nie do siedzenia, żeby ludzie tam się nie zbierali. W ogóle coś tam postawiać ciężkiego, jakieś kwiaty w wielkich donicach, ozdoby architektoniczne itp. Wywiesić tablicę, że zabrania się przebywania w tym miejscu. Jak ludzie idą do baru, to niech siedzą w barze, a nie wystają pod drzwiami.
   Jeszcze lepiej mieć lokalizację na dole jakiegoś urzędu, tam gdzie nie ma prywatnych mieszkań.

 11. Od sześciu lat męczę się z uciążliwą sąsiadką w budynku z 1912r w którym jest troje współwłaścicieli.Ja ,osoba naprzeciwko(która nie zamieszkuje tu w ogóle)oraz córka właścicielki lokalu i to właśnie o nią chodzi.Córka właścicielki lokalu mieszka tu z niepełnosprawnym mężem,w ciągu dnia przychodzą pielęgniarki i rehabilitanci wciąż słychać trzaskanie,włączanie pomp i masażerów w nocy natomiast sąsiadka trzaska ,również słychać buczenie bardzo głośno się zachowuje .W weekendy obowiązkowo libacje alkoholowe imprezy rodzinne co weekend do białego rana .Gdy zwróciłam jej uwagę oskarżyła mnie,że ją nękam ,były interwencje Straży Miejskiej na nic się to zdało bo jak się w późniejszym czasie okazało Komendant Straży Miejskiej w Rudzie Śląskiej to jej kolega .Potem sąsiadka wniosła oskarżenie na mnie ,że ją nękam,krzyczę itp oczywiście nic takiego nie miało miejsca no ale Komendant Straży Miejskiej usilnie próbował oskarżyć mnie o wykroczenia ,które nie miały miejsca wnosząc sprawę do sądu ,Wysoki Sąd umorzył sprawę .Nie mam jak się bronić ,nagrania na telefonie o jej głośnym zachowaniu są słabo słyszalne i nie odzwierciedlają rzeczywistych jej zachowań. Sąsiadce nie podoba się to,że jestem spokojną ,schorowaną osobą ,która nie pije i nie urządza imprez dla tego notorycznie robi mi na złość.Wcześniej w moim mieszkaniu mieszkał zniedołężniały wujek sąsiadki ale po jego śmierci jego córka sprzedała udziały własności mnie ,wówczas sąsiadka miała wolność na całego mogła trzaskać ,imprezować a jej wujek nic nie słyszał ponieważ z racji wieku był głuchy.Sąsiadka chciała mi mówić i zwracać uwagę co mogę a czego nie mogę robić na części mojej ziemi ,chciała mną dyrygować ale ja sobie nie dałam i bardzo jej się to nie podobało.Wciąż się zasłania sparaliżowanym mężem który po intensywnych rehabilitacjach nie chodzi ale gdy są imprezy w lokalu który zajmują mimo ,że jest po wylewie nie raz słychać ,że jest pod wpływem alkoholu wraz z żoną gdyż głośno krzyczą,wydają odgłosy gulgotania gołębia lub udawanie kwoki znoszącej jaja,śmiechy,trzaskanie po 22-ej .Jej rodzina i oni oboje po dwudziestej drugiej nie wiedzą co to jest cisza nocna a mnie mają za nic i za nic mają to ,że pracuję w weekendy i wcześnie wstaję .Ja w tym domu mimo iż mam najwięcej udziałów nie mam nic do powiedzenia.Ciągłe niszczenie mojego mienia przez jej rodzinę przed niczym ich nie powstrzymuje.Nie mam sił by tu mieszkać i nie mam pieniędzy by stąd się wyprowadzić i kupić mieszkanie w miejscu gdzie jest spokojnie.Co ja mam zrobić ,gdzie się mam udać by ktoś mi pomógł???

  • Współczuję bardzo, potworna i trudna sytuacja. Do dobrego prawnika na pewno, ale to będzie sporo kosztowało. Do telewizji myślę, że to dobry pomysł, warto też nagrywać sytuacje. Proszę porozmawiać też z kimś kto jest ponad komendą, bez skrajnych emocji, spokojnie wytłumaczyć, powiedzieć o kumoterstwie, pokazać ewentualne nagrania,nie robić zgłoszenia, tylko porozmawiać z komendantem, który jest wyżej w powiacie. Nie może się ani bać i pokazać uległość, trzeba działać, bo stres Panią zabije.

  • Pani Izabelo,
   niech Pani walczy o swoje prawa i nie poddaje się! Dani ma rację. Dobry prawnik na pewno sobie z tym poradzi a kosztami wynajmu prawnika obciążyć hałaśliwych sąsiadów jako rekompensata za tyle lat męki (starczy na prawnika a i Pani coś jeszcze zostanie).

 12. Czy jest możliwe w Naszym Kraju zarejestrowanie samochodu z czterema ryczącymi ponad miarę rurami wydechowymi ???? Jeśli nie to dlaczego jest tyle samochodów i motocykli z przekraczającymi ponad miarę normy hałasu ? zwłaszcza na spokojnych osiedlach mieszkaniowych. Pozdrawiam wszystkich.

  • Jeżeli ryczą na osiedlu to nielegalne, warto nagrać telefonem. A druga sprawa, takie auta mają zwykle tryby cichy głośny itd. A na pewno tak mają wszystkie markowe auta chyba ze to jakiś wies tuning 4 rury w ,,januszowym passacie,,

   • Zgadzam się, nie powinno się takich samochodów dopuszczać do ruchu ! Jest ochrona środowiska, również przed hałasem.
    Na mojej ulicy jest ktoś kto ma taki samochód, jeszcze nie wiem kto. Jeździ w tą i z powrotem, ryczy i zatruwa spalinami. Dostają się nawet przez zamknięte okno.
    Jeździ tak cały dzień. Czy to jest normalny człowiek ? Jak on w ogóle prawo jazdy dostał ? Jeździł również w nocy, ale zadzwoniłam na policję i już tylko w dzień jeździ, no może jeszcze parę minut po 22⁰⁰.
    Może mu dam rower w prezencie, wtedy to może nawet i po nocy jeździć

 13. Witam
  Mam problem z sąsiadką która notorycznie dzwoni na policję gdy tylko cokolwiek wydaje dźwięk.Na ostatniej interwencji pan policjant wraz z panem strażnikiem miejskim pytani kto zgłaszał interwencję odpowiedzieli zgodnie ze był to anonim ale wiedząc już kto ją zgłosił zapytałem czy panowie byli u pani zgłaszającej interwencję i czy żeczywiście jest hałas w lokalu(wiem że nie byli,patrzyłem przez judasza i niestety od razu uderzyli do mnie)W związku z tym mam pytanie do kogo policja powinna się udać najpierw,do mnie czy do zgłaszającego zakłócanie ciszy.Od 3 lat mam problem ale od pewnego czasu zauważyłem że olewają chyba swoje obowiązki.Pozdrawiam

  • Do Ciebie, skoro nie dajesz ludziom spać. A Twoim zasranym obowiązkiem jest zamknąć ryj po 22. Tyle w temacie. W dzień pewnie odsypiasz.

 14. To są koszty transakcyjne – alko w miejscach publicznych jest zabronione, byliście Państwo w pobliżu, trafiło was rykoszetem. Monitoring pomoże wyjaśnić sytuację – znakomicie że Straż przyjechała, znakomicie że ktoś zadzwonił. W PL jest niestety przyzwolenie społeczne na patologiczne zachowania, które nie są tolerowane w krajach na zachód od Odry – tam najwyższą wartością w domach jest cisza i spokój . Lata pracy nad świadomością, ale najdłuższa droga zaczyna się od pierwszego kroku.

 15. Witam. Chciałabym opisać sytuacje która miała miejsce kilka dni temu,Wraz z 3 osobami spotkałam się na skwerku w mieście. Obok na ławce siedziała grupka nastolatków która spożywała alkohol i głośno się zachowywała,Było ok godz 21.40.Po jakimś czasie,ok 15 min imprezowicze się gdzieś stracili a kilka minut później podjechał patrol Straży Miejskiej.Panowie podeszli do nas i poprosili o opuszczenie parku ponieważ mieli zgłoszenie ze zakłócamy cisze.Na nic się zdały zapewnienia ze to nie my.Po dłuższej dyskusji z panami z SM na temat tego iz mamy prawo siedzieć w parku widząc ze nasze tłumaczenia mijają się z celem opuściliśmy skwer.Kilka dni później dostaliśmy wezwanie na SM w charakterze podejrzanych o zakłócanie ciszy pod wpływem alkoholu.Dodam ze wszyscy byliśmy trzeźwi,nikt nas nie badał alkomatem. Byliśmy ponoć również agresywni,ale mimo tego panowie nie wezwali posiłków ani Policji a teraz próbują nam wmówić ze nie chcieliśmy przyjąć mandatów(których nam nikt nie proponował)i kierują sprawę do sadu.Jak uważacie czy maja jakiekolwiek szanse na wygranie tej sprawy.Dodam ze mam 45 lat i nieposzlakowaną opinie,nigdy nie dostałam nawet mandatu.

 16. U mnie w bloku zrobiono hostel codzienne jeżdżenie walizkami , głośne rozmowy telefoniczne palenie papierosów głośne rozmowy to z jednej strony a nad moim mieszkaniem wprowadziła się parka która z uporem maniaka na balkonie rozpoczyna rozmowy o 22 kończy koło 2 nad ranem pod wpływem waszych komentarzy dzisiaj zadzwoniłem na policję przedstawiłem się ale nie chciałem rozmawiać z policją czy z Waszych doświadczeń takie rozmowy cos dają ? Trochę już czytałem o problemie zakłócenia ciszy nocnej ale udowodnienie że ktoś korzysta w sposób szczególnie uciążliwy jest bardzo trudne a policja która przyjedzie na miejsce raczej po jakimś czasie nie będzie stwierdzić czy ktoś akurat przejechał walizką czy gadał głośno przez telefon a co za tym idzie na pisze w notatce że wszytko jest ok. Może macie namiary na jakiegoś dobrego prawnika który specjalizuje się w takich sprawach albo pomysł jak można zlikwidować hostel w bloku. Z góry dzięki za wszytko

 17. Powiem krótko. Mieszkam od 20 lat w bloku. Mieszkało się różnie raz lepiej raz gorzej. Od 3 lat mieszkają świadkowie jehowy. Masakra. Mania czystości. Nigdzie nie pracują, utrzymują ich bracia i siostry chyba. Dlatego od rana do wieczora odkurzają i piorą. I tak cały dzień. O 22 zaczynają ubijać schabowe. Gotują obiady dla wszystkich jehowych bo od rana delegacje się schodzą. Modły i śpiewy. Sam już nie piorę i nie odkurzam bo mam dość tych odgłosów. Muzę zapuszczają jehową. Masakra po prostu.

  • Też tak mam. Poczytaj o ich nawykach. O 5 rano myją okna. Mają bzika na punkcie czystości. Od rana do wieczora przesuwają meble. Odkurzają. Trzepią dywany na balkonie. Sekta pieprzona.