UOKiK zbada sprawę Piotra Kaszubskiego

5
8175

Jakiś czas temu złożyłem wniosek do Prezesa UOKiK wskazując na konieczność wszczęcia postępowania przeciwko Piotrowi Kaszubskiemu, w związku z podejrzeniem praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów. Przypomnijmy- na stronie www.whitetime.pl środek wybielający zęby reklamują lekarze medycyny. Problem w tym, że mimo zdjęć i personaliów, osoby te nie istnieją. We wniosku podkreśliłem też, że w regulaminie strony www.whitetime.pl, jako podmiot prowadzący sklep internetowy wskazano spółkę z USA założoną prawdopodobnie specjalnie na tę okazję przez Piotra Kaszubskiego lub kogoś z nim związanym. Przytoczyłem szereg okoliczności wskazujących na to, że sprzedaż produktu prowadzi najpewniej Piotr Kaszubski (publiczne wystąpienia, konto na Allegro, kontakty z lek. dent. Jakubem Dziewitem itp.), jednak zaznaczyłem też, że w razie wątpliwości zasadne będzie wszczęcie postępowania przeciwko Wiesławie Kaszubskiej lub spółce Whitetime Professional Distribution LLC.

Na Prezesie UOKiK nie zrobiło to za bardzo wrażenia (co z tego, że „lekarz” zapewnia o zdrowotnych walorach produktu, który w zdrowie może potencjalnie ingerować) i nie odnosząc się do meritum sprawy, ani przedłożonych dowodów, odmówił wszczęcia postępowania, stwierdzając, że przedstawione przeze mnie informacje niczego nie uprawdopodabniają. Prezes UOKiK zignorował zupełnie sam fakt prowadzenia niedopuszczalnej reklamy i uznał jedynie, że najpewniej reklamy tej nie prowadzi Piotr Kaszubski. Zupełnie natomiast zignorował wniosek o wszczęcie postępowania przeciwko spółce Whitetime Professional Distribution LLC lub Wiesławie Kaszubskiej.

 

 

 

01pk 02pk

Sprawy tak zostawić nie mogłem, więc sporządziłem zawiadomienie ponownie, wskazując Prezesowi UOKiK, że br… …błądzi. Nie trzymając szanownych czytelników w niepewności wyjaśniam, że Prezes UOKiK w odpowiedzi na moje powtórne zawiadomienie w całości podtrzymał ocenę przedstawianego mu materiału dowodowego przedstawionego w pierwszym zawiadomieniu, ale… zdecydował się wszcząć postępowanie wyjaśniające przeciwko Piotrowi Kaszubskiemu i Wiesławie Kaszubskiej w celu ustalenia ich powiązań z Whitetime Professional Distribution LLC. Efekt tego postępowania będzie mógł skutkować wszczęciem postępowania w przedmiocie praktyk naruszające zbiorowe interesy konsumentów i ukrócenie nieetycznej – w mojej ocenie – reklamy.

Zawiadomienie Prezesa UOKiK z dnia 30.12.2013 r.

„Zawiadamiający nie uprawdopodobnił (…) faktu, że sprzedawcą produktu Whitetime za pośrednictwem sklepu internetowego www.whitetime.pl są Piotr Kaszubski i Wiesława Kaszubska prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą ESTINITY, jak również, że osoby te w jakikolwiek sposób zarządzają ww. domeną. W powyższym zakresie stanowisko Prezesa Urzędu pozostaje aktualne (…).

Niemniej jednak, mając na uwadze treść reklam udostępnianych na stronie www.whitetime.pl, dotyczących produktu do wybielania zębów Whitetime, Prezes Urzędu przeprowadzi postępowanie wyjaśniające wobec Piotra Kaszubskiego i Wiesławy Kaszubskiej prowadzących działalność gospodarczą pod nazwą ESTINITY celem zweryfikowania ich potencjalnych, formalnych powiązań biznesowych z przedsiębiorcą Whitetime Professional Distribution LLC z siedzibą w USA.

Plusem jest więc to, że postępowanie wyjaśniające zostanie wszczęte. Szkoda, że dopiero po drugim zawiadomieniu mimo oczywistych przesłanek do zakazania reklamy. Niezrozumiałe jest dla mnie, że Prezes UOKiK bez odniesienia się do wskazanych przeze mnie dowodów twierdzi, że nie zostało uprawdopodobnione to, że produkt sprzedaje Piotr Kaszubski lub Wiesława Kaszubska (polski numer telefonu, polski rachunek bankowy, konto na Allegro firmowane przez Piotra Kaszubskiego, oświadczenia na jego fanpage’u i w mediach). A już zupełnie niedopuszczalne jest to, że Prezes UOKiK nie odniósł się ani razu do wniosku o wszczęcie postępowania bezpośrednio wobec Whitetime Professional Distribution LLC. Podejrzewam, że może to przekraczać chęci pracowników UOKiK bo prawna możliwość istnieje. Wniosek, który wysnuwam z dotychczasowej postawy Prezesa UOKiK jest dosyć smutny- jeśli masz pieniądze to załóż spółkę w USA za pośrednictwem trudniących się tym profesjonalnie podmiotów i obserwuj jak polskie organy zniechęcają się do wszczynania jakichkolwiek postępowań.

Pozostaje mi mieć nadzieję, że postępowanie wyjaśniające wykaże domniemane powiązania Piotra Kaszubskiego i Wiesławy Kaszubskiej z Whitetime Professional Distribution LLC, a za jakiś czas na stronie www.whitetime.pl pojawi się informacja o niedopuszczalnej reklamie, o orzeczenie czego wnosiłem w pierwszym zawiadomieniu.

Poniżej moje drugie pismo i drugie zawiadomienie przysłane przez Prezesa UOKiK.

03pk 04pk 05pk 06pk 07pk

5 KOMENTARZE

  1. Witam. Zbieram informacje dotyczące takiej osoby jak Piotr Kaszubski. Gdybyś posiadał/posiadała interesujący temat, czy też nawet drobny epizod, daj znać na personalsourceofinformation@gmail.com. Każda informacja może być istotna. Tak samo zwracam się do Piotra Kaszubskiego, bo prędzej czy później i Ty kotku znajdziesz mój wpis. Dlaczego mój Ty paskudniku mnie zablokowałeś na FB? Nie odpowiadasz na mejle? To tylko dlatego, że zadawałem niewygodne pytania na temat Twojej fundacji? Ewentualnie na temat Twojego drugiego telefonu i kliniki, która była założona jako pierwsza kiedy Ty o swojej jeszcze nie myślałeś? Odezwij się misiaczku. Brakuje mi Ciebie.

  2. Powodzenia zycze. Nie wykluczone, ze w niedlugim czasie rowniez zloze zawiadomienie na ta firme ale z nieco innego niz Ty powodu a mianowicie nieuczciwych praktyk handlowych. Pozdrawiam

  3. Mam dziwne wrażenie, że i tak nic z tego nie wyjdzie. Umorzą sprawę i uznają, że swoje odwalili. W każdym razie szacun, że chciało ci się się takie pismo wystosować. Swego czasu chciałem podjąć podobne kroki w sprawie właściciela domeny globlotto.pl, który łamie prawo pośrednicząc w zakupie kuponów w grach liczbowych Totalizatora Sportowego – zakładając oczywiście, że ogóle jakieś kupony kupuje, co z logicznego i logistycznego punktu widzenia jest mocno wątpliwe.

    • Przypilnuję tego. Jak się ich dociska to da się coś osiągnąć. Oczywiście wysiłek niewspółmierny do efektów, ale trzeba kształtować prawidłowe sposoby procedowania przez organy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here