Subwencja PFR. Jak wygląda wniosek? Jak go złożyć?

489
351823
tarza antykryzysowa subwencje - pfr arp bgk

Tarcza Finansowa obejmuje subwencje udzielane przez prywatne banki w ramach bankowości elektronicznej. Subwencje są udzielane jedynie przy organizacyjnym i finansowym wsparciu instytucji zależnych od rządu. Są to Polski Fundusz Rozwoju SA, Agencja Rozwoju Przemysłu SA i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Największy nacisk – w zakresie finansowania, woli politycznej i przekazu medialnego – położony jest na umarzalne pożyczki z Polskiego Funduszu Rozwoju. Składanie wniosków możliwe jest w systemach bankowości elektronicznej od 29.04.2020 r. od godziny 18.00.

Pomoc prawna online

Przeanalizowaliśmy setki przypadków subwencji. Przygotowaliśmy poradnik dla przedsiębiorców. Kontakt z nami możliwy jest tutaj. Pomagamy przy:

 • składaniu wniosków;
 • ponownych wnioskach po decyzji negatywnej;
 • odwołaniach przy decyzji częściowo pozytywnej;
 • reklamacjach do PFR (tzw. zapytania wg Regulaminu z 28.05.2020 r.);
 • problemach przy ustalaniu przedsiębiorstw partnerskich lub powiązanych;
 • problemach przy braku prawidłowego umocowania osoby, która składała wniosek o subwencję.

Czy trzeba się spieszyć?

Na pomoc mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom przeznaczono w Tarczy Finansowej 75 miliardów złotych. Nabór ma trwać do 31.07.2020 r.

Z kolei z Tarczy Antykryzysowej do firm popłynęło na razie około 10 miliardów złotych (informacje z mediów). Nabory w ramach Tarczy Antykryzysowej trwają od 01.04.2020 r.

Wymogi dla Tarczy Finansowej są często bardziej restrykcyjne niż przy Tarczy Antykryzysowej, w związku z tym na pewno pieniądze nie skończą lada moment. Lepiej więc poczekać kilka dni i sprawdzić zarówno nasze publikacje jak i inne doniesienia o tym, czy przy składaniu wniosków pojawiają się jakieś problemy.

Poradnik

Przygotowaliśmy kompletny, napisany zrozumiałym językiem Poradnik o Tarczy Finansowej. Możesz go kupić tutaj. Zobacz darmowy fragment. W Poradniku omawiamy bardzo ważne kwestie:

 • Na czym polegają subwencje z PFR i inne?
 • Na co uważać?
 • Jakie pułapki spotkasz w systemie banku przy składaniu wniosku?
 • Które błędy w Regulaminie PFR mogą kosztować Cię utratę subwencji?
 • Jestem mikro- czy małym przedsiębiorstwem? Dlaczego to ważne?
 • Ile będę musiał oddać bankowi?
 • Jak umorzyć jak najwyższą kwotę?
 • Na co mogę przeznaczyć subwencję?
 • Jak obliczyć spadek obrotów?
 • Jak liczyć liczbę pracowników do subwencji?

W poradniku podajemy też liczne przykłady, które ułatwią wszystkie decyzje. Poradnik otrzymasz od razu po kupnie na maila. Bezpłatnie otrzymasz też aktualizacje poradnika.

Pomoc online przy składaniu wniosku

Pomagamy też przy składaniu wniosku online. Składamy go wspólnie z klientem widząc to co robi na ekranie swojego komputera. Szczegóły tej formy pomocy opisujemy tutaj Nie stosujemy wysokich wynagrodzeń „success fee” tak jak inne firmy.

Jak wygląda treść wniosku?

Listę banków znajdziesz pod tym linkiem. Po kliknięciu w logo banku zostaniesz przekierowany od razu na podstronę banku dedykowaną dla składania wniosku.

Jeśli przerwiesz składanie wniosku przed jego zatwierdzeniem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby później rozpocząć składanie go ponownie.

To jakie pola zaznaczyć najlepiej skonsultować z prawnikiem. Możesz skorzystać z naszego poradnika lub z naszej pomocy online przy składaniu wniosku.

Na stronie banku nie mogę złożyć wniosku

Złożenie wniosku jest możliwe tylko jeśli masz firmowy rachunek rozliczeniowy. Jeśli korzystasz np. z konta, które było dedykowane dla osób nieprowadzących działalności i wykorzystywałeś(-aś) je na potrzeby swojej firmy, to musisz założyć nowe konto. Nie przejmuj się, założenie nowego konta bankowego to zazwyczaj kwestia jednego dnia.

Jeśli masz wątpliwości, czy Twój rachunek bankowy to firmowy rachunek rozliczeniowy (trzeba go odróżnić od np. rachunku karty kredytowej, czy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego), to zadzwoń na infolinię swojego banku.

Czy w różnych bankach wnioski są takie same?

Po weryfikacji wniosków w kilku bankach potwierdzamy, że wnioski wydają się być identyczne. Różni się jedynie szata graficzna. Również umowa generowana przy finalizowaniu wniosku wydaje się być identyczna dla każdego banku. Zmienne fragmenty umowy oznaczone są przez system pogrubioną czcionką.

Co w przypadku decyzji odmownej?

Decyzja odmowna czasem potrafi naprowadzić nas na to co jest problemem. Przykładowo dowiemy się z niej jakie były prawidłowe kwoty przychodu za zeszły rok i za miesiące służące do obliczenia spadku obrotów.

Problem pojawia się, gdy wg decyzji:

 • mamy zaległości w ZUS lub w urzędzie skarbowym;
 • nie mamy zatrudnionych pracowników;
 • z obliczeń PFR nie wynika wystarczająco wysoki spadek obrotów.

W takim przypadku trzeba próbować ustalić z czego wynika rozbieżność. Może nie być to łatwe. Konieczna może być też konsultacja prawnika, którą oferujemy albo w formie porady telefonicznej albo w formie kompleksowej, zdalnej pomocy przy składaniu wniosku.

Zabezpieczenie umowy

Aktualnie PFR nie komunikuje aby udzielenie subwencji było zawsze uzależnione od jej zabezpieczenia np. w formie weksla lub poręczenia. System nie wymaga wskazywania proponowanej formy zabezpieczenia.

Z jednego z niewielu oficjalnych dokumentów wynika, że PFR w konkretnej sprawie może żądać zabezpieczenia, jednak „subwencje Finansowe mogą być udzielane bez ustanawiania zabezpieczeń” (s. 40. Regulaminu ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm”). Prawdopodobnie zabezpieczenie będzie wymagane przy dużych kwotach subwencji, jednak jeszcze nie wiadomo jaka będzie praktyka PFR.

Wysłać szybko z błędami, czy później i bez błędów?

Jak wyżej wskazano, środki nie powinny nagle się wyczerpać. Warto wziąć pod uwagę również stanowisko PFR, zgodnie z którym „pierwszeństwo rozpoznania przyznane będzie tym wnioskom, które zgodnie z obowiązującymi procedurami będą kompletne i nieobarczone brakami” (s. 47 Przewodnika PFR).

Tym samym lepiej złożyć wniosek wypełniony poprawnie, nawet jeśli wiązałoby się to ze złożeniem go kilka dni później.

Gdzie szukać informacji o Tarczy Finansowej PFR?

Dostępnych jest bardzo dużo źródeł. Z tego powodu polecamy naszą publikację Tarcza Finansowa. Subwencje dla firm. Poradnik. Poradnik powstał na bazie wszystkich dostępnych w Internecie informacji. Jest krótszy, analizuje błędy w innych publikacjach i systematyzuje wiedzę z różnych źródeł, które przedstawiamy poniżej:

Jeden z ww. linków nie działa? Daj nam znać.

Ponowny wniosek czy odwołanie?

Ponowny wniosek składa się, jeśli PFR odrzucił nasz wniosek w całości. Można to robić nie czekając na 11 maja i nie ma limitu prób. Należy to zrobić w tym samym banku. PFR w Regulaminie twierdzi, że wielokrotnie składane ponowne wnioski może pozostawić bez odwołania. Z kolei w wywiadzie prezes PFR zapewniał, żeby nie obawiać się ponownego składania wniosków.

Odwołanie wnosi się, jeśli otrzymało się subwencję, ale w kwocie niższej niż wnioskowana. Wnoszenie odwołań możliwe jest od 11.05.2020 r.

Kwoty subwencji

Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na kwoty do 324.000 zł zależne od liczby pracowników i skali spadku obrotów. Przykładowo przy 26% spadku obrotów i zatrudnianiu 8 osób można otrzymać 96.000 zł.

Mali i średni przedsiębiorcy mogą wnioskować o jeszcze wyższe sumy liczone jako 4% – 8% swoich przychodów z zeszłego roku. Daje to kwoty do 3.500.000 zł.

Umorzeniu podlegać może nawet 75% subwencji. Warunki to kontynuowanie działalności gospodarczej i utrzymanie zatrudnienia. Nawet przy redukcji zatrudnienia, możliwe będzie niezwracanie dużej części subwencji. Szczegóły w naszym poradniku.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca, który zatrudnia 4 pracowników i ma spadek przychodów o 51% otrzyma do 96.000 zł. Jeśli przez rok będzie kontynuował działalność i minimalnie, nawet o ułamek etatu zwiększy zatrudnienie, to będzie musiał zwrócić tylko 25% subwencji. Pozostałe 75%, czyli 72.000 zł będzie bezzwrotne.

Kto może wnioskować o subwencję?

Otrzymanie subwencji zależy od spełnienia poniższych warunków. Nie są one restrykcyjne. W wielu punktach są mniej ograniczające niż wymogi Tarczy Antykryzysowej.

Wcześniejsze korzystanie z Tarczy Antykryzysowej, nie stoi na przeszkodzie skorzystania z Tarczy Finansowej. Kryteria otrzymania pomocy są następujące:

 • spadek obrotów gospodarczych;
 • prowadzenie działalności na 31.12.2019 r.;
 • zatrudnianie pracownika(-ów) na 31.12.2019 r.;
 • zatrudnianie pracownika(-ów) na ostatni dzień poprzedniego miesiąca (poprzedniego w stosunku do miesiąca, w którym składamy wniosek);
 • brak zaległości publicznoprawnych (podatki, składki);
 • brak postępowania upadłościowego lub naprawczego;
 • brak prowadzenia działalności w tzw. obszarach wątpliwych;
 • przesłanki szczegółowe: zarejestrowanie działalności na terenie RP w CEIDG lub KRS, posiadanie rezydencji podatkowej na terenie EOG, brak głównego beneficjenta rzeczywistego z rezydencją podatkową na terenie kraju będącego rajem podatkowym.

Oczywiście dokładne zrozumienie ww. przesłanek może rodzić problemy. Są one omówione w naszym poradniku i linkowanych wyżej dokumentach.

Jak liczyć spadek obrotów?

Wymagany jest wyłącznie spadek obrotów (przychodów) o co najmniej 25%. Porównujemy dowolny miesiąc po 01.02.2020 r. do miesiąca poprzedniego lub do analogicznego miesiąca w zeszłym roku. Np. możemy porównać kwiecień 2020 r. do marca 2020 r. lub kwiecień 2020 r. do kwietnia 2019 r. W przeciwieństwie do Tarczy Antykryzysowej, w Tarczy Finansowej uwzględniamy pełny miesiąc kalendarzowy, a nie dowolne 30 dni.

Oczywiście im wyższy spadek obrotów tym wyższe dofinansowanie. Jednym z najważniejszych sposobów weryfikowania tego spadku przez banki będą informacje z deklaracji VAT-7 i VAT-7K (przy rozliczeniu miesięcznym) lub z plików JPK VAT (przy rozliczeniu kwartalnym). Warto zadbać o ich wcześniejsze złożenie.

Zagadnienie obliczania spadku obrotów omawiamy szczegółowo w naszym poradniku, a skrótowo w artykule “Jak liczyć spadek obrotów. Subwencje i dofinansowania”.

489 KOMENTARZE

 1. Witam,
  Złożyliśmy wniosek o subwencję i otrzymaliśmy pozytywną odpowiedz. Pieniądze zostały wydane. Okazało się że podaliśmy błędne ilości zatrudnionych pracowników, które jednak nie mają wpływu na przyznanie subwencji. Czy powinniśmy to zgłosić i zrobić korektę?

 2. chciałem złożyć wniosek w banku o subwencję za lipiec 2020 rok (miesiąc już zamknięty)system nie przyjmuje.Czy jest szansa aby lipiec był uwzględniony we wniosku.Dodam że jest to jedyny miesiąc gdzie firma poniosła 50 % spdek obrotów,Nigdzie nie było mowy za jaki miesiąc trzeba to zrobić -tylko data składania wniosków 31.07

  • też mam ten problem…
   co mamy zrobić,mamy spadek obrotów za lipiec !!!
   Jutro składam wniosek,nie wiem czy się uda, bo do jutra 31.07 tylko można składać.

  • również czuję się oszukany nikt nie informował że lipca nie można brać pod uwagę.Co mamy teraz zrobić ? Uważam że spełniłem wszystko według regulaminu.Miesiąc lipiec zakończyłem 24.07 .Przystąpując do wypełniania wniosku miesiąc był zamknięty i rozliczony.Nie rozumiem dlaczego system nie przyjmował lipca ,skoro wszystko było rozliczone

  • Na koniec 2019 nie zatrudniałem pracowników mam zaległości w ZUS-ie przez jeden z banku w zostałem wpisany do Biku i żaden bank nie chce mi udzielić pożyczki w czasie Pan Demi uruchomiłem pizzerię ale słabo się kręciNa pizzerią pożyczyłem pieniądze od syna i ciężko teraz mi zwrócić obroty z barku letniego który uruchomiłem mam lepsze niż w ubiegłym roku ale to nie wystarczy na spłatę zadłużenia czy ktoś ma jakiś pomysł żeby mi pomóc

 3. wypełniam wniosek ..mam jednoosobowa działalnośc gospodarcza co mam wpisac w punkcie członkowie organu zarządzającego podmiotem wnioskodawcy..to siebie mam wpisać?

 4. Witam.
  Złożyłem wniosek o subwencję i otrzymałem częściowo pozytywną. Zamiast 36000 zł , otrzymałem 9 tyś, 0,25% bo uznali, że zatrudniam pracownika na 1/4. owszem zatrudniałem pracownika n 1/4 ale od marca do czerwca 2019r. od lipca 2019 zatrudniam na cały etat.
  Warunkiem otrzymania subwencji było zatrudnienie od grudnia 2019 i takie warunki spełniam.
  Dlaczego nie otrzymałem wnioskowanej kwoty 36000 skoro spełniłem wszystkie warunki (spadek obrotów 79%)

 5. Czy jeśli mam zaległość podatkową, która została rozłożona na raty to czy przy weryfikacji wniosku, będzie to brane pod uwagę?

  • W us musza odpowiedziec czy zal podatkowa rozlozona na raty to jeszcze zaleglosc np w zus jak rozloza na raty to juz nie zaleglosc i mozna dzialac. Wydtarczy zadzwonic do us poczekac cierpliwie poprosic o polaczenie z dzialem zaleglosci lub windykacji tam na 100 beda to wiedziec bo juz takich tel mieli 1000 wiec pewnie sie zorientowali

 6. Witam ,
  Jeżeli zatrudniam 2 studentów na umowę zlecenie to czy mogę ubiegać się o dofinansowanie ?
  Nie jestem płatnikiem VAT

 7. Dzień dobry, 16 razy składaliśmy wniosek o przyznanie subwencji jako średnia firma. 16 razy decyzja negatywna bez podania przyczyny (sprawdź historie spółki). Reklamacja złożona do banku na początku czerwca – do tej pory brak odpowiedzi, podobnie jak na wiadomości mailowe do MF czy PFR. W US, ZUS, KRS wszystko w porządku. Brak już pomysłu co robić dalej.

  • Ktorys z glownych powodow obstawiam.
   Zal podatkowa
   Zal zus
   Brak statusu mikrofirmy
   Blad systemu tu nic nie poradzisz to sie zdaza moze to ten pech system jest zbyt zautomatyzowany z jednej strony to dobrze bo firmy mega szybko kase dostaja a z 2giej wlasnie takie kwiatki wychodzą zycze jak najlepiej i 3mam kciuki

  • Należy wszcząć postępowanie wyjaśniające w trybie § 14 PFR, udokumentować przesłanki spełniania warunków Regulaminu PFR i niezależnie od tego, wezwać PFR do zapłaty.

 8. Czy ktoś z Państwa dostał subwencję z PFR, jako mikroprzedsiębiorca nie będącym vatowcem? Ponoć wszystkie wnioski zostały odrzucone. Bo nie ma algorytmu sprawdzającego spadek obrotów. Na infolinii rozkładają ręce. Bo prawo ubiegać się o pomoc masz, ale nie ma skutecznego narzędzia. Czy jesteście w takiej sytuacji i co robić?

 9. Witam, czy jeżeli zatrudniałam dwóch pracowników na dzień 31.12 natomiast w lutym(z wiadomych przyczyn) obu zwolniłam to czy mogę w dalszym ciągu złożyć wniosek o subwencje ?

 10. Witam. Proszę o pomoc. Zatrudniam 2 osoby na cały etat i 1 na 1/4 etatu. Podałam we wniosku, że zatrudniam 2 osoby (bynajmniej tak wynika z umowy, bo już z tego wszystkiego zapomniałam). Czy powinnam podać 3? Dostałam już pozytywną decyzję, ale stresuję się, że podałam błędną informację i za to odpowiem… Co mam zrobić w tej sytuacji?

 11. Dzień dobry. Chciałabym się zapytać jeżeli jestem u Wujka zatrudniona na 1/4 etatu ( jestem jego jedynym pracownikiem ) sprzedaję na targu to czy należą się jemu jakieś pieniądze? Wujek pracuje jeszcze w innej firmie. A ja przez cały ten okres siedziałam dwa i pół miesiąca w domu nie pracując nigdzie indziej?

 12. Otrzymałam subwencje z PFR decyzja z dnia 16.06.2020 pozytywna, środki są przelane na konto, doczytałam że muszę posiadać wpis w CEIDG albo KRS. Jestem rolnikiem prowadzącym księgę handlową moje pkd 01.47 z. Nie posiadam wpisu w wyżej wymienione rejestry. Czy muszę zwrócić subwencje?

  • W mojej ocenie Regulamin PFR jest w tym zakresie sprzeczny z Prawem przedsiębiorców bo rolnik to przedsiębiorca, do którego nie stosuje się Prawa przedsiębiorców, a więc m.in. obowiązku wpisu do CEIDG. Dosyć specyficzna na gruncie prawnym konstrukcja.
   W razie chęci przygotowania analizy prawnej będącej pomocą i wyjaśnieniem dla PFR orzy ewentualnej kontroli, proszę o kontakt na pomocprawna[małpa]mozdzyn.pl.

   • A jeżeli jestem na samozatrudnieniu czy mi tez subwencja się należy? Spadek 78 % . Pfr odrzuciło.mi wniosek bo nie mam pracownika i zle podalem kwotę obrotu. Nie zmienia to jednak ze pracownika nie mam. Pozdrawiam serdecznie Marcin. Może sa jakieś odstępstwa??

 13. Witam,
  otrzymałam subwencje z PFR decyzja z dnia 16.06.2020 pozytywna, środki są przelane na konto, doczytałam że muszę posiadać wpis w CEIDG albo KRS. Jestem rolnikiem prowadzącym księgę handlową moje pkd 01.47 z. Nie posiadam wpisu w wyżej wymienione rejestry. Czy muszę zwrócić subwencje?

  • Mam pytanie jeżeli prowadzę działalność gospodarczą sam nie posiadam pracowników, czy mogę się ubiegać o subwencje, spadek w moje działalności gospodarczej wynosi 78 % .

 14. Witam,
  Odrzucają mnie wniosek i powód odrzucenie jest – brak pracowników na koniec 2019 r. Stanem na 31.12.2019 r zatrudniałem 8 pracowników ale wszyscy na umowie zlecenia. Dzwonił do PFR w tej sprawie …odpowiedz – jak nie ma umowy o prace min. 1 to nie ma na co liczyć.
  Czy jest jakaś szansa na uzyskanie pożyczki?
  Pozdrawiam

  • Może Pan jedynie wnosić do PFR o odstępstwo od Regulaminu w trybie § 10 ust. 11, ale w mojej ocenie – z pewnych względów – jest na to szansa tylko przy spółkach (z wyłączeniem tzw. spółki cywilnej).

  • W takiej sytuacji nie jestes mikrofirma bo nie zatrudniasz pracownika na etat wiec na co liczysz subwencja jest dla mikrofirm

  • Proszę wpisać 0 zł. Nie podaje Pan spadku tylko wysokość obrotów wg. deklaracji VAT, jeśli jest Pan płatnikiem.

 15. jeżeli wpisałem zatrudnionych pracowników 5 a powinienem 7 to dostanę subwencję na tych 5 czy wniosek będzie odrzucony. Proszę o odpowiedź.

 16. Jestem małym przedsiębiorcą. Chcę złożyć wniosek o subwencję w 06/2020. W 2019 składałem deklaracje vat kwartalnieVAT7K a w 2020 juz miesięcznie. Czy sumę obrotów za 2019 biorę z JPK VAT i wykazuję z groszami czy z dekl.VAT7K i wykazuję bez groszy ? Z kolei obroty za miesiące spadku , czyli 04/2020 do 05/2020 biorę z VAT7 za te miesiące?

 17. Witam , po złożeniu wniosku pieniądze zostały mi przyznane ale tylko cześć z kwoty o którą wnioskowałam. Okazało się że zamiast odhaczyć opcje rok do roku odhaczyłam błędnie miesiąc do miesiąca . A chciałam porównać z kwiecień do kwietnia zeszłego roku.Chciałam złożyć odwołanie ale wszystko we wniosku oprócz tej rubryki można poprawić. Czy można jakoś to skorygować ?

   • Witam, wniosek złożony 29 maja, zatrudnienie: 30.04.2020, 30.04.2019 i 31.12. 2019- 5 osób. Przyznana dotacja na 4 osoby zamiast 5.
    ZUS podał do PFR takie dane:
    31.05.2019- 4 os (prawda, ale dlaczego dane z maja zamiast kwietnia 2019???), 30.04.2020- 5 os, 31.12.2019- 5 osób.
    ***we wniosku pod zatrudnieniem zaznaczona pozycja: oświadczam, ze przedsiębiorca wnioskujący o udzielenie subwencji finansowej wskazuje maksymalną liczbę pracowników na koniec miesiąca odpowiadającego nazwie miesiąca złożenia wniosku w roku poprzedzającym (miesiąc referencyjny)
    – może to nie powinno być zaznaczone?

  • Taką odp otrzymaliśmy z PFR:
   Po złożeniu wniosku Beneficjent nie będzie miał możliwości dokonania zmiany numeru rachunku bankowego, na który będzie przekazana subwencja. Nie jest również dopuszczalna korekta wskazanych we wniosku danych dotyczących stanu zatrudnienia lub okresu porównawczego.

   Natomiast każdy przedsiębiorca jest uprawniony do zwrócenia się – za pośrednictwem banku, w którym złożył wniosek o subwencję – z zapytaniem do Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR). Zapytanie to może dotyczyć:
   • otrzymanej przez przedsiębiorcę odmowy udzielenia subwencji, pod warunkiem udokumentowania przez niego różnic w treści odmowy, a rzeczywistym stanem faktycznym; lub
   • błędu przedsiębiorcy w złożonym wniosku o subwencję, który spowodował przyznanie subwencji w kwocie rażąco niższej niż maksymalna kwota, o którą mógł wnioskować przedsiębiorca.

   Do zapytania należy dołączyć dokumenty, które – w ocenie przedsiębiorcy – mają znaczenie w procesie wyjaśnienia zapytania.

 18. Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Subwencją otrzymałam. Mam pełnomocnictwo ale nie jest ono z podpisem notarialnie poświadczonym. Czy w związku z tym mogę teraz udać się do notariusza i poprosić o poświadczenie czy powinnam zwrócić subwencję? Czy będę mogła drugi raz wystąpić o subwencję?

 19. W odpowiedzi od PRF jest napisane jedynie że kwota o którą wnioskowałem została obniżona, nie podano żadnego powodu.

 20. Zatrudniam 2 pracowników na umowę o pracę i 7 uczniów młodocianych. Złożyłem wniosek na 9 osób, otrzymałem decyzję pozytywną, lecz kwota subwencji uwzględnia tylko 2 pracowników. Nie wzięto pod uwagę ani jednego ucznia. Stan zatrudnienia w grudniu 2019 do tej pory nie uległ zmianie. Dlaczego nie otrzymałem wyższej kwoty?

 21. Witam,
  na dzień 31.12.2019r. byłam czynnym płatnikiem Vat, z dniem 1.01.2020r. złozyłam wniosek do US i od tego dnia jestem zwolniona z odprowadzania Vat-u. Dostałam już 2 raz odmowę przyznania pożyczki ze względu na : brak danych o przychodzie za podany okres …
  Księgowa rozkłada ręce … Co robić ? Mam spadek dochodów rzędu 70 %, powystawiane faktury …

 22. Jezeli porównuję liczbę pracowników z czerwca 2019 co czerwca 2020 i skladam wniosek w czerwcu, zostanie zaniżona mi liczba pracowników, to jak będe składac odwołanie załóżmy już w lipcu, to nadal porównuję pracowników czerwiec do czerwca, czy wtedy wnosząc oswołanie w lipcu system automatycznie mi „nakaże” porównywać juz lipiec 2019 do lipca 2020, czy zostanie ten czerwiec. Proszę o pomoc, może ktoś miał taką sytuację.

 23. dostaliśmy część dofinansowania z tarczy o 18 tyś mniej składaliśmy za okres Marzec do marca
  przy wniosku o odwołanie nie możemy już zaznaczyć marzec do marca jak we wniosku o tarczę
  tylko widnieje kwiecień i nie można tego zmienić .Mieliśmy już jedną próbę ale wychodzi na to że nie możemy wnioskować z kwietnia tylko tak jak w pierwszej tarczy marzec.Czy coś się da z tym zrobić by dostać całość subwencji ?

 24. Dzień dobry. Dostalam decyzje odmowa że względu na zaległości podatku na dzień 31 grudnia 2019 rok. Na dzień składania wniosku żadnych zaległości nie było.czy to może być faktyczna przyczyna odmowy skoro w regulaminie jest napisane że brak zaległości na koniec 31 grudnia 2019 LUB na dzień składania wniosku.dodatkowo była informacja o zalegania w Zus. Na stronie zus on line widnieje zaleglos wynikająca z niepłacenia składek ZUS.chociaz złożony wniosek o ich niepłacenie. CO ROBIC W TAKIEJ SYTUACJI?

 25. Witam,

  Proszę o rade.

  Największy spadek obrotów odnotowujemy między miesiącami kwiecień 2020(10 etatów) a kwiecień 2019 (10 etatów) Spadek obrotów wyniósłby ponad 90%. Otrzymalibyśmy wtedy największą możliwą wysokość subwencji.

  Tylko liczba zatrudnionych w tych miesiącach jest wyższa… Czy w takiej sytuacji, jeśli chcielibyśmy jeszcze w maju złożyc wniosek, zostaniemy zakwalifikowani do mikroprzedsiebiorców (grudzień 2019-9 etatów) i dostalibyśmy subwencję dla 9 pracowników?

  Czy bezpieczniej będzie złożyć wniosek 1 czerwca i porównać maj 2020 (8etatów) do maja 2019(10 etatów)

  (przy jednoczesnym wyliczeniu liczby pracowników z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, czyli maja-8 etatów)?

  A może jest możliwośc złożenia wniosku 1 czerwca- wtedy raportowana bedzie ilość zatrudnionych na 31.05.2020 (8etatów) z jednoczesnym porównaniem obrotów za kwiecień 2020 i kwiecień 2019?

  Czy w ogole my sami mozemy wybierac ktory miesiąc do ktorego chcemy porownać?

  • Tak. Warto próbować, niektórym się udało, ale w wielu przypadkach PFR nadal ustala te same dane. W naszej ocenie należy w takim przypadku kierować do nich pismo z wezwaniem do wypłaty brakującej części subwencji. Proszę też sprawdzić, czy Pani bank udostępnił dzisiaj opcję reklamacji (zapytań) do PFR.

 26. Najkorzystniej by było poczekać, ale mogą wyczerpać się środki z subwencji. Też distałam takie informacje ( nie wiem czy wiarygodne), ze jak złoże wniosek np. okolo 10.06.2020 to jest szansa, że zus zczyta już dane o stanie praconików za maj. Pytanie, czy jest możliwość zapytania zus przed złożeniem wniosku, za jaki miesiąc poda dane o stanie zatrudnienia.

  • My składaliśmy wniosek 19 maja i zostały pobrane dane z deklaracji ZUS za marzec. Też myśleliśmy, że złożenie po terminie 15 maja spowoduje, że zostaną pobrane dane z deklaracji za kwiecień.

  • Proszę zerknąć w pytanie nr 66 w Q&A PFR. Tam jest odpowiedź. Inna sprawa, że jest ona sprzeczna z Regulaminem PFR co – moim zdaniem – jest dobrym polem do roszczeń wobec PFR.

 27. wiec, jak złoże wniosek w czerwcu to podaje pracownikow na koniec 31.05.2020(są 4 osoby), ale jak zus poda dane o stanie pracowników za kwiecien 2020( mialam wtedy tylko 2) co wtedy? Skladajac wniosek w czerwcu muszę przecież podac stan zatrudnienia na 31.05.

 28. mam pytanie dotyczące zaległości w zus/us na 31-12-2019, w regulaminie pfr stoi ,że zaległość ta nie ma wpływu na przyznanie subwencji jeśli na dzień składania wniosku brak zaległości,jednak mamy już 3 odmowy z uzasadnieniem ,że „na dzień 31-12-2019 przedsiębiorstwo posiadało zaległości w opłacaniu składek zus”
  ktoś poradził sobie z takim problemem? czy to błąd w systemie ? ,odmowy przeczą regulaminowi co można z tym zrobić?

 29. mam pytanie dotyczące zaległości w zus/us na 31-12-2019, w regulaminie pfr stoi ,że zaległość ta nie ma wpływu na przyznanie subwencji jeśli na dzień składania wniosku brak zaległości,jednak mamy już 3 odmowy z uzasadnieniem ,że „na dzień 31-12-2019 przedsiębiorstwo posiadało zaległości w opłacaniu składek zus”
  ktoś poradził sobie z takim problemem? czy to błąd w systemie ? ,odmowy przeczą regulaminowi co można z tym zrobić?

 30. Witam. na dzien 31.12.2019 zatrudniałam 4 osoby, w marcu 2019 tez byly4, w kwietniu 2019 byly juz 2, a od 20.05 znowu mam 4. Kiedy skladac wniosek, aby uwzglednily się 4 osoby.

 31. Witam,
  rozliczamy VAT metodą kasową, wpisaliśmy do wniosku kwoty memoriałowo zgodnie z zasadami, regułami,FAQ PFR. Otrzymaliśmy odmowę, żadna z kwot podanych przez nas nie zgadza się z kwotami zweryfikowanymi przez PFR w MF wg dekl. VAT7 i JPK(generalnie, mało prawdopodobne aby kwoty przychodów były zgodne -memoriał vs kasa). Czy ma Pan najświeższe informacje dotyczące tego problemu. Po czyjej stronie jest błąd – PFR czy US? (PFR nie zadaje odpowiedniego pytania czy też US błędnie przekazuje info) . Co należy zrobić wg Pana?

 32. Mnie ta subwencja bardzo podratowała, jak nie wiedziałam co wpisać to pytałam na facebooku PFR, wiadomo trochę błędów było ale finalnie mam już pieniądze na koncie. Składałam wniosek 5.05 🙂

 33. Dzień dobry,
  złożyłem wniosek, spadek obrotu o 75% (kwiecień 2020 i kwiecień 2019), dostałem subwencję ale 1/2 gdyż omyłkowo zaznaczyłem porównanie pracowników RDR (1 os umowa o prace w 04.2019, później okazało się że druga os to umowa ze studentem) a nie na 31 grudzień 2019 (2 os umowa o prace). W regulaminie jest dowolność wyboru:

  … liczbę Pracowników na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o wypłatę Subwencji Finansowej, lecz nie wyższą niż liczba Pracowników (i) na dzień 31 grudnia 2019 r. ALBO (ii) na koniec miesiąca odpowiadającego nazwie miesiąca złożenia wniosku w roku poprzednim…

  Jak odwołać się by było wyliczanie na 31.12.2020, we wniosku odwoławczym pole jest nieaktywne niestety, mój błąd przez przeoczenie zupełne, nie mogę sobie tego wybaczyć 🙁

  pozdrawiam!

 34. proszę o informację : spółka cywilna – wniosek złożyłam jako wspólnik , uznając prawo jednoosobowe do reprezentowania , ktore zapisane mamy w umowie spółki pomiędzy mną a małżonkiem (umowa zarejestrowana w US w roku 1999r – zgodnie z założeniem spółki) . Fundusze PFR wpłynęły 20.05.2020 , teraz pisze się w mediach o wadliwości tej formy złożenia wniosku i konieczności oddawania pieniędzy , czy powinna dołączyć jakieś kolejne upowaznienie dla mnie do mojego wspolnika? np. notarialne cytowane w załącznik nr2 Regulaminie Subwencji PFR?

 35. Witam, w naszym przypadku wydarzyło się coś dość dziwnego i jestem ciekawa czy ktoś też miał taką sytuację: wniosek złożyliśmy, dość szybko otrzymaliśmy decyzję pozytywną i już 4 dni po złożeniu wniosku otrzymaliśmy środki na konto (mBank). Wraz z przelewem środków na skrzynkę w mBank dotarła do nas DECYZJA W SPRAWIE UMOWY SUBWENCJI, w której ostatni akapit brzmi: „Jeśli poniżej nie znajduje się żadna informacja oznacza to, że wszystkie dane przekazane przez Przedsiębiorcę są zgodne z tymi,
  które pozyskał PFR.
  – w odniesieniu do pola dotyczącego daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, PFR ustalił, że data ta jest późniejsza niż 31 grudnia 2019 r., co jest niezgodne z deklaracją Przedsiębiorcy.”
  Spółka została założona w lipcu 2013 r., data rozpoczęcia działalności w REGON-ie (specjalnie sprawdzaliśmy przed złożeniem wniosku): wrzesień 2013. Deklaracje VAT-7 składane od 2013 r., składki ZUS opłacane od 2013 r. Deklaracje CIT składane co roku. Sprawozdania finansowe do KRS składane co roku. O co może chodzić???

 36. Opiszę swój przypadek, może komuś się przyda. Na dzień 31.12.2019 3 pracownice, z czego jedna na chorobowym (cały etat), jedna na macierzyńskim (1/8 etatu), jedna na wychowawczym. Na dzień 30.04.2020 te same pracownice z tą różnicą, że pani z chorobowego jest na macierzyńskim. Wniosek składany przez Inteligo dziś rano, około 14-tej decyzja pozytywna na 2,13 etatu: 1 cały etat pani na macierzyńskim, liczony jako 1 cały etat pani na wychowawczym (mimo tego, że przed wychowawczym nie pracowała na całym etacie) i 0,13 etatu pani na macierzyńskim zatrudnionej na 1/8 etatu. Sama jestem w szoku, że tak szybko poszło.

 37. Pracodawca w ramach tarczy antykryzysowej nie może zwolnić pracownika bez jego winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, a co jeśli pracownik sam złoży wypowiedzenie? Pracuję w branży, gdzie ,,migracje” pracowników są dość powszechne, dlatego jeśli pracownik złoży wypowiedzenie bo będzie np. chciał przejść do innej firmy, ja muszę zatrudnić od razu na jego miejsce innego pracownika, czyli stan zatrudnienia w firmie pozostanie bez zmian. Czy w związku z tym pracodawca będzie ponosił z tego tytułu jakieś konsekwencje? Nie składałem jeszcze wniosku o subwencję.

  • Dołączam się do pytania. I podpinam jeszcze jedno. Czy jeśli pracownik odejdzie sam lub skończy się jego umowa czy musi być ciągłość w zatrudnieniu czy może być odstęp np 2 tyg. Zanim zatrudnię nowego pracownika. Stan by się zgadzał ale byłaby przerwa np 2 tygodnie. Proszę o odp

 38. witam
  dostałem subwencję w kwocie niższej czyli 12000zł na pracownika, a nie wnioskowane 24000zł, gdyż po weryfikacji spadek obrotów zmniejszył się z 54% na 43%,jako miesiące spadku podałem marzec 2020 do lutego 2020. Przy wypełnianiu wniosku podałem dane z deklaracji Vat-7, ale razem z kwotami wynikającymi z WNT. Weryfikacja banku była prawidłowa. Po otrzymaniu danych księgowych za kwiecień 2020, wyliczyłem, że spadek obrotów kwiecień 2020 do kwietnia 2019 wynosi 63%, czy istnieje szansa na korektę?

 39. Jeżeli otrzymałam dotację na 4 osoby chociaż ze wnioskowałam na 5 osób to czy nadal muszę utrzymywać zatrudnienie na poziomie 5 osób czy tylko tylu za ilu otrzymałam dotację?

 40. Dzień dobry, złożyłam pomyłkowo błędny wniosek dot. stanu zatrudnienia. We wniosku wskazałam, że na dzień 31.12.2019 zatrudniałam 1 osobę a rzeczywiście zatrudniałam 2 pracowników i tak jest do nadal. czy mogę skorygować mój błąd żeby dostać wyższą kwotę subwencji? Przyznano mi subwencje pozytywną tylko na 1 pracownika