Subwencje. Tarcza Finansowa. Poradnik

47
52385
tarza antykryzysowa subwencje - pfr arp bgk

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązania, które umożliwiają skorzystanie z dofinansowań i zwolnień przy udziale organów państwa takich jak ZUS, wojewódzkie urzędy pracy i powiatowe urzędy pracy.

Z kolei Tarcza Finansowa obejmuje subwencje udzielane przez prywatne banki w ramach bankowości elektronicznej. Subwencje są udzielane jedynie przy organizacyjnym i finansowym wsparciu instytucji zależnych od rządu. Są to Polski Fundusz Rozwoju SA, Agencja Rozwoju Przemysłu SA i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Subwencje to różne instrumenty finansowe. Największy nacisk położony będzie na pożyczki (w tym pożyczki umarzalne do 75%) i wspieranie finansowania już zawartych umów takich jak kredyty, leasingi itp.

Pomoc prawna online

Przeanalizowaliśmy setki przypadków subwencji. Przygotowaliśmy poradnik dla przedsiębiorców. Kontakt z nami możliwy jest tutaj. Pomagamy przy:

 • składaniu wniosków;
 • ponownych wnioskach po decyzji negatywnej;
 • odwołaniach przy decyzji częściowo pozytywnej;
 • reklamacjach do PFR (tzw. zapytania wg Regulaminu z 28.05.2020 r.);
 • problemach przy ustalaniu przedsiębiorstw partnerskich lub powiązanych;
 • problemach przy braku prawidłowego umocowania osoby, która składała wniosek o subwencję.

Poradnik

Przygotowaliśmy kompletny, napisany zrozumiałym językiem Poradnik o Tarczy Finansowej. Możesz go kupić tutaj. Zobacz darmowy fragment. W Poradniku omawiamy bardzo ważne kwestie:

 • Na czym polegają subwencje z PFR i inne?
 • Na co uważać?
 • Jakie pułapki spotkasz w systemie banku przy składaniu wniosku?
 • Które błędy w Regulaminie PFR mogą kosztować Cię utratę subwencji?
 • Jestem mikro- czy małym przedsiębiorstwem? Dlaczego to ważne?
 • Ile będę musiał oddać bankowi?
 • Jak umorzyć jak najwyższą kwotę?
 • Na co mogę przeznaczyć subwencję?
 • Jak obliczyć spadek obrotów?
 • Jak liczyć liczbę pracowników do subwencji?

W poradniku podajemy też liczne przykłady, które ułatwią wszystkie decyzje. Poradnik otrzymasz od razu po kupnie na maila. Bezpłatnie otrzymasz też aktualizacje poradnika.

Kwoty subwencji

Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na kwoty do 324.000 zł zależne od liczby pracowników i skali spadku obrotów. Przykładowo przy 26% spadku obrotów i zatrudnianiu 8 osób można otrzymać 96.000 zł.

Mali i średni przedsiębiorcy mogą wnioskować o jeszcze wyższe sumy liczone jako 4% – 8% swoich przychodów z zeszłego roku. Daje to kwoty do 3.500.000 zł.

Umorzeniu podlegać może nawet 75% subwencji. Warunki to kontynuowanie działalności gospodarczej i utrzymanie zatrudnienia. Nawet przy redukcji zatrudnienia, możliwe będzie niezwracanie dużej części subwencji. Szczegóły w naszym poradniku.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca, który zatrudnia 4 pracowników i ma spadek przychodów o 51% otrzyma do 96.000 zł. Jeśli przez rok będzie kontynuował działalność i minimalnie, nawet o ułamek etatu zwiększy zatrudnienie, to będzie musiał zwrócić tylko 25% subwencji. Pozostałe 75%, czyli 72.000 zł będzie bezzwrotne.

Czy trzeba się spieszyć?

Na pomoc mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom przeznaczono w Tarczy Finansowej 75 miliardów złotych. Nabór ruszył 29.04.2020 r. i ma trwać do lipca.

Z kolei z Tarczy Antykryzysowej do firm popłynęło na razie około 10 miliardów złotych (informacje z mediów). Nabory w ramach Tarczy Antykryzysowej trwają od 01.04.2020 r.

Wymogi dla Tarczy Finansowej są często bardziej restrykcyjne niż przy Tarczy Antykryzysowej, w związku z tym na pewno pieniądze nie skończą się po kilku dniach. Lepiej więc poczekać i sprawdzić zarówno nasze publikacje jak i inne doniesienia o tym, czy przy składaniu wniosków pojawiają się jakieś problemy.

Kto może wnioskować o subwencję?

Otrzymanie subwencji zależy od spełnienia poniższych warunków. Nie są one restrykcyjne. W wielu punktach są mniej ograniczające niż wymogi Tarczy Antykryzysowej.

Co więcej, wcześniejsze korzystanie z Tarczy Antykryzysowej, nie stoi na przeszkodzie skorzystania z Tarczy Finansowej. Kryteria otrzymania pomocy są następujące:

 • zatrudnianie pracowników(-a) (umowa o pracę lub cywilnoprawna);
 • spadek obrotów gospodarczych;
 • prowadzenie działalności gospodarczej na 31.12.2019 r.;
 • brak zaległości publicznoprawnych na 31.12.2019 r. lub na dzień   udzielenia finansowania (podatki, składki). Rozłożenie takich należności na raty nie jest problemem;
 • brak postępowania upadłościowego lub naprawczego;
 • brak prowadzenia działalności w tzw. obszarach wątpliwych.

Co ważne, żeby otrzymać pomoc nie trzeba mieć zdolności kredytowej. Nie jest to warunek umorzenia pomocy i PFR pisze o tym wprost.

Jak liczyć spadek obrotów?

Wymagany jest wyłącznie spadek obrotów (przychodów) o co najmniej 25%. Porównujemy dowolny miesiąc po 01.02.2020 r. do miesiąca poprzedniego lub do analogicznego miesiąca w zeszłym roku. Np. możemy porównać kwiecień 2020 r. do marca 2020 r. lub kwiecień 2020 r. do kwietnia 2019 r. W przeciwieństwie do Tarczy Antykryzysowej, w Tarczy Finansowej uwzględniamy pełny miesiąc kalendarzowy, a nie dowolne 30 dni.

Oczywiście im wyższy spadek obrotów tym wyższe dofinansowanie. Jednym z najważniejszych sposobów weryfikowania tego spadku przez banki będą informacje z deklaracji VAT-7 i VAT-7K. Warto zadbać o ich wcześniejsze złożenie.

Zagadnienie obliczania spadku obrotów omawiamy szczegółowo w naszym poradniku, jak również w artykule „Jak liczyć spadek obrotów. Subwencje i dofinansowania”.

Gdzie szukać informacji o Tarczy Finansowej PFR?

Dostępnych jest bardzo dużo źródeł. Z tego powodu polecamy naszą publikację Tarcza Finansowa. Subwencje dla firm. Poradnik. Poradnik powstał na bazie wszystkich dostępnych w Internecie informacji. Jest krótszy, analizuje błędy w innych publikacjach i systematyzuje wiedzę z różnych źródeł, które przedstawiamy poniżej:

Jeden z ww. linków nie działa? Daj nam znać.

Pomoc prawna

Naszym celem jest udzielanie specjalistycznej pomocy prawnej przy wykorzystaniu najnowszych technologii i zapewnieniu pomocy każdemu klientowi, niezależnie od budżetu.

Tabela porównawcza

Tabela, w której na podstawie 17 kryteriów porównujemy formy pomocy dla przedsiębiorców przewidziane w tarczy antykryzysowej. Bezpłatnie otrzymasz przyszłe aktualizacje tabeli. Możesz ją kupić tutaj.

Łączenie dofinansowań. Poradnik

Dokładne opracowanie dotyczące łączenia form pomocy z ZUS, PUP i FGŚP. Podajemy przykłady, przepisy i stanowiska urzędów. Wszystko zrozumiałym językiem. Poradnik możesz kupić tutaj.

Porozumienie z pracownikami. Dokumenty

Porozumienie z pracownikami konieczne do skorzystania z dofinansowania do wynagrodzeń z FGŚP. Otrzymasz też instrukcję wypełnienia dokumentu, protokół wyboru przedstawiciela pracowników, pismo do inspektora pracy, pismo informacyjne dla pracownika. Dokumenty możesz kupić tutaj.

Subwencje dla firm z PFR, ARP, BGK. Poradnik

Tarcza Finansowa to kolejna forma wsparcia dla przedsiębiorców. Obejmuje m.in. umarzalne pożyczki. Czym się różnią subwencje z PFR, ARP, BGK i Funduszy Europejskich? Które wybrać? Te i różne praktyczne kwestie omawiamy w naszym nowym poradniku. Poradnik możesz kupić tutaj.

UWAGA. Przedsprzedaż w niższej cenie. Program subwencji jest w trakcie akceptacji przez KE. Poradnik otrzymasz do 2 dni od zatwierdzenia subwencji przez Komisję Europejską.

Porady telefoniczne i mailowe

Nie ryzykuj i skorzystaj z naszych porad telefonicznych. Możemy też przygotować ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. W tym celu skontaktuj się z nami mailowo.

*prezes PFR Paweł Borys w programie Rozmowa Piaseckiego w TVN24 we wtorek 28.04.2020 r. zapowiedział uruchomienie Tarczy Finansowej do czwartku 30.04.2020 r.

47 KOMENTARZE

 1. Jako mikro przedsiębiorca (taksówkarz) może też się starać o pomoc antykryzsowej sytuacji – tarcz jak tak to z jakiej pomocy mogę skorzystać.

   • Witam czy z subwecji moge wykupić grunt ?Prowadze dzialalnosc 20 lat na gruncie Urzedu Miasta dostałam ofertę o wykupie gruntu pod moją działalnością czy mogę skorzystać z subwecji?będę wdzięczna za informację.

 2. Dzień dobry,
  Proszę o poradę
  Liczba zatrudnionych 31.12.2019-4
  Wniosek i przyznana subwencja mam 2020
  Liczba zatrudnionych w marcu, kwietniu, maju 2020- 6 osób
  Przyznano subwencje dla 4 osób
  Pytanie ile miejsc pracy muszę utrzymać aby uzyskać 75%ułożenie?
  Z góry dzièkuję za odpowiedź

 3. Witam, jeśli w tamtym roku w kwietniu, nie bylem na vacie i mój przychód to 10tys A w tym mam zero i jestem vatowcem. Z deklaracji vat bądź jpk wychodzi że nie mam spadku bo dane biorą właśnie z tych dokumentów, wniosek został odrzucony. Co mogę zrobić w tym przypadku?

 4. Czy na potrzeby umorzenia subwencji średnie zatrudnienie dla MŚP należy liczyć jako:
  – sumę liczby zatrudnionych na ostatni dzień każdego miesiąca podzieloną przez 12 (np. 90 (31.03.) + 91 (30.04.) + 89 (31.05.) = 270/3= 90)
  – sumę średniego zatrudnienia w każdym miesiącu podzieloną przez 12

 5. Czy na potrzeby umorzenia subwencji średnie zatrudnienie dla MŚP należy liczyć jako:
  – sumę liczby zatrudnionych na ostatni dzień każdego miesiąca podzieloną przez 12 (np. 90 (31.03.) + 91 (30.04.) + 89 (31.05.) = 270/12= 22,5)
  – sumę średniego zatrudnienia w każdym miesiącu podzieloną przez 12

 6. Dzisiaj tj. 25.05 po złożeniu odwołania dalej zaczytują dane z ZUS z marca i obcięli mi dwóch pracowników dlaczego tak się dzieje i nie zaczytują deklaracji kwietniowej. Czy już nie będą kwietnia brać pod uwagę mimo ze jest podane ze ilość pracowników na ostatni dzien miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku

 7. „Co więcej, wcześniejsze korzystanie z Tarczy Antykryzysowej, nie stoi na przeszkodzie skorzystania z Tarczy Finansowej. Kryteria otrzymania pomocy są następujące:
  zatrudnianie pracowników(-a) (umowa o pracę lub cywilnoprawna);”
  Czy jako spółka cywilna (dwie osoby) zatrudniająca na 31.12.2019 1 osobę na umowę zlecenie możemy starać się o subwencje? Z tego co Pan pisze to tak.
  Z tego co znalazłem osoba zatrudniona u nas na umowe zlecenie nie jest pracownikiem i nie mamy statusu mikrofirmy?
  Proszę o wyjaśnienie.
  Pozdrawiam
  Roman

 8. Dostałem pożyczkę ponieważ spadek obrotów miałem o 30% ale w następnym miesiącu mam jeszcz większy spadek o 75% czy już nie mogę się starać o następna pożyczkę aż do maxsymalnej kwoty mam dziewięciu pracowników

 9. Czy wyjaśniło się jak składać wniosek jako wspólnik spółki cywilnej i jak PFR weryfikuje dane ?
  – czy podaję NIP spółki czy wspólnika ?
  – czy podaję liczbę zatrudnionych przez spółkę, czy proporcjonalnie do udziału wspólnika ?
  – czy podaję pełne obroty spółki (zgodne z deklaracją VAT), czy proporcjonalnie do udziału wspólnika ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź i gorąco polecam Wasze produkty.

 10. Dzień dobry. Moje pytanie dotyczy pensji pracowniczych. Zatrudniam pracowników, którzy od 2019 roku (od wejścia ustawy) złożyli oświadczenia o wypłacaniu pensji w formie gotówki w siedzibie firmy. Czy przyznaną subwencję będę mógł przeznaczyć na wypłatę pensji dla pracowników w formie gotówkowej? Pozdrawiam

 11. Czy można odstąpić od umowy subwencji i zwrócić środki już otrzymane ? Otrzymałem 32 tyś 4 maja, ale po namyśle stwierdzam, że w niczym mi ta kwota nie pomoże, a w konsekwencji nawet utrudni dalszą egzystencję

 12. Witam od grudnia prowadzę działalność gospodarczą mała gastronomie ,w tym miesiącu chce zatrudnić pracowników np kelnera i pomoc kuchenna ,moje pytanie czy w miesiącu czerwcu mogę złożyć wniosek o subwencje .Rekrutacja ma być do lipca czy mam taki prawo Pozdrawiam

 13. Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie liczby zatrudnionych a mianowicie czy osobę współpracującą z pracodawcą zgłoszoną tylko do ubezpieczenia zdrowotnego z kodem 051110 wliczać do stanu zatrudnienia na potrzeby subwencji.

 14. Czy wypełniając wniosek w pozycji „ ilość pracowników na koniec poprzedniego miesiąca” mamy uwzględniać również członków Rady Nadzorczej działających na podstawie uchwały z powołania i zgłoszonych do ubezpieczenia społecznego?

 15. Dzień dobry, mam pytanie, jestem właścicielem małego przedsiębiorstwa. Przy składaniu wniosku o subwencje w PKO wymagany jest następując podpunkt: jaki procent strat pokryje subwencja przez 12 miesięcy. Jak rozumieć ten zapis? Jak wyliczyć takie założenie?

  • Twierdzą, że to informacja statystyczna niewpływająca na wysokość subwencji. Proszę wpisać wartość poniżej 100%, a powyżej 0%. Ciężko cokolwiek innego doradzić.

 16. Dzień dobry, kupiłam 3 wasze produkty i polecam. Szczególnie tabelka w gąszczu dotacji była pomocna. Mam jeszcze pytanie odnośnie pożyczki PFR. Rozumiem, że jeśli mamy spółkę zoo zatrudniającą 3 osoby na pełne umowy o pracę od 3 lat nieprzerwanie, ale jedna z nich to jeden z właścicieli- ta osboa na potrzeby dotacji się nie liczy jako pracownik i mam wpisać, że zatrudniamy 2 osoby?
  I z tego co rozumiem po przeczytaniu Waszego poradnika, nie ma jasnych wytycznych jak będzie liczony pracownik, który za 4 miesiące idzie na macierzyński?

  • Dziękuję za miłe słowa. 🙂 Na potrzeby statusu przedsiębiorstwa nie liczymy ani właściciela ani osoby, która w momencie liczenia byłaby na macierzyńskim. Ale na potrzeby liczenia wysokości subwencji już możemy te osoby – w opisanym przez Panią przypadku – policzyć.

 17. Czemu nie napisaliscie nic o tym ze beneficjent rzeczywisty rozliczajacy sie w PL to jeden z warunkow? to wazny warunek…

  • Nie napisaliśmy niestety o wielu rzeczach, z których każda może wykluczać z subwencji. Skupiliśmy się na tym co statystycznie dotyczy największej grupy. W tym tygodniu mamy kolejną aktualizację produktu i ta kwestia będzie opracowana.

   • Obecnie w treści Regulaminu (para. 10 ust. 8g) jest odniesienie do głównego BR – nie może on mieć siedziby w raju „(ii) jego Główny Beneficjent Rzeczywisty nie posiada rezydencji podatkowej w Raju Podatkowym”. Nie ma wymogu, aby główny BR rozliczał się w Polsce.

 18. Wniosek o subwencję z PFR złożony przed wysłaniem i przetworzeniem przez US deklaracji VAT lub plików JPK dla rozliczających się kwartalnie będzie odrzucony. Proszę nie udzielać błędnych informacji przy subwencjach z PFR liczy się czas pula środków jest ograniczona

  • Informacja o możliwości odrzucania wniosku z powodu niezłożenia deklaracji VAT pojawiła się w Q&A na stronie PFR. Zakładam, że zdaje sobie Pani sprawę, że jest to mniej istotne źródło niż Regulamin PFR lub program rządowy, z którego nic takiego nie wynika. Jest to zresztą koncepcja absurdalna bo nie mamy prawa wiedzieć, czy nasza deklaracja jest już w systemie (zalecają czekać kilka dni), czy nie. Jeśli więc system aktualnie tak działa to na pewno zmienią tę funkcjonalność.
   Nie wspominam już o tym, że nie każdy taką deklarację składa albo jak sama Pani wskazała, niekoniecznie składa ją miesięcznie.

   Idąc Pani tokiem rozumowania wniosek i tak należy złożyć bo jego ewentualne odrzucenie skutkuje tylko tym, że zgodnie z § 12 ust. 12 Regulaminu PFR możemy złożyć wniosek ponownie. Powstaje wtedy co prawda ograniczenie w postaci konieczności złożenia wniosku w tym samym banku, ale nie jest ono restrykcyjne. PFR zostawia sobie też furtkę pozostawiania identycznych wniosków bez rozpoznania, ale dotyczy ona sytuacji, w których ktoś bezcelowo ponawiałby tożsame w treści wnioski, a nie sytuacji, w której ktoś ponownie złoży wniosek bo państwowe rejestry zaczęły dysponować danymi niezbędnymi do weryfikacji wniosku.

 19. Panie Oskarze, od września 2019 zatrudniam w ramach prowadzonej działalności 1 osobę na UOP (0.5 etatu) oraz zmienną ilość zleceniobiorców (0-3 w przeliczeniu na pełne etaty). Zmienność jest podyktowana sezonowym charakterem działalności.
  W kwietniu 2020 miałem totalny przestój – 0.5 etatu + 0 godzin przepracowanych przez zleceniobiorców.
  Czy w obliczu tych faktów spełniam kryterium zatrudnienia przynajmniej jednego pracownika i mogę się ubiegać o subwencję z tarczy finansowej ?

  • Myślę, że odpowiedziałem sam sobie – znalazłem informację na stronie PFR mówiącą:
   Jeżeli firma na 31 grudnia 2019 r. zatrudnia 1 osobę w ramach stosunku pracy na 0,5 etatu i 2 osoby na umowę zlecenia (zgłoszone do ubezpieczeń społecznych), to na potrzeby ustalenia statusu mikrofirmy przedsiębiorca zatrudnia 1 pracownika. Przy założeniu, że jej roczny obrót lub suma bilansowa za 2019 rok nie przekracza k wot y 2 mln EUR, taka firma jest mikrofirmą.

   Źródło: https://pfrsa.pl/dam/jcr:997d60c7-2f85-493a-b79b-a66e32af04b5/tarcza-pfr-okreslanie-liczby-pracownikow.pdf

  • Nie jestem w stanie odpowiedzieć bez dokładnego zapoznania się ze sprawą. Proszę jedynie pamiętać, że czymś zupełnie innym jest liczenie pracowników na potrzeby ustalenia, czy jest Pan mikrofirmą, a czymś zupełnie innym obliczanie pracowników na potrzeby otrzymania subwencji. Różne terminy i różne metody liczenia.

  • Można. Po prostu wniosek zostanie rozpoznany dopiero po złożeniu deklaracji. Nie zmienia to faktu, że ja bym się wstrzymał. Zarówno pula pieniędzy jak i wymogi bardziej restrykcyjne niż przy Tarczy Antykryzysowej będą skutkować tym, że środki nie skończą się w krótkim momencie. Dość wskazać, że z Tarczy Antykryzysowej od 01.04.2020 r. do teraz miało popłynąć trochę ponad 10 mld złotych. Takie są przynajmniej doniesienia medialne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj