Subwencja PFR. Jak wygląda wniosek? Jak go złożyć?

487
327898

Tarcza Finansowa obejmuje subwencje udzielane przez prywatne banki w ramach bankowości elektronicznej. Subwencje są udzielane jedynie przy organizacyjnym i finansowym wsparciu instytucji zależnych od rządu. Są to Polski Fundusz Rozwoju SA, Agencja Rozwoju Przemysłu SA i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Największy nacisk – w zakresie finansowania, woli politycznej i przekazu medialnego – położony jest na umarzalne pożyczki z Polskiego Funduszu Rozwoju. Składanie wniosków możliwe jest w systemach bankowości elektronicznej od 29.04.2020 r. od godziny 18.00.

Pomoc prawna online

Przeanalizowaliśmy setki przypadków subwencji. Przygotowaliśmy poradnik dla przedsiębiorców. Kontakt z nami możliwy jest tutaj. Pomagamy przy:

 • składaniu wniosków;
 • ponownych wnioskach po decyzji negatywnej;
 • odwołaniach przy decyzji częściowo pozytywnej;
 • reklamacjach do PFR (tzw. zapytania wg Regulaminu z 28.05.2020 r.);
 • problemach przy ustalaniu przedsiębiorstw partnerskich lub powiązanych;
 • problemach przy braku prawidłowego umocowania osoby, która składała wniosek o subwencję.

Czy trzeba się spieszyć?

Na pomoc mikro-, małym i średnim przedsiębiorstwom przeznaczono w Tarczy Finansowej 75 miliardów złotych. Nabór ma trwać do 31.07.2020 r.

Z kolei z Tarczy Antykryzysowej do firm popłynęło na razie około 10 miliardów złotych (informacje z mediów). Nabory w ramach Tarczy Antykryzysowej trwają od 01.04.2020 r.

Wymogi dla Tarczy Finansowej są często bardziej restrykcyjne niż przy Tarczy Antykryzysowej, w związku z tym na pewno pieniądze nie skończą lada moment. Lepiej więc poczekać kilka dni i sprawdzić zarówno nasze publikacje jak i inne doniesienia o tym, czy przy składaniu wniosków pojawiają się jakieś problemy.

Poradnik

Przygotowaliśmy kompletny, napisany zrozumiałym językiem Poradnik o Tarczy Finansowej. Możesz go kupić tutaj. Zobacz darmowy fragment. W Poradniku omawiamy bardzo ważne kwestie:

 • Na czym polegają subwencje z PFR i inne?
 • Na co uważać?
 • Jakie pułapki spotkasz w systemie banku przy składaniu wniosku?
 • Które błędy w Regulaminie PFR mogą kosztować Cię utratę subwencji?
 • Jestem mikro- czy małym przedsiębiorstwem? Dlaczego to ważne?
 • Ile będę musiał oddać bankowi?
 • Jak umorzyć jak najwyższą kwotę?
 • Na co mogę przeznaczyć subwencję?
 • Jak obliczyć spadek obrotów?
 • Jak liczyć liczbę pracowników do subwencji?

W poradniku podajemy też liczne przykłady, które ułatwią wszystkie decyzje. Poradnik otrzymasz od razu po kupnie na maila. Bezpłatnie otrzymasz też aktualizacje poradnika.

Pomoc online przy składaniu wniosku

Pomagamy też przy składaniu wniosku online. Składamy go wspólnie z klientem widząc to co robi na ekranie swojego komputera. Szczegóły tej formy pomocy opisujemy tutaj Nie stosujemy wysokich wynagrodzeń “success fee” tak jak inne firmy.

Jak wygląda treść wniosku?

Listę banków znajdziesz pod tym linkiem. Po kliknięciu w logo banku zostaniesz przekierowany od razu na podstronę banku dedykowaną dla składania wniosku.

Jeśli przerwiesz składanie wniosku przed jego zatwierdzeniem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby później rozpocząć składanie go ponownie.

To jakie pola zaznaczyć najlepiej skonsultować z prawnikiem. Możesz skorzystać z naszego poradnika lub z naszej pomocy online przy składaniu wniosku.

Na stronie banku nie mogę złożyć wniosku

Złożenie wniosku jest możliwe tylko jeśli masz firmowy rachunek rozliczeniowy. Jeśli korzystasz np. z konta, które było dedykowane dla osób nieprowadzących działalności i wykorzystywałeś(-aś) je na potrzeby swojej firmy, to musisz założyć nowe konto. Nie przejmuj się, założenie nowego konta bankowego to zazwyczaj kwestia jednego dnia.

Jeśli masz wątpliwości, czy Twój rachunek bankowy to firmowy rachunek rozliczeniowy (trzeba go odróżnić od np. rachunku karty kredytowej, czy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego), to zadzwoń na infolinię swojego banku.

Czy w różnych bankach wnioski są takie same?

Po weryfikacji wniosków w kilku bankach potwierdzamy, że wnioski wydają się być identyczne. Różni się jedynie szata graficzna. Również umowa generowana przy finalizowaniu wniosku wydaje się być identyczna dla każdego banku. Zmienne fragmenty umowy oznaczone są przez system pogrubioną czcionką.

Co w przypadku decyzji odmownej?

Decyzja odmowna czasem potrafi naprowadzić nas na to co jest problemem. Przykładowo dowiemy się z niej jakie były prawidłowe kwoty przychodu za zeszły rok i za miesiące służące do obliczenia spadku obrotów.

Problem pojawia się, gdy wg decyzji:

 • mamy zaległości w ZUS lub w urzędzie skarbowym;
 • nie mamy zatrudnionych pracowników;
 • z obliczeń PFR nie wynika wystarczająco wysoki spadek obrotów.

W takim przypadku trzeba próbować ustalić z czego wynika rozbieżność. Może nie być to łatwe. Konieczna może być też konsultacja prawnika, którą oferujemy albo w formie porady telefonicznej albo w formie kompleksowej, zdalnej pomocy przy składaniu wniosku.

Zabezpieczenie umowy

Aktualnie PFR nie komunikuje aby udzielenie subwencji było zawsze uzależnione od jej zabezpieczenia np. w formie weksla lub poręczenia. System nie wymaga wskazywania proponowanej formy zabezpieczenia.

Z jednego z niewielu oficjalnych dokumentów wynika, że PFR w konkretnej sprawie może żądać zabezpieczenia, jednak „subwencje Finansowe mogą być udzielane bez ustanawiania zabezpieczeń” (s. 40. Regulaminu ubiegania się o udział w programie rządowym „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm”). Prawdopodobnie zabezpieczenie będzie wymagane przy dużych kwotach subwencji, jednak jeszcze nie wiadomo jaka będzie praktyka PFR.

Wysłać szybko z błędami, czy później i bez błędów?

Jak wyżej wskazano, środki nie powinny nagle się wyczerpać. Warto wziąć pod uwagę również stanowisko PFR, zgodnie z którym „pierwszeństwo rozpoznania przyznane będzie tym wnioskom, które zgodnie z obowiązującymi procedurami będą kompletne i nieobarczone brakami” (s. 47 Przewodnika PFR).

Tym samym lepiej złożyć wniosek wypełniony poprawnie, nawet jeśli wiązałoby się to ze złożeniem go kilka dni później.

Gdzie szukać informacji o Tarczy Finansowej PFR?

Dostępnych jest bardzo dużo źródeł. Z tego powodu polecamy naszą publikację Tarcza Finansowa. Subwencje dla firm. Poradnik. Poradnik powstał na bazie wszystkich dostępnych w Internecie informacji. Jest krótszy, analizuje błędy w innych publikacjach i systematyzuje wiedzę z różnych źródeł, które przedstawiamy poniżej:

Jeden z ww. linków nie działa? Daj nam znać.

Ponowny wniosek czy odwołanie?

Ponowny wniosek składa się, jeśli PFR odrzucił nasz wniosek w całości. Można to robić nie czekając na 11 maja i nie ma limitu prób. Należy to zrobić w tym samym banku. PFR w Regulaminie twierdzi, że wielokrotnie składane ponowne wnioski może pozostawić bez odwołania. Z kolei w wywiadzie prezes PFR zapewniał, żeby nie obawiać się ponownego składania wniosków.

Odwołanie wnosi się, jeśli otrzymało się subwencję, ale w kwocie niższej niż wnioskowana. Wnoszenie odwołań możliwe jest od 11.05.2020 r.

Kwoty subwencji

Mikroprzedsiębiorcy mogą liczyć na kwoty do 324.000 zł zależne od liczby pracowników i skali spadku obrotów. Przykładowo przy 26% spadku obrotów i zatrudnianiu 8 osób można otrzymać 96.000 zł.

Mali i średni przedsiębiorcy mogą wnioskować o jeszcze wyższe sumy liczone jako 4% – 8% swoich przychodów z zeszłego roku. Daje to kwoty do 3.500.000 zł.

Umorzeniu podlegać może nawet 75% subwencji. Warunki to kontynuowanie działalności gospodarczej i utrzymanie zatrudnienia. Nawet przy redukcji zatrudnienia, możliwe będzie niezwracanie dużej części subwencji. Szczegóły w naszym poradniku.

PRZYKŁAD

Przedsiębiorca, który zatrudnia 4 pracowników i ma spadek przychodów o 51% otrzyma do 96.000 zł. Jeśli przez rok będzie kontynuował działalność i minimalnie, nawet o ułamek etatu zwiększy zatrudnienie, to będzie musiał zwrócić tylko 25% subwencji. Pozostałe 75%, czyli 72.000 zł będzie bezzwrotne.

Kto może wnioskować o subwencję?

Otrzymanie subwencji zależy od spełnienia poniższych warunków. Nie są one restrykcyjne. W wielu punktach są mniej ograniczające niż wymogi Tarczy Antykryzysowej.

Wcześniejsze korzystanie z Tarczy Antykryzysowej, nie stoi na przeszkodzie skorzystania z Tarczy Finansowej. Kryteria otrzymania pomocy są następujące:

 • spadek obrotów gospodarczych;
 • prowadzenie działalności na 31.12.2019 r.;
 • zatrudnianie pracownika(-ów) na 31.12.2019 r.;
 • zatrudnianie pracownika(-ów) na ostatni dzień poprzedniego miesiąca (poprzedniego w stosunku do miesiąca, w którym składamy wniosek);
 • brak zaległości publicznoprawnych (podatki, składki);
 • brak postępowania upadłościowego lub naprawczego;
 • brak prowadzenia działalności w tzw. obszarach wątpliwych;
 • przesłanki szczegółowe: zarejestrowanie działalności na terenie RP w CEIDG lub KRS, posiadanie rezydencji podatkowej na terenie EOG, brak głównego beneficjenta rzeczywistego z rezydencją podatkową na terenie kraju będącego rajem podatkowym.

Oczywiście dokładne zrozumienie ww. przesłanek może rodzić problemy. Są one omówione w naszym poradniku i linkowanych wyżej dokumentach.

Jak liczyć spadek obrotów?

Wymagany jest wyłącznie spadek obrotów (przychodów) o co najmniej 25%. Porównujemy dowolny miesiąc po 01.02.2020 r. do miesiąca poprzedniego lub do analogicznego miesiąca w zeszłym roku. Np. możemy porównać kwiecień 2020 r. do marca 2020 r. lub kwiecień 2020 r. do kwietnia 2019 r. W przeciwieństwie do Tarczy Antykryzysowej, w Tarczy Finansowej uwzględniamy pełny miesiąc kalendarzowy, a nie dowolne 30 dni.

Oczywiście im wyższy spadek obrotów tym wyższe dofinansowanie. Jednym z najważniejszych sposobów weryfikowania tego spadku przez banki będą informacje z deklaracji VAT-7 i VAT-7K (przy rozliczeniu miesięcznym) lub z plików JPK VAT (przy rozliczeniu kwartalnym). Warto zadbać o ich wcześniejsze złożenie.

Zagadnienie obliczania spadku obrotów omawiamy szczegółowo w naszym poradniku, a skrótowo w artykule “Jak liczyć spadek obrotów. Subwencje i dofinansowania”.

487 KOMENTARZE

 1. Witam,
  Złożyliśmy wniosek o subwencję i otrzymaliśmy pozytywną odpowiedz. Pieniądze zostały wydane. Okazało się że podaliśmy błędne ilości zatrudnionych pracowników, które jednak nie mają wpływu na przyznanie subwencji. Czy powinniśmy to zgłosić i zrobić korektę?

 2. chciałem złożyć wniosek w banku o subwencję za lipiec 2020 rok (miesiąc już zamknięty)system nie przyjmuje.Czy jest szansa aby lipiec był uwzględniony we wniosku.Dodam że jest to jedyny miesiąc gdzie firma poniosła 50 % spdek obrotów,Nigdzie nie było mowy za jaki miesiąc trzeba to zrobić -tylko data składania wniosków 31.07

  • też mam ten problem…
   co mamy zrobić,mamy spadek obrotów za lipiec !!!
   Jutro składam wniosek,nie wiem czy się uda, bo do jutra 31.07 tylko można składać.

  • również czuję się oszukany nikt nie informował że lipca nie można brać pod uwagę.Co mamy teraz zrobić ? Uważam że spełniłem wszystko według regulaminu.Miesiąc lipiec zakończyłem 24.07 .Przystąpując do wypełniania wniosku miesiąc był zamknięty i rozliczony.Nie rozumiem dlaczego system nie przyjmował lipca ,skoro wszystko było rozliczone

  • Na koniec 2019 nie zatrudniałem pracowników mam zaległości w ZUS-ie przez jeden z banku w zostałem wpisany do Biku i żaden bank nie chce mi udzielić pożyczki w czasie Pan Demi uruchomiłem pizzerię ale słabo się kręciNa pizzerią pożyczyłem pieniądze od syna i ciężko teraz mi zwrócić obroty z barku letniego który uruchomiłem mam lepsze niż w ubiegłym roku ale to nie wystarczy na spłatę zadłużenia czy ktoś ma jakiś pomysł żeby mi pomóc

 3. wypełniam wniosek ..mam jednoosobowa działalnośc gospodarcza co mam wpisac w punkcie członkowie organu zarządzającego podmiotem wnioskodawcy..to siebie mam wpisać?

 4. Witam.
  Złożyłem wniosek o subwencję i otrzymałem częściowo pozytywną. Zamiast 36000 zł , otrzymałem 9 tyś, 0,25% bo uznali, że zatrudniam pracownika na 1/4. owszem zatrudniałem pracownika n 1/4 ale od marca do czerwca 2019r. od lipca 2019 zatrudniam na cały etat.
  Warunkiem otrzymania subwencji było zatrudnienie od grudnia 2019 i takie warunki spełniam.
  Dlaczego nie otrzymałem wnioskowanej kwoty 36000 skoro spełniłem wszystkie warunki (spadek obrotów 79%)

 5. Czy jeśli mam zaległość podatkową, która została rozłożona na raty to czy przy weryfikacji wniosku, będzie to brane pod uwagę?

  • W us musza odpowiedziec czy zal podatkowa rozlozona na raty to jeszcze zaleglosc np w zus jak rozloza na raty to juz nie zaleglosc i mozna dzialac. Wydtarczy zadzwonic do us poczekac cierpliwie poprosic o polaczenie z dzialem zaleglosci lub windykacji tam na 100 beda to wiedziec bo juz takich tel mieli 1000 wiec pewnie sie zorientowali

 6. Witam ,
  Jeżeli zatrudniam 2 studentów na umowę zlecenie to czy mogę ubiegać się o dofinansowanie ?
  Nie jestem płatnikiem VAT

 7. Dzień dobry, 16 razy składaliśmy wniosek o przyznanie subwencji jako średnia firma. 16 razy decyzja negatywna bez podania przyczyny (sprawdź historie spółki). Reklamacja złożona do banku na początku czerwca – do tej pory brak odpowiedzi, podobnie jak na wiadomości mailowe do MF czy PFR. W US, ZUS, KRS wszystko w porządku. Brak już pomysłu co robić dalej.

  • Ktorys z glownych powodow obstawiam.
   Zal podatkowa
   Zal zus
   Brak statusu mikrofirmy
   Blad systemu tu nic nie poradzisz to sie zdaza moze to ten pech system jest zbyt zautomatyzowany z jednej strony to dobrze bo firmy mega szybko kase dostaja a z 2giej wlasnie takie kwiatki wychodzą zycze jak najlepiej i 3mam kciuki

  • Należy wszcząć postępowanie wyjaśniające w trybie § 14 PFR, udokumentować przesłanki spełniania warunków Regulaminu PFR i niezależnie od tego, wezwać PFR do zapłaty.

 8. Czy ktoś z Państwa dostał subwencję z PFR, jako mikroprzedsiębiorca nie będącym vatowcem? Ponoć wszystkie wnioski zostały odrzucone. Bo nie ma algorytmu sprawdzającego spadek obrotów. Na infolinii rozkładają ręce. Bo prawo ubiegać się o pomoc masz, ale nie ma skutecznego narzędzia. Czy jesteście w takiej sytuacji i co robić?

 9. Witam, czy jeżeli zatrudniałam dwóch pracowników na dzień 31.12 natomiast w lutym(z wiadomych przyczyn) obu zwolniłam to czy mogę w dalszym ciągu złożyć wniosek o subwencje ?

 10. Witam. Proszę o pomoc. Zatrudniam 2 osoby na cały etat i 1 na 1/4 etatu. Podałam we wniosku, że zatrudniam 2 osoby (bynajmniej tak wynika z umowy, bo już z tego wszystkiego zapomniałam). Czy powinnam podać 3? Dostałam już pozytywną decyzję, ale stresuję się, że podałam błędną informację i za to odpowiem… Co mam zrobić w tej sytuacji?

 11. Dzień dobry. Chciałabym się zapytać jeżeli jestem u Wujka zatrudniona na 1/4 etatu ( jestem jego jedynym pracownikiem ) sprzedaję na targu to czy należą się jemu jakieś pieniądze? Wujek pracuje jeszcze w innej firmie. A ja przez cały ten okres siedziałam dwa i pół miesiąca w domu nie pracując nigdzie indziej?

 12. Otrzymałam subwencje z PFR decyzja z dnia 16.06.2020 pozytywna, środki są przelane na konto, doczytałam że muszę posiadać wpis w CEIDG albo KRS. Jestem rolnikiem prowadzącym księgę handlową moje pkd 01.47 z. Nie posiadam wpisu w wyżej wymienione rejestry. Czy muszę zwrócić subwencje?

  • W mojej ocenie Regulamin PFR jest w tym zakresie sprzeczny z Prawem przedsiębiorców bo rolnik to przedsiębiorca, do którego nie stosuje się Prawa przedsiębiorców, a więc m.in. obowiązku wpisu do CEIDG. Dosyć specyficzna na gruncie prawnym konstrukcja.
   W razie chęci przygotowania analizy prawnej będącej pomocą i wyjaśnieniem dla PFR orzy ewentualnej kontroli, proszę o kontakt na pomocprawna[małpa]mozdzyn.pl.

   • A jeżeli jestem na samozatrudnieniu czy mi tez subwencja się należy? Spadek 78 % . Pfr odrzuciło.mi wniosek bo nie mam pracownika i zle podalem kwotę obrotu. Nie zmienia to jednak ze pracownika nie mam. Pozdrawiam serdecznie Marcin. Może sa jakieś odstępstwa??

 13. Witam,
  otrzymałam subwencje z PFR decyzja z dnia 16.06.2020 pozytywna, środki są przelane na konto, doczytałam że muszę posiadać wpis w CEIDG albo KRS. Jestem rolnikiem prowadzącym księgę handlową moje pkd 01.47 z. Nie posiadam wpisu w wyżej wymienione rejestry. Czy muszę zwrócić subwencje?

  • Mam pytanie jeżeli prowadzę działalność gospodarczą sam nie posiadam pracowników, czy mogę się ubiegać o subwencje, spadek w moje działalności gospodarczej wynosi 78 % .

 14. Witam,
  Odrzucają mnie wniosek i powód odrzucenie jest – brak pracowników na koniec 2019 r. Stanem na 31.12.2019 r zatrudniałem 8 pracowników ale wszyscy na umowie zlecenia. Dzwonił do PFR w tej sprawie …odpowiedz – jak nie ma umowy o prace min. 1 to nie ma na co liczyć.
  Czy jest jakaś szansa na uzyskanie pożyczki?
  Pozdrawiam

  • Może Pan jedynie wnosić do PFR o odstępstwo od Regulaminu w trybie § 10 ust. 11, ale w mojej ocenie – z pewnych względów – jest na to szansa tylko przy spółkach (z wyłączeniem tzw. spółki cywilnej).

 15. jeżeli wpisałem zatrudnionych pracowników 5 a powinienem 7 to dostanę subwencję na tych 5 czy wniosek będzie odrzucony. Proszę o odpowiedź.

 16. Jestem małym przedsiębiorcą. Chcę złożyć wniosek o subwencję w 06/2020. W 2019 składałem deklaracje vat kwartalnieVAT7K a w 2020 juz miesięcznie. Czy sumę obrotów za 2019 biorę z JPK VAT i wykazuję z groszami czy z dekl.VAT7K i wykazuję bez groszy ? Z kolei obroty za miesiące spadku , czyli 04/2020 do 05/2020 biorę z VAT7 za te miesiące?

 17. Witam , po złożeniu wniosku pieniądze zostały mi przyznane ale tylko cześć z kwoty o którą wnioskowałam. Okazało się że zamiast odhaczyć opcje rok do roku odhaczyłam błędnie miesiąc do miesiąca . A chciałam porównać z kwiecień do kwietnia zeszłego roku.Chciałam złożyć odwołanie ale wszystko we wniosku oprócz tej rubryki można poprawić. Czy można jakoś to skorygować ?

   • Witam, wniosek złożony 29 maja, zatrudnienie: 30.04.2020, 30.04.2019 i 31.12. 2019- 5 osób. Przyznana dotacja na 4 osoby zamiast 5.
    ZUS podał do PFR takie dane:
    31.05.2019- 4 os (prawda, ale dlaczego dane z maja zamiast kwietnia 2019???), 30.04.2020- 5 os, 31.12.2019- 5 osób.
    ***we wniosku pod zatrudnieniem zaznaczona pozycja: oświadczam, ze przedsiębiorca wnioskujący o udzielenie subwencji finansowej wskazuje maksymalną liczbę pracowników na koniec miesiąca odpowiadającego nazwie miesiąca złożenia wniosku w roku poprzedzającym (miesiąc referencyjny)
    – może to nie powinno być zaznaczone?

  • Taką odp otrzymaliśmy z PFR:
   Po złożeniu wniosku Beneficjent nie będzie miał możliwości dokonania zmiany numeru rachunku bankowego, na który będzie przekazana subwencja. Nie jest również dopuszczalna korekta wskazanych we wniosku danych dotyczących stanu zatrudnienia lub okresu porównawczego.

   Natomiast każdy przedsiębiorca jest uprawniony do zwrócenia się – za pośrednictwem banku, w którym złożył wniosek o subwencję – z zapytaniem do Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR). Zapytanie to może dotyczyć:
   • otrzymanej przez przedsiębiorcę odmowy udzielenia subwencji, pod warunkiem udokumentowania przez niego różnic w treści odmowy, a rzeczywistym stanem faktycznym; lub
   • błędu przedsiębiorcy w złożonym wniosku o subwencję, który spowodował przyznanie subwencji w kwocie rażąco niższej niż maksymalna kwota, o którą mógł wnioskować przedsiębiorca.

   Do zapytania należy dołączyć dokumenty, które – w ocenie przedsiębiorcy – mają znaczenie w procesie wyjaśnienia zapytania.

 18. Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Subwencją otrzymałam. Mam pełnomocnictwo ale nie jest ono z podpisem notarialnie poświadczonym. Czy w związku z tym mogę teraz udać się do notariusza i poprosić o poświadczenie czy powinnam zwrócić subwencję? Czy będę mogła drugi raz wystąpić o subwencję?

 19. Zatrudniam 2 pracowników na umowę o pracę i 7 uczniów młodocianych. Złożyłem wniosek na 9 osób, otrzymałem decyzję pozytywną, lecz kwota subwencji uwzględnia tylko 2 pracowników. Nie wzięto pod uwagę ani jednego ucznia. Stan zatrudnienia w grudniu 2019 do tej pory nie uległ zmianie. Dlaczego nie otrzymałem wyższej kwoty?

 20. Witam,
  na dzień 31.12.2019r. byłam czynnym płatnikiem Vat, z dniem 1.01.2020r. złozyłam wniosek do US i od tego dnia jestem zwolniona z odprowadzania Vat-u. Dostałam już 2 raz odmowę przyznania pożyczki ze względu na : brak danych o przychodzie za podany okres …
  Księgowa rozkłada ręce … Co robić ? Mam spadek dochodów rzędu 70 %, powystawiane faktury …

 21. Jezeli porównuję liczbę pracowników z czerwca 2019 co czerwca 2020 i skladam wniosek w czerwcu, zostanie zaniżona mi liczba pracowników, to jak będe składac odwołanie załóżmy już w lipcu, to nadal porównuję pracowników czerwiec do czerwca, czy wtedy wnosząc oswołanie w lipcu system automatycznie mi “nakaże” porównywać juz lipiec 2019 do lipca 2020, czy zostanie ten czerwiec. Proszę o pomoc, może ktoś miał taką sytuację.

 22. dostaliśmy część dofinansowania z tarczy o 18 tyś mniej składaliśmy za okres Marzec do marca
  przy wniosku o odwołanie nie możemy już zaznaczyć marzec do marca jak we wniosku o tarczę
  tylko widnieje kwiecień i nie można tego zmienić .Mieliśmy już jedną próbę ale wychodzi na to że nie możemy wnioskować z kwietnia tylko tak jak w pierwszej tarczy marzec.Czy coś się da z tym zrobić by dostać całość subwencji ?

 23. Dzień dobry. Dostalam decyzje odmowa że względu na zaległości podatku na dzień 31 grudnia 2019 rok. Na dzień składania wniosku żadnych zaległości nie było.czy to może być faktyczna przyczyna odmowy skoro w regulaminie jest napisane że brak zaległości na koniec 31 grudnia 2019 LUB na dzień składania wniosku.dodatkowo była informacja o zalegania w Zus. Na stronie zus on line widnieje zaleglos wynikająca z niepłacenia składek ZUS.chociaz złożony wniosek o ich niepłacenie. CO ROBIC W TAKIEJ SYTUACJI?

 24. Witam,

  Proszę o rade.

  Największy spadek obrotów odnotowujemy między miesiącami kwiecień 2020(10 etatów) a kwiecień 2019 (10 etatów) Spadek obrotów wyniósłby ponad 90%. Otrzymalibyśmy wtedy największą możliwą wysokość subwencji.

  Tylko liczba zatrudnionych w tych miesiącach jest wyższa… Czy w takiej sytuacji, jeśli chcielibyśmy jeszcze w maju złożyc wniosek, zostaniemy zakwalifikowani do mikroprzedsiebiorców (grudzień 2019-9 etatów) i dostalibyśmy subwencję dla 9 pracowników?

  Czy bezpieczniej będzie złożyć wniosek 1 czerwca i porównać maj 2020 (8etatów) do maja 2019(10 etatów)

  (przy jednoczesnym wyliczeniu liczby pracowników z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, czyli maja-8 etatów)?

  A może jest możliwośc złożenia wniosku 1 czerwca- wtedy raportowana bedzie ilość zatrudnionych na 31.05.2020 (8etatów) z jednoczesnym porównaniem obrotów za kwiecień 2020 i kwiecień 2019?

  Czy w ogole my sami mozemy wybierac ktory miesiąc do ktorego chcemy porownać?

  • Tak. Warto próbować, niektórym się udało, ale w wielu przypadkach PFR nadal ustala te same dane. W naszej ocenie należy w takim przypadku kierować do nich pismo z wezwaniem do wypłaty brakującej części subwencji. Proszę też sprawdzić, czy Pani bank udostępnił dzisiaj opcję reklamacji (zapytań) do PFR.

 25. Najkorzystniej by było poczekać, ale mogą wyczerpać się środki z subwencji. Też distałam takie informacje ( nie wiem czy wiarygodne), ze jak złoże wniosek np. okolo 10.06.2020 to jest szansa, że zus zczyta już dane o stanie praconików za maj. Pytanie, czy jest możliwość zapytania zus przed złożeniem wniosku, za jaki miesiąc poda dane o stanie zatrudnienia.

  • My składaliśmy wniosek 19 maja i zostały pobrane dane z deklaracji ZUS za marzec. Też myśleliśmy, że złożenie po terminie 15 maja spowoduje, że zostaną pobrane dane z deklaracji za kwiecień.

  • Proszę zerknąć w pytanie nr 66 w Q&A PFR. Tam jest odpowiedź. Inna sprawa, że jest ona sprzeczna z Regulaminem PFR co – moim zdaniem – jest dobrym polem do roszczeń wobec PFR.

 26. wiec, jak złoże wniosek w czerwcu to podaje pracownikow na koniec 31.05.2020(są 4 osoby), ale jak zus poda dane o stanie pracowników za kwiecien 2020( mialam wtedy tylko 2) co wtedy? Skladajac wniosek w czerwcu muszę przecież podac stan zatrudnienia na 31.05.

 27. mam pytanie dotyczące zaległości w zus/us na 31-12-2019, w regulaminie pfr stoi ,że zaległość ta nie ma wpływu na przyznanie subwencji jeśli na dzień składania wniosku brak zaległości,jednak mamy już 3 odmowy z uzasadnieniem ,że “na dzień 31-12-2019 przedsiębiorstwo posiadało zaległości w opłacaniu składek zus”
  ktoś poradził sobie z takim problemem? czy to błąd w systemie ? ,odmowy przeczą regulaminowi co można z tym zrobić?

 28. mam pytanie dotyczące zaległości w zus/us na 31-12-2019, w regulaminie pfr stoi ,że zaległość ta nie ma wpływu na przyznanie subwencji jeśli na dzień składania wniosku brak zaległości,jednak mamy już 3 odmowy z uzasadnieniem ,że “na dzień 31-12-2019 przedsiębiorstwo posiadało zaległości w opłacaniu składek zus”
  ktoś poradził sobie z takim problemem? czy to błąd w systemie ? ,odmowy przeczą regulaminowi co można z tym zrobić?

 29. Witam. na dzien 31.12.2019 zatrudniałam 4 osoby, w marcu 2019 tez byly4, w kwietniu 2019 byly juz 2, a od 20.05 znowu mam 4. Kiedy skladac wniosek, aby uwzglednily się 4 osoby.

 30. Witam,
  rozliczamy VAT metodą kasową, wpisaliśmy do wniosku kwoty memoriałowo zgodnie z zasadami, regułami,FAQ PFR. Otrzymaliśmy odmowę, żadna z kwot podanych przez nas nie zgadza się z kwotami zweryfikowanymi przez PFR w MF wg dekl. VAT7 i JPK(generalnie, mało prawdopodobne aby kwoty przychodów były zgodne -memoriał vs kasa). Czy ma Pan najświeższe informacje dotyczące tego problemu. Po czyjej stronie jest błąd – PFR czy US? (PFR nie zadaje odpowiedniego pytania czy też US błędnie przekazuje info) . Co należy zrobić wg Pana?

 31. Mnie ta subwencja bardzo podratowała, jak nie wiedziałam co wpisać to pytałam na facebooku PFR, wiadomo trochę błędów było ale finalnie mam już pieniądze na koncie. Składałam wniosek 5.05 🙂

 32. Dzień dobry,
  złożyłem wniosek, spadek obrotu o 75% (kwiecień 2020 i kwiecień 2019), dostałem subwencję ale 1/2 gdyż omyłkowo zaznaczyłem porównanie pracowników RDR (1 os umowa o prace w 04.2019, później okazało się że druga os to umowa ze studentem) a nie na 31 grudzień 2019 (2 os umowa o prace). W regulaminie jest dowolność wyboru:

  … liczbę Pracowników na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o wypłatę Subwencji Finansowej, lecz nie wyższą niż liczba Pracowników (i) na dzień 31 grudnia 2019 r. ALBO (ii) na koniec miesiąca odpowiadającego nazwie miesiąca złożenia wniosku w roku poprzednim…

  Jak odwołać się by było wyliczanie na 31.12.2020, we wniosku odwoławczym pole jest nieaktywne niestety, mój błąd przez przeoczenie zupełne, nie mogę sobie tego wybaczyć 🙁

  pozdrawiam!

 33. proszę o informację : spółka cywilna – wniosek złożyłam jako wspólnik , uznając prawo jednoosobowe do reprezentowania , ktore zapisane mamy w umowie spółki pomiędzy mną a małżonkiem (umowa zarejestrowana w US w roku 1999r – zgodnie z założeniem spółki) . Fundusze PFR wpłynęły 20.05.2020 , teraz pisze się w mediach o wadliwości tej formy złożenia wniosku i konieczności oddawania pieniędzy , czy powinna dołączyć jakieś kolejne upowaznienie dla mnie do mojego wspolnika? np. notarialne cytowane w załącznik nr2 Regulaminie Subwencji PFR?

 34. Witam, w naszym przypadku wydarzyło się coś dość dziwnego i jestem ciekawa czy ktoś też miał taką sytuację: wniosek złożyliśmy, dość szybko otrzymaliśmy decyzję pozytywną i już 4 dni po złożeniu wniosku otrzymaliśmy środki na konto (mBank). Wraz z przelewem środków na skrzynkę w mBank dotarła do nas DECYZJA W SPRAWIE UMOWY SUBWENCJI, w której ostatni akapit brzmi: “Jeśli poniżej nie znajduje się żadna informacja oznacza to, że wszystkie dane przekazane przez Przedsiębiorcę są zgodne z tymi,
  które pozyskał PFR.
  – w odniesieniu do pola dotyczącego daty rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, PFR ustalił, że data ta jest późniejsza niż 31 grudnia 2019 r., co jest niezgodne z deklaracją Przedsiębiorcy.”
  Spółka została założona w lipcu 2013 r., data rozpoczęcia działalności w REGON-ie (specjalnie sprawdzaliśmy przed złożeniem wniosku): wrzesień 2013. Deklaracje VAT-7 składane od 2013 r., składki ZUS opłacane od 2013 r. Deklaracje CIT składane co roku. Sprawozdania finansowe do KRS składane co roku. O co może chodzić???

 35. Opiszę swój przypadek, może komuś się przyda. Na dzień 31.12.2019 3 pracownice, z czego jedna na chorobowym (cały etat), jedna na macierzyńskim (1/8 etatu), jedna na wychowawczym. Na dzień 30.04.2020 te same pracownice z tą różnicą, że pani z chorobowego jest na macierzyńskim. Wniosek składany przez Inteligo dziś rano, około 14-tej decyzja pozytywna na 2,13 etatu: 1 cały etat pani na macierzyńskim, liczony jako 1 cały etat pani na wychowawczym (mimo tego, że przed wychowawczym nie pracowała na całym etacie) i 0,13 etatu pani na macierzyńskim zatrudnionej na 1/8 etatu. Sama jestem w szoku, że tak szybko poszło.

 36. Pracodawca w ramach tarczy antykryzysowej nie może zwolnić pracownika bez jego winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa, a co jeśli pracownik sam złoży wypowiedzenie? Pracuję w branży, gdzie ,,migracje” pracowników są dość powszechne, dlatego jeśli pracownik złoży wypowiedzenie bo będzie np. chciał przejść do innej firmy, ja muszę zatrudnić od razu na jego miejsce innego pracownika, czyli stan zatrudnienia w firmie pozostanie bez zmian. Czy w związku z tym pracodawca będzie ponosił z tego tytułu jakieś konsekwencje? Nie składałem jeszcze wniosku o subwencję.

  • Dołączam się do pytania. I podpinam jeszcze jedno. Czy jeśli pracownik odejdzie sam lub skończy się jego umowa czy musi być ciągłość w zatrudnieniu czy może być odstęp np 2 tyg. Zanim zatrudnię nowego pracownika. Stan by się zgadzał ale byłaby przerwa np 2 tygodnie. Proszę o odp

 37. witam
  dostałem subwencję w kwocie niższej czyli 12000zł na pracownika, a nie wnioskowane 24000zł, gdyż po weryfikacji spadek obrotów zmniejszył się z 54% na 43%,jako miesiące spadku podałem marzec 2020 do lutego 2020. Przy wypełnianiu wniosku podałem dane z deklaracji Vat-7, ale razem z kwotami wynikającymi z WNT. Weryfikacja banku była prawidłowa. Po otrzymaniu danych księgowych za kwiecień 2020, wyliczyłem, że spadek obrotów kwiecień 2020 do kwietnia 2019 wynosi 63%, czy istnieje szansa na korektę?

 38. Jeżeli otrzymałam dotację na 4 osoby chociaż ze wnioskowałam na 5 osób to czy nadal muszę utrzymywać zatrudnienie na poziomie 5 osób czy tylko tylu za ilu otrzymałam dotację?

 39. Dzień dobry, złożyłam pomyłkowo błędny wniosek dot. stanu zatrudnienia. We wniosku wskazałam, że na dzień 31.12.2019 zatrudniałam 1 osobę a rzeczywiście zatrudniałam 2 pracowników i tak jest do nadal. czy mogę skorygować mój błąd żeby dostać wyższą kwotę subwencji? Przyznano mi subwencje pozytywną tylko na 1 pracownika

  • Dzień dobry, zlożylam wniosek na 1 pracownika który jest na umowę zlecenie i mam odrzucony , czy ktoś mi napisze dlaczego?

   • Ponieważ aby mieć status mikroprzedsiebiorcy w rozumieniu przepisów o subwencję, musisz mieć zatrudnionego przynajmniej jednego pracownika na umowę o pracę, nawet na cześć etatu. Jeśli masz pracownika tylko na zlecenie nie przejdzie wersyfikacji w punkcie dotyczącym zatrudnienia. Co ciekawe wystarczy mieć 1 osobę na etatu i np. 3 na zlecenia i wtedy subwencja jest liczona dla 4 osób.

 40. czy jesli prowadze działalnosc, zatrudniam pracownika ale pracuje rowniez na etacie w innej firmie to nalezy mi sie subwencja?

 41. Witam. A co z firmami które na dzień 31.12.2019 nie zatrudnialy pracowników ale z dn 01.01.2020 przejęły 16 pracowników z innej firmy. Moim zdaniem też powinny otrzymać subwencje A są odmowy.

 42. Witam,

  Otrzymałam decyzję pozytywną. Zatrudniam 5 pracowników na dzień 31.12.2019 i 5 na dzień 30.04.2020. Została przyznana mi kwota na 4 osoby. Czy jest to spowodowane tym ze jedna z zatrudnionych osób jest na zwolnieniu od 12.12.2019 do tej pory i dlatego nie została ujęta w wyliczeniach?
  Czy ktoś też miał taką sytuację??

  • Tak, też tak miałem. Pomimo tego, że mam potwierdzone przez ZUS zatrudnienie 4 osób uznano nam tylko 3 osoby bo jedna była na L4 ponad 33 dni i nie płaciliśmy już za nią składek. Wniesione odwołanie nie przyniosło rezultatu – brak możliwości dodawania załączników do wniosku, komentarzy itp. Generalnie jest to niezgodne z Regulaminem przyznawania subwencji, który mówi jasno o osobach zatrudnionym na umowę o pracę – nie wyłącza pracowników na chorobowym, macierzyńskim, itp. W zasadzie jesteśmy bezradni bo kolejne (ostatnie) odwołanie przyniesie zapewne ten sam skutek.

 43. Jak długo czeka się na decyzję z PFR? Wniosek złożony w poniedziałek 18tego maja. Czy istnieje możliwość że do końca tygodnia będzie rozpatrzony? Może komuś już przyszłą decyzja a też składał w tym samym czasie?

  • Ja składałam 14 maja i do dzisiaj nie mam odpowiedzi. Zaczynam się trochę martwić. Czy to jest normalny czas rozpatrywania wniosku?

    • Mbank- dzwoniłam do banku i twierdzą, że to trafiło do PFR i czekają od nich na odpowiedź. Natomiast z PFR-u nie jestem w stanie wydobyć żadnej informacji- ani na infolinii, ani przez maila. I nie wiem w sumie, czy czekać, czy powinnam coś z tym zrobić

     • Myślę że w takim wypadku potrzebują zweryfikować jakieś dane. Czy składała Pani jako Spółka czy działalność z CEIDG?
      U nas kontakt bezpośredni z PFR to była porażka… Na infolinię oczywiście nie udało się nam skontaktować, konsultant z mBanku zasugerował przesłanie zapytania przez formularz na stronie PFR. Odpowiedź dostaliśmy po tygodniu zupełnie obok kwestii o którą pytaliśmy. Ale może Pani spróbować przez formularz powołując się na numer wniosku.

    • Składałam jako spółka. Pisałam do nich maila na info@pfr.pl
     Pierwszego już we wtorek i do dzisiaj nie mam odpowiedzi.
     Nawet z US się kontaktowałam i oni też są zdziwieni i u siebie wewnętrznie nie widzą tego wniosku.

 44. Pracodawca w związku z koronawirusem zmienił umowę o pracę na umowę zlecenie. Czy może znowu dać umowę o pracę, czy straci wtedy pomoc od państwa?

 45. Przez pomyłkę we wniosku Oświadczyłam, że jestem przedsiębiorcą ubiegającym się o udzielenie subwencji finansowej które prowadzi działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych oraz rybołówstwa , a tak nie jest, decyzja pozytywna , pieniądze wypłacone a ja zastanawiam się w jaki sposób skorygować oczywistą pomyłkę we wniosku.

  • Rzecz do analizy prawnej. Dziwne bo wiele osób przy takiej pomyłce dostawało decyzję negatywną bazującą na weryfikacji PKD. W razie potrzeby proszę o kontakt na pomocprawna[małpa]mozdzyn.pl.

   • witam, ja dostałam odmowe poniewaz na koniec roku 2019 zzalegałam z vatem, czy da sie teraz cos zrobic?
    czy jest szansa skorzystania z subwencji ?
    czy da sie to jakos wyprostowac?
    obroty spadły o 91%
    kwota subwencji to az 288 tys,
    prosze o pomoc.
    prosze odpisac na @ viptrans@op.pl

 46. Witam dpstalam subwencje porownujac miesiac kwiecien do marca dostalam kwote nieco nizsza od wnioskowanej , jednak teraz w maju bede miala jeszcze wiekszy spadek czy bede mogla zlozyc odwolanie i wnioskowac o subwencje porownujac maj do kwietnia aby dostac wieksza subwencje ? ( w kwietniu mialam spadek 40 proc a w maju bede miala ok 76)

   • Dlaczego? Nie można się odwołać? przecież to tarcza która ma pomagać firmą więc jeśli ktoś w następnych miesiącach miał większy spadek powinien chyba móc się odwołać, nie powinien być karany za to, że kryzys w jego firmie objawil sie w kolejnych miesiącach lub ze wniosek złożył niezwłocznie? Proszę o pomoc.

 47. Dzień dobry, co może oznaczać na odmowie „sprawdź historię spółki” przy jednoczesnym potwierdzeniu ze dane z US i ZUS są prawidłowe?

 48. Dzień dobry, prowadzę zakład fryzjerski. Nie jestem vatowcem. Mój wniosek odrzucono z powodu braku możliwości weryfikacji wskazanego przychodu dla okresów. Czyli za marzec i kwiecień. Co mogę zrobić? Wydruk z kasy fiskalnej? Ale gdzie złożyć?

 49. Witam, a ja mam znowu inne pytanie 🙂 mam spadek obrotu o 75%, patrząc na kwiecień 2020 i kwiecień 2019, jednak w grudniu nie miałam zatrudnionego pracownika (To był jedyny miesiąc w którym nie miałam pracownika). Czytając regulamin :

  a) liczbę Pracowników na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o wypłatę Subwencji Finansowej, lecz nie wyższą niż liczba Pracowników (i) na dzień 31 grudnia 2019 r. albo (ii) na koniec miesiąca odpowiadającego nazwie miesiąca złożenia wniosku w roku poprzednim

  Czy ja zle rozumiem ?bo według mnie jednak mi się to należy ale bank bez pracownika nie chce mnie przepuścić

  • Jednym z warunków otrzymania subwencji jest zatrudnianie przynajmniej na część etatu pracownika na umowę o pracę na dzień 31.12.2019 r.

 50. Dzień dobry
  We wniosku błędnie zaznaczyłam okres porównawczy. Winno było być rok do roku, a zaznaczyłam miesiąc do miesiąca. Dostałam 1/3 kwoty wnioskowanej. Co zrobić? Zwrócić subwencję od razu? Kwota otrzymana nie wystarczy na utrzymanie zatrudnienia przez 12 m-cy.

  • Oficjalnej drogi nie ma, ale można próbować wnosić indywidualne pisma do PFR. W razie potrzeby proszę o kontakt na pomocprawna[małpa]mozdzyn.pl.

 51. Na dzień 31.12.2019 zatrudniałam 1 osobę na umowę o pracę na cały etat, która na ten dzień przebywała na zwolnieniu chorobowym (kod 313), ponadto 1 osobę na urlopie wychowawczym i 1 osobę na urlopie macierzyńskim.
  Na dzień 30.04.2020 sytuacja jest następująca: 1 wychowawczy i 2 na macierzyńskim (pracownica z chorobowego w styczniu urodziła i od tego czasu jest na macierzyńskim).
  Czy mogę wnioskować o subwencję z PFR? Jeśli tak, to o jaką kwotę przy spadku obrotów 29%?
  Jeśli subwencję mogę otrzymać, to jak liczy się potem utrzymanie średniego zatrudnienia? Domyślam się, że za rok stan w mojej firmie to będą 3 dziewczyny na wychowawczym. Czy to będzie się liczyło za utrzymanie średniego zatrudnienia?

  • Witam złożyłam wniosek i dostałam odmowę mam zatrudnioną jedną osobę na umowę o pracę cały etat i jedna na zlecenie na 1/4 etatu odpisali że nie zatrudniam w ogóle osób sprawdziłam w ZUS i tam jest ok co dalej robić?

 52. Witam,
  stan zatrudnienia na kwiecien 2010 – 2 osoby zatrudnione, 31.grudzień 2 osoby zatrudnione,kwiecień 2019- 1 osoba zatrudniona. w oświadczeniu o zatrudnieniu Oświadczam, że przedsiębiorca wnioskujący o udzielenie subwencji finansowej wskazuje maksymalną liczbę pracowników na koniec miesiąca odpowiadającego nazwie miesiąca złożenia wniosku w roku poprzednim (miesiąc referencyjny). klinknięte TAK, decyzja wypłacona ćzęściowo , ponieważ stan zatrudnienia porównany do kwietnia 2019 a nie do grudnia 2019, co w takiej sytuacji jak się odwołać. Przy odwołaniu brak możliwości zmiany z tak na nie, w banku nie wiedzą czy to błąd techniczny czy brak możliwości zmiany. jestem mikroprzedsiębiorcą
  Proszę o pomoc.

 53. Witam,
  Jestem mikroprzedsiębiorcą stan zatrudnienia na kwiecien 2010 – 2 osoby zatrudnione, 31.grudzień 2 osoby zatrudnione,kwiecień 2019- 1 osoba zatrudniona. w oświadczeniu o zatrudnieniu Oświadczam, że przedsiębiorca wnioskujący o udzielenie subwencji finansowej wskazuje maksymalną liczbę pracowników na koniec miesiąca odpowiadającego nazwie miesiąca złożenia wniosku w roku poprzednim (miesiąc referencyjny). klinknięte TAK, decyzja wypłacona ćzęściowo , ponieważ stan zatrudnienia porównany do kwietnia 2019 a nie do grudnia 2019, co w takiej sytuacji jak się odwołać. Przy odwołaniu brak możliwości zmiany z tak na nie, w banku nie wiedzą czy to błąd techniczny czy brak możliwości zmiany.
  Proszę o pomoc.

  • Dodam, że chyba błędnie zaznaczyłąm wyżej wymione oświadczenie o maksymalnej liczbie pracowników. Zaznaczając nie porownanie dotyczyłoby grudnia 2019 a nie kwietnia 2019.

 54. Mamy pytanie, już złożyliśmy wniosek wskazywali miesiąc (marzec 2020 – marzec 2019) i dostaliśmy środki na konto, ale po obliczeniu przychodów (kwiecień 2020 – kwiecień 2019) wychodzi, że mamy większe straty i mogliśmy dostać większą kwotę. Czy jest możliwość składania korekty, czy już większą kwotę nie mamy możliwości dostać?

 55. Czy negatywna decyzja PFR w procesie odwoławczym może wpłynąć na utratę lub zmianę już przyznanej części subwencji?

 56. dostałam takiego oto smsa w sprawie tarczy: wniosek tarcza finansowa pfr zmienil status na przyznany ale zmieniony
  co to znaczy?

  • Proszę zalogować się na stronę banku i tam sprawdzić w dokumentach do pobrania, czy pojawiło się coś nowego.

   • Mam pytanie jestem mikro przedsiębiorca złożyłam wniosek do srednichpomyliłam się dostałam pieniądze Jak to odkręcić gdzie pisać
    Odwołanie Czy mogę składać wniosek mikro?

 57. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością chce złożyć wniosek o subwencję, jako mikroprzedsiębiorca. Zatrudnia 3 pracowników (1 na cały etat, 1 na 1/2 etatu i 1 na 1/4 etatu ) , w tym prezesa spółki, który jest zgłoszony do ZUS z kodem 0110. Czy może starać się o subwencję na 3 osoby, czy prezes powinien być wykluczony ? I jak to jest przy klasyfikacji firmy do grupy firm i do wysokości subwencji.

  • Pytanie na końcu komentarza jest dla mnie niezrozumiałe. Proszę o sprecyzowanie.
   Na potrzeby liczenia wysokości subwencji, skoro prezes zarządu ma umowę o prace, należy wliczyć go do wyliczania wysokości subwencji.

   • No może nie dość jasno sprecyzowałam pytanie :). Chodziło mi głównie o to, czy na etapie ”określenie liczby pracowników do ustalenia przynależności do grupy mikrofirm” powinnam podać 3 osoby. A przy ”określeniu liczby pracowników na etapie ustalania subwencji”, przy takiej ilości pracowników i ich wielkości etatów powinnam wpisać ilość 1,75 , czy zaokrąglić do 2 etatów.

 58. spolka w organizacji moze zaciagac zobowiazanai i byc pozwana, zawarte byly umowy o pracę . na 31.12 2019 była umowa spolki, podpisane umowy o pracę a s24 zarejestrowal 05.1.2020 Obroty spadły, wszystkie inne warunki spełnione, tylko rejestracja, mimo tego ze zawiązanie nastapiło 31.12.2019 i spolka w organizacji od tego dnia funkcjonowała. cos sie da z tym zrobic?

   • W banku millenium nie ma możliwości wyboru porównania ilości zatrudnienia . Tzn. Na koniec grudnia mam 2 , na koniec kwietnia 2019 mam 3 i teraz też mam 3 , czyli powinnam dostać subwencje na 3 osoby , A jednak system liczy 2 bo nie mam możliwości wyboru porównania miesiąc do miesiąca co teraz robić, pfr odsyła do banku , bank umywa ręce, czy w innych bankach jest możliwość wyboru ? Proszę o pomoc bo nie wiem czy składać skoro dostane mniejsza kwotę jak eigole dostanę bo mam zlozony rdz wniosek na 3 miesiące zwolnienie z ZUS i podobno to widzi jako zadłużenie, czy tak jest?

 59. zatrudniam jedna osobą na 1/8 etatu, ja zaś płacę tylko zdrowotną (emerytura). Dostałam decyzje z której wynika ze stan zatrudnienia brany do subwencji wynosi 0,13?????? skad taka liczba?

  • Myślę, że sama sobie Pani odpowiedziała. 1/8 etatu to w przeliczeniu 0,125, czyli po zaokrągleniu 0,13. PFR ogranicza subwencję do rzeczywistych ułamków etatu, mimo tego, że we wniosku musiała Pani wpisać “1”.

 60. Witam
  Jestem księgowa w średnim przedsiębiorstwie. Zatrudnienie 242 osoby, obroty firmy za IV 2020 w stosunku do IV 2019 spadły o ponad 32%.
  Problem polega na tym, że : Zgodnie z zasadami prowadzenia stałej placówki tzw .zakładu podatkowego za wykonane roboty w Niemczech, Spółka wystawia faktury z nr. NIP niemieckim, z obowiązującymi w Niemczech stawkami VAT a w obowiązujących terminach składane są w Urzędach Skarbowych w Niemczech deklaracje VAT okresowe i roczne a sprzedaż ta nie jest ujmowana ani w deklaracjach VAT, ani w informacji podsumowującej ani w pliku JPK, natomiast jest ujmowana jako przychód bilansowy Spółki i ma wpływ na osiągane przez nią wyniki finansowe oraz na płynność finansową Spółki.
  Moje pytanie : jak automatycznie zostanie sprawdzony spadek obrotów , co zrobić w takim przypadku?

  • Pani pytanie absolutnie nie nadaje się do analizy w ramach komentarza pod artykułem. W razie potrzeby proszę o kontakt na pomocprawna[malpa]mozdzyn.pl.

 61. Witam
  Jestem księgowa w średnim przedsiębiorstwie. Zatrudnienie 242 osoby, obroty firmy za IV 2020 w stosunku do IV 2019 spadły o ponad 32%.
  Problem polega na tym, że : Zgodnie z zasadami prowadzenia stałej placówki tzw .zakładu podatkowego za wykonane roboty w Niemczech, Spółka wystawia faktury z nr. NIP niemieckim, z obowiązującymi w Niemczech stawkami VAT a w obowiązujących terminach składane są w Urzędach Skarbowych w Niemczech deklaracje VAT okresowe i roczne a sprzedaż ta nie jest ujmowana ani w deklaracjach VAT, ani w informacji podsumowującej ani w pliku JPK, natomiast jest ujmowana jako przychód bilansowy Spółki i ma wpływ na osiągane przez nią wyniki finansowe oraz na płynność finansową Spółki.

 62. mam pytanie: złożyłam wniosek w banku 11 maja 2020 i status wniosku jest: oczekuje na przetworzenie. Znajomi składali i do 3 dni mieli pieniądze na koncie. Gdzie można monitować co jest przyczyną.

  • To jeszcze normalny termin. Nigdzie nie da się skutecznie na to wpłynąć. Jeśli taki status będzie utrzymywał się kilka kolejnych dni, proszę pisać reklamację do banku i do PFR oraz ewentualnie rozważyć złożenie równolegle jeszcze jednego wniosku.

 63. Witam,

  Mam pytanie na dzień 31.12.2019r Mam 9 pracowników.

  Stan kwiecień 10 pracowników a na dzień złożenia wniosku 8

  Wiec ile mam pracowników?

  Pozdrawiam

  • Podane przez Pana zmienne są zbyt nieprecyzyjne i niepełne, aby udzielić jakiejkolwiek odpowiedzi. Przewidując, że być może chodzi Panu o podanie liczby osób do wyliczenia wysokości subwencji, to brakuje jeszcze informacji o stanie zatrudnienia na 31.05.2019 r.

   • Więc tak na dzień złożenia wnioski chcę złożyć wniosek 1.06.2020.
    -Spadek przychodów w kwietniu 2020r (10) pracowników.
    -Wzrost przychodów maj 2020r (8) pracowników
    -Na dzień 31.12.2019r Stan 9 pracowników.

    Pytanie czy się zaliczam do Mikro czy Małego przedsiębiorstwa ?

    • Podaje Pan 8 pracowników (stan na 31.05.2020 r.) i porównuje albo do 31.12.2019 r. albo do 30.06.2019 r. (obojętne, do której z tych dat).

     • Dzień dobry,
      Mam podobną sytuacje.
      Na podanym przykładzie:
      Jeżeli Pan Eugeniusz porówna liczbę pracowników z maja 2020 (8 osób)
      do czerwca 2019 (10 osób) może składać wniosek jako mały przedsiębiorca?
      Jeżeli porówna maj 2020 do grudnia 2019 (9 osób)
      zostanie zakwalifikowany do mikroprzedsiębiorstwa?

 64. Czy ktos z Państwa spotkał sie moze z sytuacją, w której wniosek składa firma zwolniona z VAT, ale figurującą jako podatnik VAT na tzw. Białej liście (ze statusem “zwolniony”)? Takie firmy nie musza i nie składają deklaracji VAT a wyglada na to, ze system PFR nie widzi statusu zwolnienia i chce weryfikować dane z deklaracją, której nie ma i nie bedzie, bo nie jest składana. Decyzja o subwencji jest odmowna z adnotacja o braku danych z wskazanego okresu. NIe mozna sie od niej odwołać i wyjaśnić sytuacji, bo dla decyzji całkiem odmownej nie ma trybu odwoławczego…. POnowny wniosek z kolei nic nie da, bo efekt bedzie taki sam- na stronie banku nie ma jak wskazać, ze jest sie zwolnionym z VAT…

  • Dzień dobry,
   Złożyłam 13 maja wniosek w imieniu firmy szkoleniowej zwolnionej z VAT ze względu na charakter działalności. Mam już pozytywną odpowiedź z PFR- na stronie banku była już 15 maja, czekam na pieniądze. Nie było żadnych problemów z weryfikacją. Może brak danych nie dotyczy deklaracji VAT, ale np. danych z zeznania rocznego ( CIT-8 lub PIT-36).

   • Witam,
    Jestem w podobnej sytuacji,przedmiotowo działalność zwolniona z podatku Vat i tak naprawdę oprócz zeznania rocznego i wpływu podatku dochodowego Us nie ma innych informacji to rozumiem,że dla PFR nie ma problemu ,pytanie co weryfikują ,czy Pani oświadczała uzyskany dochód?

  • Proszę spróbować ponownie. W weekend modyfikowali coś w systemie i usunęli m.in. problem z podmiotami, które były podatnikami VAT, ale przestały nimi być.

 65. Witam dostałam odmowna odpowiedz jednym z błedów było podanie zlej daty rozpoczęcia działalności ,rozpoczęcie działalnosci mialam 2007.01.11 i tak mam zapisane we wpisie ale w tym roku 2 marca dopisywałam kod pkd czy to może mylić system jako by to była nowa data rozpoczęcia działalności

 66. Witam
  Proszę o pomoc w ocenie podmiotów powiązanych pod kątem otrzymania subwencji PFR.
  Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą- firma ma status małego przedsiębiorstwa. Dodatkowo posiada 50% udziałów w spółce z oo. -spółka to mikroprzedsiębiorstwo.

  Czy powinnam traktować te podmioty jako powiązane i sumować dane finansowe do wyliczenia subwencji ?
  Z góry dziękuję za odpowiedź

 67. Witam. Co jeśli złożyliśmy wniosek, otrzymaliśmy odpowiedź o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, a mogliśmy się starać o większą kwotę. Czy jest możliwość złożenia ponownego wniosku o dopłatę?

  • Od dziś w systemie będzie widać zadłużenie w ZUS dla tych co złożyli o zwolnienie z 3 miesięcy i co wszystkie wnioski teraz beda odrzucane?

   • Trzeba albo poczekać aż wniosek zostanie rozpatrzony (wtedy zaległości nie będzie widać) albo jeżeli się nie chce czekać to zapłacić składki za miesiące, które podlegają zwolnieniu (w ZUS mi powiedzieli, że będzie je można przeksięgować na późniejsze miesiące).

    • Dobrze,w takim razie jeśli wniosek był złożony 14.05 i na ten dzień nie było zadłużenie,ale do dziś nie został rozpatrzony to mam rozumieć że specjalnie przytrzymują wniosek, aby na dzień 18.05 powstało zadłużenie w ZUS nadmieniam że wniosek został do ZUS złożony o zwolnienie z 3 miesięcy.
     To tak ma wyglądać ta pomoc panstwa ?

  • Też bym tak chciał zrobić:-) Może pojawi sie później taka mozliowść jak zosatnie środków, bo na chwile obecna wszedzie pisza ze wnioske mozna złoyzc raz i trzena sie zastanowić które miesiace wybrac,

  • Wpisaliśmy ilość pracowników, bez osoby będącej na urlopie wychowawczym. Doczytaliśmy że jednak taką osobę możemy wpisać. Wniosek rozpoznany, pieniądze wpłynęły. Czy jakoś można to skorygować?

 68. Witam,
  Na 31.12.2019 jako mikro przeds. zatrudniałem 2 osoby na pełnym etacie ( z pełnym ZUSem ) i 3 osoby na umowę zlecenie ( z pełnym ZUSem ). 29.04.2020 zatrudniałem te osoby na takich samych warunkach jak na koniec 2019r. 29.04.2020r. złożyłem wniosek o subwencję ale wpisałem w nim, że zatrudniam tylko 2 osoby ( te na etacie ). Wniosek został przyjęty i pozytywnie rozpatrzony. Subwencję otrzymałem. Po fakcie zorientowałem się , że przecież miałem wpisać 5 osób ( kwota subwencji byłaby wtedy znacząco wyższa ). Jak to możliwe że wniosek został pozytywnie przyjęty skoro podałem błędną ilość osób , która u mnie pracuje ? Co mogę teraz zrobić ?

 69. Co jeśli beneficjent osobiście złożył wniosek jednak zatwierdził go w bankowości internetowej poprzez hasło innej osoby, która jest upoważniona do operacji bankowych.?

 70. Witam serdecznie wszystkich.
  Mam pracownika na 1/4 etatu na umowa zlecenie od ponad 5 lat czy tez mogę skorzystać z subwencji ?

   • dziękuje za odpowiedź. tak składki są opłacane . a jaka jest różnica między umową o pracę a umową zlecenie ? chodzi oczywiście o subwencję.

    • Jeżel jest zatrudniony na umowę zlecenie to nie otrzymam Pan pieniędzy. Musi być zatrudniona chociaż 1osoba na z umową o pracę Jeżeli pana pracownik ma umowę zlecenie mimo że płaci Pan zus to nie jest Pan mikroprzedsiębiorcą..

     • Jeżel jest zatrudniony na umowę zlecenie to nie otrzymam Pan pieniędzy. Musi być zatrudniona chociaż 1osoba na z umową o pracę Jeżeli pana pracownik ma umowę zlecenie mimo że płaci Pan zus to nie jest Pan mikroprzedsiębiorcą.Wydaje mi się że subwencji Pan nie otrzyma.

  • Witam. Na 12.2019 zatrudniałam 1 pracownika, do dnia dzisiejszego , ale na 04.2019 nie zatrudniałam pracownika, czy należy mi się subwencja ?

 71. Dostałem odmowę subwencji z powodu “braku pracowników” na koniec 2019 roku. Zatrdniałem wtedy 2 ,osoby na umowę zlecenie i jedną na umowę o pracę. Niestety system komputerowy PFR nie widzi tej osoby bo była na zwolnieniu lekarskim już od dłuższego czasu i nie odprowadzałem za nią składek. Jednak w wyjaśnieniach do wyliczania ilości pracowników w celu ustalenia statusu przedsiębiorcy, PFR wyraźnie napisał że osoby będące na zwolnieniu lekarskim są wliczane jako zatrudnieni pracownicy. Czy jest możliwość wyjaśnienia tej rozbieżności?

 72. Czy jeżeli przed otrzymaniem subwencji firma zawnioskowała o postojowe i obniżyła etat o 20% z 1 do 4/5, a następnie otrzymała subwencję, to czy do wyliczenia średniej ilości etatów na koniec miesiąca (do wyliczenia ewentualnego zwrotu części subwencji) będzie musiała wykazywać pracowników “postojowych”, jako 4/5 etatu? To jest krzywdzące o tyle, że jeżeli zatrudniamy 100 osób i przez kolejne 2 miesiące spadnie Nam średnia ze 100 do 80, a po 2 miesiącach wróci na 100, to przy założeniu, że nie zwolnimy ani jednej osoby, sam fakt obniżenia wymiaru pracy przez postojowe spowoduje, że spada Nam średnia o prawie 3,5 etatu. Idąc dalej powoduje to, że musimy oddać o prawie 60.000 zł więcej do PFR z tytułu obniżenia średniej pracowników.

 73. Czy mogę starać się o subwencje, jeśli do końca 2019 byłam w spółce cywilnej od 1 stycznia aktem notarialnym przejęłam spółkę jako kontynuację zorganizowanej części przedsiębiorstwo wraz z pracownikami zgodnie z art 23 prim, jest to kontynuacja tej samej firmy. Tylko teraz mam inny nip a do końca 2019 nip był inny

 74. Jestem mikroprzedsiebiorca , mąż jest osobą współpracującą, nie zatrudniam pozatym żadnego pracownka.Czy mogę
  ubiegać się o dofinansowanie z PFR?

 75. Witam, wśród znajomych osób z Urzędu Skarbowego krąży opinia że wnioski o subwencje można składać tylko 3 razy a potem następuje blokada. Czy ktoś też słyszał o tym ? Złożyłem juz dwa wnioski za pierwszym razem okazało się ze mam zaległosc 70 zł w US. Zostało to opłacone. Potwierdziłem w US że na 11.05.2020 nie mam juz zaległosci i 12.05.2020 złozyłem kolejny wniosek. I znowu odmowa z powodu zaległosci podatkowych. Dzwonie do US i tam mówią że brak zaległosci jest na dzień 11.05.2020. W Zusie miałem na dzień 08.05.2020 wydane zaświadczenie o niezaleganiu, złozyłem RDZ zwolnienie za marzec kwiecien i maj. Obecnie mam już złozone deklaracje ZUS za 04/2020 wiec pojawiło mi się saldo WN w PUE, ale to dotyczy tylko kwietnia gdzie mam wniosek o zwolnienie złożony a podobno ZUS w danych przekazanych do PFR informuje o tym czy jest wniosek o zwolnienie z opłacania składek złozony.

 76. Moje pytanie brzmi: Okazało się że na koniec roku 2019 była mała niedopłata w ZUS (90 zł) nieważne jaka kwota, ale była. Rozumiem że mam we wniosku wpisać że była zaległość – TAK!?
  Dowiedziałem się o niej w tym roku w kwietniu i zaraz zostało do ZUS wysłana korekta i dopłaciłem zaległość. Teraz nie mam zaległości ale znając problemy innych nie wiem czy PFR uznaje że na koniec roku była zaległość? czy teraz jakoś weryfikuje, że jej już nie ma?
  Pytanie jak to jest sprawdzane, czy mam wpisać że zaległość była na koniec 2019?
  i czy we wniosku jest możliwość wpisania, że obecnie nie ma żadnych zaległości?
  czy mam szansę żeby pokazało się im teraz czyste konto?
  czy mam coś zrobić dodatkowo?
  Dziękuję każdemu, kto odpisze.

  • Moje pytanie brzmi: Okazało się że na koniec roku 2019 była mała niedopłata w ZUS (90 zł) nieważne jaka kwota, ale była. Rozumiem że mam we wniosku wpisać że była zaległość – TAK!?
   Dowiedziałem się o niej w tym roku w kwietniu i zaraz zostało do ZUS wysłana korekta i dopłaciłem zaległość. Teraz nie mam zaległości ale znając problemy innych nie wiem czy PFR uznaje że na koniec roku była zaległość? czy teraz jakoś weryfikuje, że jej już nie ma?
   Pytanie jak to jest sprawdzane, czy mam wpisać że zaległość była na koniec 2019?
   i czy we wniosku jest możliwość wpisania, że obecnie nie ma żadnych zaległości?
   czy mam szansę żeby pokazało się im teraz czyste konto?
   czy mam coś zrobić dodatkowo?
   Dziękuję każdemu, kto odpisze.

   A i jeszcze sprawdziłem teraz w PUE tam nie widniej zaległość na koniec ub roku mimo że musiałem dopłacić 90 zł bo urwali mi z zasiłku 4 dni po komisji – trzeba było pisać korektę. Nie widać tam zaległości ani na 31.12.2019 ani teraz. To nie wiem czy pisać brak zaległości?

   • Witam,

    Ja miałem podobnie – jeżeli nie byłeś na “zero” na 31 grudnia 2019 to już z tym terminem nic nie zrobisz. Jedyne wyjście to być “na zero” w dniu składania wniosku (we wniosku jest 31.12.2019 LUB dzień składania wniosku).

    • max
     czy macie pozytywnie rozpatrzony wniosek? nam już 2 razy odrzuciło ze względu na zaległość w zus na koniec 2019r, pomimo braku zaległości w dniu składania, może miał ktoś taki sam problem i go rozwiązał ?, Bardzo proszę o informację

 77. witam.Na dzień 31,12,2019 zatrudnialam 2 os.na 1/2 etatu a na koniec kwietnia 1 os.na 1/2 etatu i 1 os na 1 etat to na ile osób należy się subwencja?

 78. Dzień dobry
  Mam pytanie odnoście informacji dodatkowych
  Co należy wpisać
  Na jakiej podstawie mam określić liczbę pracowników którą uchronimy przed zwolnieniem?
  W przeliczeniu na pełny etat w grudniu miałam 20 osob + 4 młodociane
  na koniec kwietnia mam w przeliczeniu na pełny etat 12 osób + 4 młodociane (podpisaliśmy porozumienie o zmianie etatu na 1/2 w związku z COVID-19)
  I jak określić % strat w ciągu 12 miesięcy który pokryje subwencja?

 79. witam, skladam wniosek i dostaje juz drugi raz odpowiedz ze Obecnie przedsiebiorstwo posiada zaległości podatkowe. nie jest to możliwe gdyż składalem anwet o zaświadczenia o niezaleganiu i z ZUS i Urzedu skarbowego i takie otrzymalem, Jedynia co mam ZUS z lutego odroczony na czerwiec no ale na dziej dzisiejszy zaleglosci niema a ZUS marzec kwiecien maj mam umorzony jak dzownei do ZUSU ale jako tako oswiadczenia o umorzenia zusu nie dostalem dostalem narazie tylko umowe ze LUTY mi odroczyli do Czerwca. a na zaswiadczenie o umorzeniu mówia ze dostane bo nie wyrabiają i maja opoznienie ale umorzony napenwo jest. prosze o odpowiedz co w tej sytuacji robic

 80. Dzień dobry,
  Uprzejmie proszę o informację, jaką datę należy wpisać we wniosku jako datę rozpoczęcia działalności sp. z o.o.? Czy datę z KRS, czy z Aktu notarialnego spółki, czy datę nadania regon, nip?

  Z góry bardzo dziękuję za pomoc

 81. Dzień dobry,
  Uprzejmie proszę o informację, jaką datę należy wpisać we wniosku jako datę rozpoczęcia działalności sp. z o.o.? Czy datę z KRS, czy z Aktu notarialnego spółki, czy datę nadania regon, nip?
  Jeżeli nie mam zaległości z ZUS i US a w odrzuceniu napisali o zaległościach, co należy zrobić?
  W uzasadnieniu odrzucenia wpisali też jako błąd wysokość obrotów i podali kwotę, czy w nowym wniosku wpisać daną kwotę, czy szukać błędu?
  Z góry bardzo dziękuję za pomoc

  • Wpisałbym kwoty, które podali jako prawidłowe. Sama data nie powinna być podstawą odmowy, nawet jeśli we wniosku wskażą podaną datę jako błędną.

 82. Jeśli w mc styczniu lutym marcu kwietniu. Miałem 10 pracowników a od konca kwietnia zwolniły mi sie 2 osoby . Jak mam liczyć liczbę pracoewników?
  Jednoczenie mam pytanie: czy Jeśli jest spory spadek luty marzec kwiecien a mam 10 pracowników wiadomo żę kwalifikuje sie do MSP.
  A spadek zatrudnienia mam od konca kwietnia tj 8 pracowników.
  Czy mogę składać za maj (wzrost) Kwiecień (spadek 10 pracowników) 2020r
  Proszę o rade.

 83. Witam,

  Jeśli w mc styczniu lutym marcu kwietniu. Miałem 10 pracowników a od konca kwietnia zwolniły mi sie 2 osoby . Jak mam liczyć liczbę pracoewników?
  Jednoczenie mam pytanie: czy Jeśli jest spory spadek luty marzec kwiecien a mam 10 pracowników wiadomo żę kwalifikuje sie do MSP.
  A spadek zatrudnienia mam od konca kwietnia tj 8 pracowników.
  Czy mogę składać za maj (wzrost) Kwiecień (spadek 10 pracowników) 2020r
  Proszę o rade.

 84. Witam.
  Co z zaleganiem w US na dzień 31.12.2019? Nie odpowiada Pan na te pytania. Czy jak oplacilam vat7 30.12.2019 i zaksięgował się w US 01 lub 02.01.2020 to nie mogę starać się o pomoc?

  • Staram się nie odpowiadać na pytania, na które są proste odpowiedzi w Przewodniku PFR albo w FAQ PFR. Nie jest moją rolą taki sposób wyręczania innych osób. Kryterium zaległości jest bardzo wyraźnie opisane. Ma ich nie być albo – punktowo – na 31.12.2019 r. albo na dzień składania wniosku. Nie chodzi o zaległości ZA ten dzień tylko istniejące NA ten dzień.

 85. Witam, otrzymałem odmowę subwencji ze względu na brak pracowników na 31.12.2019 . Miałem i mam jednego pracownika zatrudnionego na umowę zlecenie z pełnym ZUS .We wcześniejszych komentarzach była Pana odp. którą załączam poniżej. Czy w takim razie osoba zatrudniona na umowę zlecenie z pełnym ZUS jest pracownikiem czy nie ?

  Czy na umowie zlecenie musi być wynagrodzenie minimalne aby zaliczyła się do wniosku ?
  Oskar Możdżyń 11 maja 2020 at 11:38
  Nie, nie musi być.

 86. Witam, otrzymałem odmowę subwencji ze względu na brak pracowników na 31.12.2019 . Miałem i mam jednego pracownika zatrudnionego na umowę zlecenie z pełnym ZUS .We wcześniejszych komentarzach była Pana odp. którą załączam poniżej. Czy w takim razie osoba zatrudniona na umowę zlecenie z pełnym ZUS jest pracownikiem czy nie ?

  K. 9 maja 2020 at 23:42
  Witam!
  Czy na umowie zlecenie musi być wynagrodzenie minimalne aby zaliczyła się do wniosku ?
  Odpowiedz
  Oskar Możdżyń 11 maja 2020 at 11:38
  Nie, nie musi być.

 87. Proszę o info jak długo można czekać na rozpatrzenie wniosku. Złozyłam wniosek 5 maja w banku ma status wprowadzony. Nic się nie dzieje od tygodnia. Na czacie z doradcą kłamią ze rozpatrywania według kolejnosci zgłoszeń. Kolega wprowadził w tym samym banku wniosek wczoraj a dziś otrzymał środki. Co robić ??

  • Proszę rozważyć ponowne złożenie wniosku. “Wiszący” pierwszy wniosek nie jest przeszkodą. Są takie przypadki jak u Pani.

  • Jestem mikro przedsiębiorca złożyłem wniosek na Małe
   Firmy co mam zrobić gdzie się odwołać jak zniwelować
   Ten błąd pieniądze przyznane ale to mnie nie dotyczy nie chce
   Mieć klopotow proszę pomoc

 88. Dzień dobry, mam pytanie: czy składając wniosek o subwencję z PFR w czerwcu należy porównać maj 2020 do kwietnia 2020 lub maja 2019? Czy można będzie porównać kwiecień 2020 do marca 2020? Nie umiem przewidzieć spadku obrotów w maju – czy spadek przekroczy ten w kwietniu 2020 czy nie.
  Z góry dziękuję za pomoc.

  • Porównuje się wybrany przez siebie miesiąc 2020 (po lutym 2020) do analogicznego miesiąca 2019 (musza być Zaczytane pliki jpk w US) lub porównuje się następujące po sobie miesiące 2020: marzec/luty czy kwiecień/ marzec. I wylicza się spadek. Nie da się złożyć wniosku do okresu jeszCze nie – zamkniętego

   • Dziękuję za odpowiedź, rozumiem schemat porównywania miesięcy. Pytałam o to, czy jeśli wstrzymam się ze złożeniem wniosku do czerwca, “zamknę” maj – wyślę deklarację i JPK, to nadal będę mogła we wniosku o subwencję porównać np. kwiecień 2020 do marca 2020?

  • FAQ PFR z 07.05.2020 r. już szczątkowo omawia zagadnienie przekształceń. Proszę tam zerknąć. W razie braku odpowiedzi proszę pisać na pomocprawna[malpa]mozdzyn.pl.

 89. Czy jest chociaż cień szansy na wnioskowania o subwencje jeżeli założyłem firmę 11.12.2019 i pracowników zatrudnialem od stycznia, a spadek obrotu w kwietniu do marca wynosi 78%?

 90. Witam,
  Zalegałem z płatnością składek na dzień 31.12.2019.
  Całą kwotę tej zaległości opłaciłem dnia 06.05.2020.
  Według zusu na dzień dzisiejszy za rok 2019 nie zalegam ze składkami, lecz jeśli spojrzymy na to z perspektywy dnia 31.12.2019 to jestem dłużnikiem.
  Czy to, że miałem wtedy zaległość, która na dzień dzisiejszy jest już opłacona, skreśla mnie z możliwości otrzymania subwencji?
  Jeśli chodzi o rok 2020 to za styczeń i luty składki są również nie zapłacone (10 kwietnia zostało wysłane pismo o rozłożeniu na raty, póki co bez odpowiedzi) marzec został przesunięty w związku z programem jednej z tarcz.
  Proszę o odpowiedź, pozdrawiam Rafał

  • Aby otrzymać subwencję musisz albo nie mieć zaległości w ZUS w dniu 31.12.2019 (miałeś i z tym nic nie zrobisz) albo na dzień składania wniosku. Nadal masz zaległości więc aby móc otrzymać musisz zapłacić zaległe składki. (tegoroczne)

   • Już pytanie nie aktualne, zapłaciłem tą zalegolosc na dzień 31.12.2019 i dziś dostałem informacje, że subwencja została przyznana.

    • Mam pytanie – czyli zapłacił Pan zaległość za 2019 teraz w 2020 i ZUS uznaje to jako brak należności na dzień 31.12.2019?….

 91. Dostałam dziś decyzję o przyznaniu o wiele niższej subwencji niż wnioskowana. Powody są nieprawdopodobne… 1. Zweryfikowana liczba pracowników to 0,13 – to prawda, 1/8 etatu, lecz w instrukcji każą etat zaokrąglić do pełnej liczby ! 2. Data rozpoczęcia działalności – wpisałam prawidłową, jak w ceidg 3. Najlepsze: wielkość obrotów – przedsiębiorca wskazał x pln, podczas, gdy PFR ustalił x pln- (identyczną kwotę) !! Ktoś mi wyjaśni czy to żart ?

  • Zaokrągla się w górę jak ustala się czy jest się mikro natomoast jak się liczy kwotę to już proporcjonalnie na liczbę etatów

  • Takie zmniejszenie subwencji było uprawnione i PFR postępuje tak w każdym przypadku. Wyliczone i wnioskowane przez Panią kwoty to “maksymalna” kwota subwencji.

 92. Witam. Jak wliczyć we wniosku o subwencje uczennice Ponoć można je wliczać Ale problem w tym ze mam je 4 i 3 z nich kończą już w sierpniu tego roku?

 93. Złożyłem wniosek o subwencje, 11.05.3020 roku dzisiaj mam decyzję tj. 12.05.2020 ale na koniec 3019 roku zatrudnialem 4 pracowników w tym 1 osoba na urlopie macierzyńskim. Na koniec kwietnia 2020 roku zatrudnialem 5 pracowników w tym dalej jedna osoba na urlopie macierzyńskim. Subwencji otrzymałem na 3 pracowników. Nie otrzymałem na pracownika, który jest na urlopie macierzyńskim. W uzasadnieniu zmniejszenia kwoty subwencji jest informacja z ZUS, że na koniec 2019 miałem 3 a nie 4 pracowników. Jak to? Przecież ta młoda mamą też jest ubezpieczona i figuruje jako mój pracownik.

  • To zależy bo we wniosku podaje się stan na więcej niż jeden dzień np. co najmniej na 30.04.2020 r. i na 31.12.2019 r.

   Co do samej liczby na potrzeby wysokości subwencji to też nie potrafię odpowiedzieć bo nie wiem co znaczy sformułowanie “jedną na 1/etatu”. Rozumiem, że uciekła Pani jakaś cyfra.

 94. Mam taki problem: od 2009 roku prowadzę firmę pod nr PKD 88.91.Z – opieka dzienna nad dziećmi. Jestem wpisana do CEIDG. Początkowo była to placówka prywatna dla dzieci do lat 3, po dwóch latach firma rozrosła się i powstał żłobek niepubliczny oraz przedszkole niepubliczne. Obie placówki zostały zarejestrowane w gminie. Po jakimś czasie przepisy zmieniły się w taki sposób, że przedszkola jako działalność edukacyjna mogą być prowadzone tylko na podstawie wpisu do rejestru gminy, nie wpisuje się ich do CEIDG. Ponieważ byłam już firmą działającą kilka lat, w gminie postanowiono nie zmieniać już zapisów przedszkoli istniejących, tyłko według nowych zasad rejestrować już tylko nowo powstające. Rozliczam się na KPiR całościowo, nie rozdzielam dochodów firmy na poszczególne placówki. Podobnie z pracownikami, są zatrudniani przez główną firmę jako organ prowadzący, a nie przez przedszkole czy żłobek. W jaki sposób mam złożyć wniosek o subwencję PFR skoro uznano, że działalność oświatową jest wyłączona? Mam 5 pracowników w żłobku i 10 w przedszkolu. To jestem mikro czy średnią firmą? Proszę mi pomóc. Dziękuję

  • Rzetelna odpowiedź wymagałaby analizy prawnej i dopytania o kilka kwestii. W razie potrzeby proszę o kontakt na pomocprawna[malpa]mozdzyn.pl.

 95. To ja przebiję wszystkich pytaniem, co zrobić jak we wniosku zamiast wpisać 224 000 zł. wpisałem 224 zł., czy jest możliwość poprawki/korekty. Wniosek złożyłem dzisiaj, co będzie jak będzie rozpatrzony pozytywnie, czy jest możliwość korekty, jak, gdzie pomocy …

  • Dzwonić do banku,dzwonić do PRF.
   Na kolana i błagać.
   Bo według regulaminu PFR ma Pan przechlapane totalnie.
   Odwołania uwzględnia się do wysokości wnioskowanej sumy.
   Ehh…
   A wnioski i odwołania rozpatruje”sztuczny inteligent”
   Z takim nie pogadasz.

  • Dzwonienie nic nie da. Tryb odwołania – wg jego aktualnego kształtu – również nic nie da. Znam dwa takie przypadki i mamy na to pewną koncepcję, żeby próbować to odkręcić. Proszę o kontakt na pomocprawna[malpa]mozdzyn.pl.

   • Ja z kolei popełniałam błąd zaznaczając tzw.”ptaszkiem” iż jestem rybakiem i rolnikiem. Kwoty mi ograniczyli do dolnego limitu 100 tys euro. Wnioskowana była 3,5 raza większa. Niby wskazują ze nie mam odwołania jak się to oświadczy. Ma Pan jakiś pomysł? Pozdrawiam Wiola

    • Zrobiłam ten sam błąd omyłkowo oświadczyłam się jako rybak. Czy powinnam zwrócić subwencje bo złożyłam błędne oświadczenie ?

 96. Uwzgledniając uczniów jako osoby pracujące, czy kwotę subwencji też otrzyma się dla nich. Nadmieniam, że w firmie oprócz uczniów sa zatrudnione osoby na umowę o pracę i zlecenie. Wszyscy razem to 9 pracowników.

  • Jeśli są zgłoszeni do ubezpieczenia społecznego to można ich uwzględniać na potrzeby ustalania wysokości subwencji.

 97. Zatrudniam 7 osób na umowę o pracę (w tym 5 na całym etacie, 1 na pół etatu i 1 jedna na 0,25 etatu), ponadto 1 osoba jest na urlopie wychowawczym, oprócz tego mam 3 osoby zatrudnione na umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego (nie maja określonego etatu, to uczniowie). W celu ustalenia statusu mikroprzedsiębiorcy wyliczam i wychodzi mi, że jestem i mam 5,75 pracowników. Ale jak liczbę podać w przypadku wyliczania subwencji? Czy ucznia (tak jak osobę na wychowawczym) liczy się jako 1 etat? Bo wtedy wychodzi mi zatrudnienie na poziomie 9,75.

  • Ułamkowe etaty sumować i zaokrąglać w górę każą więc 10.
   Czyli wpisać 10 a dadzą na 9 osób czyli max 324 000.
   Jak dadzą mniej można się odwoływać 🙂
   Mam podobnie,4 pracowników na pełny etat i 4 uczniów takich samych.
   Złożyłem wniosek na 8 osób i czekam…..

   • 11.05.2020 o godź 18.30 dostałem sms z PFR-u
    Przyznano 288 000 , na 4 pracowników i 4 młodocianych na umowie o pracę w celu przygotowania zawodowego.Razem 8 X 36000 = 288 000
    Młodociani uczniowie zostali potraktowani jak pracownicy na pełen etat.
    To wyjaśnia niektóre Wasze wątpliwości chyba 🙂 🙂

 98. Dzień dobry,prosze o porade. Czy mogę starac się o subwencje jeśli na dzień 31 grudnia 2019r. pracownik byl na zwolnieniu (od 1 stycznia 2020r. jest na macierzynskim do chwili obecnej. Drugi pracownik na dzień 31 grudnia 2019r byl zatrudniony na 0.5 etatu ale od 1 kwietnia umowa nie została przedłużona.

  • Jeśli na 31.12.2019 r. ten pracownik na 0,5 etatu był na umowie o pracę to jak najbardziej można wnioskować.

  • To akurat dokładnie omawia FAQ PFR (jeden z linków w artykule). Istotniejsze jest to jak księgować subwencję, czy jest przychodem i czy rzeczy kupione z subwencji są kosztem. Pracujemy nad poradnikiem, który będzie tego dotyczył. Będzie do kupienia w naszym sklepie: https://sklep.maszprawo.org.pl/

 99. Witam
  Dostałem odpowiedź odmowną z uwagi na :w odniesieniu do pola dotyczącego braku zalegania przez Przedsiębiorcę na dzień 31 grudnia 2019 r. z
  płatnościami podatków, Przedsiębiorca udzielił odpowiedzi pozytywnej, podczas gdy odpowiedź ta, na
  podstawie danych pozyskanych przez PFR ze wspomnianych wyżej źródeł, powinna być negatyw

  Potwierdziłem w US, iż na koniec roku nie było zaległości
  ZUS. 27 grudnia podpisałem ugodę o układ ratalny. Czy to wpłynęło na odmowę?

  • Cześć,

   Ja miałem podobnie – zaległością okazały się składki za marzec i kwiecień (można się było ubiegać o zwolnienie w ramach poprzedniej tarczy). Wniosek o zwolnienie utknął na kupce w ZUS, i dopóki nie ZUS nie wyda decyzji dopóty wisi to w systemie jako zaległość (ale nie wysyłają ponagleń). W moim przypadku ilość wniosków jest taka, że może pod koniec miesiąca zajęli by się moim – zapłaciłem składki za te dwa miesiące, złożyłem wniosek do PFR ponownie i wszystko poszło gładko. Po wydaniu decyzji ZUS te opłacone składki marzec-kwiecień będzie można przeksięgować na późniejsze miesiące.

  • Do ustalenia statusu mikro czy MŚP podaje się ilość osób zatrudnionych na 31.12.2019 na umowę o pracę. Ilość osób, a nie sumę etatów pełnych i niepełnych. Skoro podaje Pan 9,75, to zakładam, że zatrudniał Pan więcej niż 9 osób czyli ma Pan status MŚP.

 100. Witam.
  Co w przypadku chęci wykazania spadku obrotów w formie ilościowej? (Regulamin daje taka możliwość) we wnioskach niestety możliwość jest tylko podania spadku w formie wartościowej.

 101. Jest nowa dobra informacja dla mistrzów szkolących uczniów.
  PFR dodał kod 0120 (młodociani)
  Można ich liczyć przy ustalaniu wysokości subwencji już.

 102. Czy firma zatrudniająca 1 osobę na umowę na1/2 etatu ale do ZUS płaci pełne składki jak na cały etat, może starać się o subwencje i na jaką kwotę?

  • Kluczowe jest to, aby jakakolwiek osoba była zatrudniona na umowę o pracę, nawet na część etatu, na dzień 31.12.2019 r. W takim przypadku można się starać o subwencję.

 103. Witam,
  Otrzymałem odrzucenie z powodu błędnej wedle pfr kwoty “obrotu rocznego 2019”
  Według moich informacji obrót roczny wyniósł 222 293 zł netto natomiast została mi wpisana że kwota ta powinna wynosić jedynie 19 637 zł . Czy złożyć nowy wniosek zmieniając kwotę w polu na podaną przez decyzję? Pozdrawiam

  • Proszę ustalić, czy taka (19637 zł) była wysokość Pana przychodu. Jeśli tak, to dokładnie tak, przepisałbym tę kwotę, tym bardziej, że nie ma ona wpływu na wysokość Pana subwencji.

 104. Witam. Dostałam odpowiedź pozytywną, ale na znacznie niższą kwotę od wnioskowanej. Wszędzie jest/była informacja, że przy ustalaniu kwoty bierzemy pod uwagę stan zatrudnienia na 31.12.19 i 30.04.20 przy wniosku z maja, taką też dostałam od pracownika PFR. A jednak- w grudniu zatrudnienia, to 4 osoby na pełen etat, w luty/ marzec 1 osoba, od kwietnia znów 4 osoby pełen etat. Otrzymałam subwencje na 1 osobę. Czy jest sens odwołania z uzasadnieniem, czy proces odwoławczy też jest zautomatyzowany? Trochę to nie fair, teraz niby ZUS pisze, że podaje dane z marca, z kwietnia poda dopiero w czerwcu , czy może złożyć odwołanie dopiero w czerwcu?

  • Odwołania są od 18.05.2020 r. Bez analizy dokumentów ciężko cokolwiek powiedzieć. W razie potrzeby może Pani opisać sprawę na pomocprawna[malpa]mozdzyn.pl.

   • Ja mam dokładnie taki sam problem. Dla wniosku składanego w maju podałem stan zatrudnienia na koniec kwietnia 2020. Jednak PFR pobiera z ZUS informacje z deklaracji 03/2020 przy wnioskach składanych w maju. Taka informacja widnieje teraz na stronie PFR i ZUS. Jest to dla mnie nie zrozumiałe bo deklaracje z 03/2020 mówią o stanie zatrudnienia z marca a nie kwietnia. U mnie subwencja przez to została zmniejszona o 3 osoby mimo że wszystkie warunki spełniłem. Również proszę o podpowiedź jak rozwiązać ten problem. Czy jak odwołam się od tego w czerwcu to ZUS przekaże wtedy do PFR informację z deklaracji za 04.2020 czy jest to już przegrana sprawa.

    • Panie Mariuszu od Pana zapytania mineło kilkanaście dni, czy złożył Pan już odwołanie? Czy PFR uznał w państwa firmie rzeczywiste zatrudnienie na koniec kwietnia i czy w związku z tym przyznano wam cała wnioskowaną kwotę subwencji???
     U nas podobny problem wniosek chcemy złożyć w czerwcu, stan zatrudnienia za maj jest u nas większy niż w kwietniu. W związku z tym nie wiemy czy składać wniosek i złożyć potem odwołanie czy czekać jeszcze tydzień lub 2 aż dane z mają będą już w systemie ZUS…

 105. W 2005 roku po uzyskaniu NIP i REGON zawiesiłam działalność firmy
  Odwiesiłam działalność w 2006 roku i
  od tego czasu moja firma jest płatnikiem podatku w US
  Jaką datę mam podać jako datę rozpoczęcia działalności?
  Pozdrawiam serdecznie!

  • Tę z 2005 r. wynikającą z danych CEIDG/KRS. Jeśli ma Pani dokumenty składane przy rozpoczynaniu DG do urzędu skarbowego, warto sprawdzić, czy tam nie ma innej daty.

   • Witam
    W urzędzie skarbowym i GUS mam podaną datę rozpoczęcia działalności 01.04.2000 r a w CEIDG 01.05.2001.Którą mam wpisać ?Czy po tylu latach US lub CEIDG mogą zmienić datę?
    Pozdrawiam

 106. 30 kwietnia złożyłem wniosek o subwencję 24000/pracownika (z obawy czy wystarczy funduszy) . Dotyczył więc marca .W kwietniu obrót spadł do zera i dziś mógłbym składać wniosek o subwencję 36000 na pracownika .
  Czy mogę ubiegać się o tę różnicę . Przy 5 pracownikach to istotna kwota na przetrwanie .

 107. Mam już dość tego systemu składania wniosków – cały czas informacja o stanie zadłużenia na 31.12.2019… Miałem groszowe zaległości na grudzień, ale dawno uregulowane, na dzień dzisiejszy 0 w US i 0 w ZUS (łącznie ze składkami za marzec i kwiecień, bo jeszcze nie zdążyli rozpatrzyć wniosku). Czy można wysłać taki wniosek bez udziału banku, tak abym mógł załączyć zaświadczenia o niezaleganiu z US oraz z ZUS?

 108. Jak na dzień 31.12 2029 zatrudniałem 2 osoby, na dzień 30.04.2019 4,a na dzien 30.04.2020 jedna na 1/4 i jedną na umowę zlecenie etatu to na jaka kwote mogę liczyći czy kwota jest zwolniona z zajęć komorniczych

 109. Będę miał spadek obrotów w maju 2020 w stosunku do kwietnia 2020 , czy mogę wystąpić z wnioskiem już na początku maja czy dopiero po złożeniu majowej deklaracji Vat

  • przepraszam żle napisałem chciałem wystapic z wnioskiem na początku czerwca , czy muszę czekać jak ksiegowa złoży deklarację vat koło połowy czerwca

 110. Witam, otrzymałem decyzję odmowną ze względu na udzielenie pozytywnej odpowiedzi o braku zalegania z ZUS na 31.12.19. Po sprawdzeniu w PUE okazało się ,że mam na 31.12.19 nadpłatę. Niestety nie mogę skontaktować się bezpośrednio ani z ZUS ani z PFR by wyjaśnić problem .Obawiam się ,że gdy 11.5.20 złożę ponownie wniosek to otrzymam taką samą decyzję . Proszę o poradę co zrobić?

 111. witam
  w styczniu i lutym w przeliczeniu na etaty miałem 5 etatów,w marcu zmniejszyłem etaty pracownikom na 1/8 etatu 8 osób w firmie i dało mi etatów w przeliczeniu 1 ,od 1 kwietnia wróciliśmy do pracy i znowu w przeliczeniu na etaty mamy 5 etatów ,składajac wniosek np.09.05 o spadek obrotów w kwietniu przy udzielaniu pożyczki beda brane pod uwage etaty z marca czy kwietnia?

 112. Składając wniosek w pierwszy dzień, zawnioskowałam tylko na pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę, pominęłam 2 oskładkowanych zleceniobiorców (niedoczytanie zasad). Otrzymałam pozytywną decyzję, środki na koncie, czy mogę otrzymać kwotę na pozostałe dwie osoby zatrudnione na podst. umowy zlecenia? W oświadczeniu błędnie podałam jeden pracownik a mamy 3, więc jak wygląda weryfikacja, dlaczego bank nie poinformował o większej ilości zatrudnienia tylko potwierdził. Czy wobec tego mogę się odwołać od pozytywnej decyzji?

 113. Witam.
  Mam pytanie na 12.2019 zatrudniałem 11 pracowników i posiadałem status mikrofirmy a w kwietniu mam zatrudnionych 7 czy mogę składać wniosek b o już nie wiem. Mikrofirma ma mieć do 9 pracowników na grudzień 2019.? A MSP ma mieć powyżej 10 a nie może mieć statusu mikrofirmy

 114. Witam!

  Wniosek został odrzucony z powodu zaległości – dzwoniłam do US i tam jestem na 0. W ZUS jedyne z czym zalegam, to składki za marzec i kwiecień (w dniu 14.04.2020 złożony wniosek z poprzedniej tarczy o umorzenie składek marzec-maj) – podobno tych wniosków jest cała masa, i jeszcze marcowe nie zostały zrealizowane. Rozumiem, ze dopóki ktoś tego nie “klepnie” w ZUS to wniosku nie mogę składać? Czy mogę zapłacić te składki teraz, aby być w systemie na 0, a potem ubiegać się o przeksięgowanie na miesiące czerwiec-sierpień?

 115. Czy do złożenia wniosku wymagane jest posiadanie konta w banku w którym składa się wniosek?
  Niestety bank w którym firma ma rachunek nie podpisał umowy z PFR a infolinia nie jest w stanie powiedzieć czy w ogóle podpiszą.
  Czy ewentualnie założenie konta w banku który “obsługuje” PFR rozwiąże problem?
  Nie wiem czy bank weryfikuje coś na podstawie historii.

 116. Dzień dobry,
  czy mogę wykorzystać subwencję w ramach innego pkd niż podane jako główne? Moja działalność obejmuje bardzo wiele dziedzin, a miałem wskazać jedną – bez sensu byłoby wykorzystywanie w ramach tej jednej, bo kryzys dotyka różych obszarów mojej działalności.

 117. Witam
  czy jeżeli na koniec 2019 miałem zadłużenie i w 2020r również za styczeń i luty miałem..
  a wpłaciłem wszystkie widoczne zobowiązania na dzień 5 maj 2020 to spełniam warunek niezalegania?

  pozdrawiam

 118. Witam .
  Na dzień 31.12.2020r zatrudniałam 1 osobę na umowę złocienie – zgłoszona do ZUS . W obecnej chwili zatrudniam te sama osobę na umowę zlecenie + 1 osobę na umowę o prace . Czy mogę się strać o subwencje ?

 119. CZY KTOŚ MOŻE POMÓC? Jaką datę rozpoczęcia dzialalności wpisać przy przekształceniu Spółki Cywilnej w Spółkę Jawną?

 120. Jeśli przychód firmy wynosi np. 17352,20 zł, to ucinam te 20 gr? A przychód roczny np.765239,58zł i tak jest na PIT, to zaokrąglam na 765240,00zł czy zostawiam tak jak bylo?

 121. Składałem wniosek o mniejszą kwotę niż z wyliczeń którą otrzymałem czy teraz mogę składać o pozostała kwotę bo stwierdziłem ze za mało wnioskowałem
  Proszę o odpowiedz

 122. Rano zadzwoniłem do Urzędu Skarbowego eklaracja VAT-7 złożona 04.05 została zaksięgowana i wysłana wyżej. Tak została wy wyżej 05.05.
  Więc wysłałem Wniosek o subwencję.
  Po 8 godzinach odpowiedź:Odrzucono,”brak danych o przychodzie w podanym okresie”
  to wszystko,bez podania czy chodzi o 04.2020 , 04.2019 czy może o cały rok 2019?
  Przychód (ze sprzedaży),więc zawsze podawałem przychód z deklaracji VAT.
  Nie wiem co wpisać w nowym wniosku teraz.
  Pani ze skarbówki, bardzo miła zresztą tez nie wie.
  Bank to już w ogóle się od tego odcina.

  • Po złożeniu deklaracji VAT 7 trzeba poczekać min 4 dni i dane w deklaracji muszą pokrywać się z danymi w ksiegach

  • Ja dostałem dokładnie to samo kilka minut wcześniej. Na poprzednich odmowach było tylko zaleganiu z podatkami. Są dwie opcje – albo coś “naprawili” i przestało działać. Albo po prostu w momencie rozpatrywania naszego wniosku coś nie zaskoczyło na łączach i czegoś nie pobrało. W PFR twierdzą że to bank nie przekazał czegoś ale to moim zdaniem nie jest prawda. Ja składam następny wniosek i doradzam zrobić to samo. U mnie również US rozłożył już kompletnie ręce. Czekam na zaświadczenie o niezaleganiu jeszcze tylko z US.
   Wpisałem ten problem an grupie FV dla PFR.

   • Złożyłem dziś nowy wniosek i czekam. Coś czuję że znowu będzie “Brak danych o przychodzie w podanym okresie”

 123. Witam,

  Dostałem odmowę, powód – zaległości na dzień 31.12.2019. Sprawdziłem całą dokumentację – na 100% chodzi o PIT4 w wysokości 8zł, którego zapomniałem płacić przez 4 miesiące (kwiecień-sierpień) i dało to zaległość w wysokości 32zł + 11,16zł koszt upomnienia. Upomnienie przyszło dopiero w lutym, oczywiście zapłaciłem natychmiast. Czy jest jakakolwiek szansa na skuteczne odwołanie? Ta zaległość wynikała nie z mojej złej woli, tylko ze zwykłego ludzkiego przeoczenia – a i US zwlekał prawie pół roku z upomnieniem…

  • Musi Pan zadbać o to, żeby na moment składania wniosku nie było zaległości. Jeśli zaległości są duże proszę zadbać o umowę rozkładającą należność na raty.

 124. Witam,
  na dzień 31.12.2019 r. zatrudniałam 5 osób na pełen etat na umowę o pracę. Dnia 30 kwietnia została rozwiązane umowa z jedną osobą. Czy we wniosku składanym w maju muszę wpisać liczbę zatrudnionych 5 osób pomimo iż jedna osoba została zwolniona i poprawniej byłoby wpisać 4? Warunkiem przyznania subwencji jest utrzymanie zatrudnienia na tym samym poziomie.
  Dziękuję za odpowiedź.

  • Warunkiem przyznania subwencji nie jest utrzymanie zatrudnienia z grudnia 2019.

   Od utrzymania zatrudnienia uzależniony będzie procent zwrotu subwencji po roku.

   Skoro rozstała się Pani z jedną osobą na koniec kwietnia (ale za kwiecień jeszcze odprowadzi Pani za tę osobę składki), to podaje Pani stan zatrudnienia 5 (w kwietniu). Aby zminimalizować procent subwencji koniecznej do zwrotu za rok, warto by w miejsce zwolnionej osoby zatrudnić kolejną.

   • Czy mogę zatrudnić taką osobę np. za dwa miesiące, np w lipcu lub we wrześniu? I wtedy nadal zatrudniałabym 5 osób?

 125. Dzień dobry
  Mój wniosek został zaakceptowany przez PFR z niewielkim ograniczeniem kwoty – ze względu na sprzedaż w systemie marzy wpisałam większą kwotę przychodu za 2019 niż urząd to widzi w JPK.
  I mam taką sytuację że na dzień 31.12.19 zalegałam ze składkami ZUS – za pażdziernik i listopad uregulowałam je w lutym 2020.
  Ponadto jeszcze nie złożyłam rozliczenia rocznego za 2019 z którego wynika że nie płaciłam składek PIT-5 w terminie.
  Czy w związku z tym subwencja mi się nie należy mimo że PFR mi ja przyznało?
  Czy może powinnam w jakiś sposób anulować wniosek, zapłacić zobowiązania PIT-5 teraz z odsetkami i dopiero wysłać kolejny wniosek?
  Nie mogę nigdzie znaleźć informacji o wycofaniu zaakceptowanego wniosku…

  • Odnośnie zalegania ze składkami – wystarczy, że nie zalegała Pani na koniec 2019 roku lub nie zalega Pani obecnie. Wystarczy spełnić jeden z tych warunków, a nie oba.

  • Mam pytanie ,przy wprowadzaniu wpisała Pani zaległość w składkach Zus(bo tak jak Pani napisała miała Pani zaległosć na 31.12.2019 ,pytam bo mam analogiczną sytuację ,na dzień dzisiejszy zero zaległości bo wpłaciłam ale na koniec roku je miałam….

 126. Dzień dobry- jestem rolnikiem, prowadzącym działalność gospodarczą od 11 lat. Nie jestem wpisany do CEIDG – nie mam takiego obowiązku. Na 31 grudnia 2019 r. zatrudniałem 5 pracowników na umowę o pracę. Czy dostanę dotacje bez wpisu w CEIDG (wg PFR muszę być wpisany) czy też mam się w chwili obecnej wpisać do CEIDG?

  • Uważam, że Pan powinien bo rolnik to osoba, która jest przedsiębiorcą, ale nie stosuje się do niej przepisów Prawa przedsiębiorców. Taka dziwna prawnie konstrukcja. Niestety PFR tak naprawdę ogranicza definicję przedsiębiorcy przyjmując kryterium formalne bycia wpisanym do CEIDG lub KRS. Nie wiem, czy planują zmianę tego.

 127. Mam ciekawa kwestię a na infolinii podali mi 2 inne odpowiedzi ( dzwoniłam tam 2 razy). Oprócz osób zatrudnionych na umowę o pracę. Zatrudniam też osobę na umowę zlecenie, która pracuje u mnie już 2 lata i :
  -do 31.03.20 byla ona uczniem do 26 roku zycia więc jej nie zgłaszałam do ZUS
  – od 1.04.20 jest zgłoszona do Zus
  Tak więc wliczam ją do stan zatrudnienia na dzien 30.04 ale co ze stanem zatrudnienia 31.12.19
  Bede wdzieczna za odpowiedz:) Pozdrawiam gorąco

  • Do stanu zatrudnienia na 31.12.2019 bierze Pani tylko osoby zatrudnione na umowę o pracę. Czyli tej młodej osoby i tak Pani nie pokazuje w grudniu, ponieważ była na zleceniu.

   • Jeśli przychód firmy wynosi np. 17352,20 zł, to ucinam te 20 gr? A przychód roczny np.765239,58zł i tak jest na PIT, to zaokrąglam na 765240,00zł czy zostawiam tak jak bylo?

 128. Dzień dobry,

  Firma zatrudnia 3 osoby (umowa o pracę) na 0.5 etatu każda.
  To daje nam 1.5 etatu
  Zgodnie z instrukcjami we wniosku zaokrąglam liczbę 1.5 etatu do 2
  Czy tak samo wyliczam maksymalną wartość subwencji tj.: 2 etaty X (kwota bazowa), czy jednak to będzie 1.5 etatu X (kwota bazowa)?

 129. Witam mam pytanko Sp.zoo.sp.k. reprezentowana przez sp.zoo. która ma 2 udziały w sp.zoo.sp.k. , Sp. zoo reprezentowana przez prezesa na 0,5 etatu czy ten etat wliczamy do etatów sp.zoo.sp.k i czy ten etat będzie liczony do wysokości subwencji czyli powiedzmy sp.zoo.sp.k ma 5 etatów + 0,5 z sp.zoo czy tak liczymy do określenia mikrofirmy i do subwencji. Dziękuje i pozdrawiam

 130. Witam. Jestem na ryczaucie złożyłam wniosek i dwa razy odmowa. Nigdzie nie podane oświadczenie co i jak??niewiem czy mi się należy czy nie??

 131. Dzień dobry,
  Jaką datę należy wskazać jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej (mikrofirma, wpis do CEIDG)? Wydaje się, że datę wpisu do CEIDG, ale ta jest ponoć błędna. Na prawo.pl przeczytałem, że jest to data złożenia pierwszej deklaracji podatkowej, tylko jakiej?
  Pozdrawiam

 132. Witam,
  jestem mikroprzedsiębiorcą (3 osoby umowa o pracę, 9 umowa zlecenie)
  Przy wpisywaniu wniosku w mBank w polu – “liczba zatrudnianych Pracowników na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia
  wniosku” – można wpisać maksymalną liczbę “9” jednak ja na koniec poprzedniego miesiąca mam zatrudnionych 12 osób (3 um. o pracę, 9 um. zlecenie). 12 osób nie da sie wpisać, a jak wpiszę 9 to państwo odrzucacie wniosek uzasadniając, że oświadczyłem 9 a Wy uzyskaliście informację, że mam 12. Jak to wypełnić?

 133. Witam

  Gdy wnioskowałem o niższą kwotę kwotę niż w wyliczeniach i ją otrzymałem to mogę ponownie wystąpić z wnioskiem o pozostałą kwotę jeszcze stwierdziłem ze mogłem wnioskować o całą kwotę teraz ?

 134. Witam,
  obliczenie stanu zatrudnienia o przyznanie subwencji. Mikro czy Małe przedsiębiorstwo. Stan pracowników w pełnym wymiarze czasu pracy na dzień 31.12.19 to 10 os. (średnie roczne zatrudnienie w 2019 w stosunku umowy o pracę 1/1 to 11 os. Stan zatrudnienia na 30.04.20 to 9 os w pełnym wymiarze czasu pracy ( ponieważ z jednym z pracowników w połowie IV 2020, przebywającym na l-4 zakończyła się umowa na czas określony i zamierzam ją przedłużyć w V 2020, ale obecnie przebywa na L-4). Czy potwierdza Pan status mojej firmy jako MŚP, z uwagi iż na dzień 31.12.19 mam 10 os. We wniosku mam podać stan na 30.04.20. Czy jednak mam status Mikro z uwagi na 9 os. na dzień 30.04.2020. Ukłony

 135. Dzien dobry,
  Jeśli VAT7 skladalem w Poniedziałek, proszę mi powiedzieć kiedy mijają 4 dni i kiedy realnie mogę złożyc wniosek. W Piątek czy w Sobotę? Prosze o pomoc, bo nie wiem co zrobić, a to moje być albo nie być. A nie chciałbym sie z czymś spóźnić

 136. Witam ponownie,

  Jak wygląda sprawa wydatkowania przyznanych środków? Czy potrzebne są faktury na wartość całej kwoty uzyskanej w ramach tarczy? Czy środki można przeznaczyć na:

  1) zakup niewielkiego pomieszczenia, celem przystosowania do świadczenia nowej usługi w ramach prowadzonej działalności (od osoby fizycznej, bez faktury – tylko umowa kupna-sprzedaży), dzięki czemu mogę się szybko przebranżowić i świadczyć usługi innego typu
  2) własną wypłatę (pracownik przebywa na urlopie macierzyńskim, więc nie mam możliwości przeznaczyć tych środków na rzecz jego wypłat/premii)

  3) czy ewentualna przyznana kwota 36.000 wymaga przedstawienia faktur/dowodów zakupu na dokładnie taką kwotę, czy można z tego odłożyć te 9.000 koniecznego zwrotu, i wydatkować tylko 27.000? Czy może w takim wypadku, 9.000 jest do zwrotu jako niewykorzystane, a trzeba oddać 25% z tych 27.000?

  • Nie podejmuję się analizy prawnej takiej kwestii w formie komentarza pod artykułem. Twierdzą, że warunki umorzenia będą rzetelnie sprawdzane, więc zdecydowanie warto zadbać o rzetelną dokumentację, zgodną z kryteriami wydatków w Regulaminie PFR. Myślę, że będziemy omawiać tę kwestię w kolejnej aktualizacji naszego poradnika o subwencjach. Każdy klient otrzymuje aktualizację bezpłatnie.

 137. Mikro firma spółka z o.o. 7 etatów łącznie ale jestem też udziałowcem drógiej spółki tam jest 1 etat czy w przypadku prowadzenia dwóch osobnych spółek muszę policzyć łącznie etaty czy każdą osobno tak samo jeżeli chodzi o obroty firm łączyć je muszę czy mogę składać osobno proszę o informację z góry dziękuję.

  • Zagadnienie przedsiębiorstw partnerskich i powiązanych jest skomplikowane i wymaga rzetelnej analizy. Możliwe, że u Pana taka sytuacja występuje. W razie potrzeby proszę o kontakt na maila: poczta[malpa]mozdzyn.pl.

 138. Co ze zwolnionymi z VAT? Nie składamy deklaracji VAT ani JPK.
  Spełniam wszystkie kryteria. Próbuje złożyć wniosek przez IdeaBank, ale nie działa zatwierdź.
  Nie ma możliwości dodania załącznika. Czyli jesteśmy “gorszego sortu”…

  • Próbował Pan w innym banku? Czy nie podświetla się Panu jakieś pole na czerwono, że zostawił je Pan nieuzupełnione lub źle uzupełnione?

  • To pytanie ma charakter statystyczny, nie wpływa na subwencję. Po prostu wartość poniżej 100% proszę podać, ale też nie “0%” bo to byłaby nieprawda.

 139. Mam zatrudnionych 4 pracowników na Umowę o pracę pełny etat na czas nieokreślony
  i 4 młodocianych na Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.
  Umowy młodocianych są też na pełny etat im przysługujący Są oczywiście zgłoszeni do ZUS.
  Do wyliczenia kwoty subwencji mam podać 4 czy 8 pracowników ?

   • Tak był taki sam.
    Chodzi tylko o status uczniów zatrudnionych na “Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego”
    Oni sa jakby na pełny etat,tyle że pracuja 3 dni w tygodniu a reszta szkoła.

  • Osoby zatrudnione w celu przygotowania zawodowego i zgłoszone do ZUS wliczamy przy liczeniu wysokości subwencji. Nie wliczamy przy ustalania statusu przedsiębiorstwa.

 140. Dzień dobry. Chciałam zapytać, czy wniosek Pfr mozna złożyć, jeśli jako spółdzielnia mamy zwolnienie z Zus i pomoc z tarczy nr 1 postojowe dla pracowników na 3 miesiące. Z regulaminu wydaje się że tarcza 1 i 2 nie są tu przeszkodą, ale chciałam uzyskac odpowiedź fachowca 😉 Z gory, serdecznie dziękuję za odpowiedź!!!

 141. Dzień dobry, wnioskowałam o 27.000 zł subwencji z PFR, które otrzymałam. Natomiast w wykazie błędów była informacja, iż przychód za marzec 2020 jest niższy o 3 000 zł od kwoty, którą podało mi moje biuro rachunkowe. Porownywalam marzec 2020 do marca 2019r. Gdybym podała prawidłową kwotę, to miałabym spadek na poziomie 55%, a nie 46%, wówczas mogłabym starać się o dwukrotnie wyższą subwencję. Czy jest jeszcze możliwość wystąpienia o korektę? Czy jak podałam we wniosku maksymalną kwotę subwencji 27 000 zł, to już nie mogę jej zwiększyć?

  • Jest to podane w decyzji, w umowie, na stronie banku, na stronie PFR…

   Co możesz zrobić, aby otrzymać kwotę, o którą wnioskowałeś?
   Sprawdź powód decyzji. W drugiej połowie maja, będziesz mógł odwołać się i złożyć wniosek o pozostałą kwotę.
   Taki wniosek będziesz mógł złożyć tylko dwa razy. Masz na to dwa miesiące od decyzji PFR.

   §8 umowy
   1. W przypadku podjęcia przez PFR decyzji o wypłacie subwencji finansowej w kwocie niższej niż wnioskowana, Przedsiębiorca może odwołać się od takiej decyzji ponownie ubiegając się o wypłatę subwencji finansowej w wysokości różnicy między pierwotnie wnioskowaną kwotą subwencji finansowej, a kwotą otrzymaną.
   2. W przypadku podjęcia przez PFR decyzji o odmowie wypłaty subwencji finansowej niniejsza Umowa wygasa. Przedsiębiorca może ponownie ubiegać się o wypłatę subwencji finansowej i zawrzeć umowę subwencji finansowej. Nowa umowa subwencji finansową powinna zostać zawarta za pośrednictwem Banku, który pośredniczył przy zawarciu pierwszej umowy subwencji finansowej.
   3. Przed ponownym ubieganiem się o wypłatę subwencji finansowej, Przedsiębiorca powinien wyjaśnić z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych i odpowiednim urzędem skarbowym rozbieżność danych w rejestrach tych instytucji z danymi podanymi przez siebie. Informacja o rozbieżności danych zostanie przekazana Przedsiębiorcy w decyzji o wypłacie subwencji finansowej w kwocie niższej niż wnioskowana lub decyzji o odmowie wypłaty subwencji finansowej.
   4. W przypadku podjęcia przez PFR decyzji o podwyższeniu kwoty subwencji finansowej, na skutek rozpatrzenia odwołania, PFR przekazuje Przedsiębiorcy informację o podjętej decyzji za pośrednictwem bankowości elektronicznej Banku lub innych bezpiecznych kanałów zweryfikowanych przez Bank i wykorzystywanych do komunikacji ze swoimi klientami (wiadomość e-mail, SMS) lub w inny sposób pozwalający Przedsiębiorcy zapoznać się z decyzją.
   5. Proces weryfikacji danych i oświadczeń przy ponownym ubieganiu się o wypłatę subwencji finansowej przebiega analogicznie jak przy zawarciu niniejszej Umowy.
   6. Przedsiębiorca może odwołać się jedynie dwa razy od decyzji PFR o wypłacie subwencji finansowej, w terminie maksymalnie dwóch miesięcy od dnia zawarcia Umowy.

  • Odwołanie przysługuje od każdej decyzji administracyjnej (nawet pozytywnej). Więc moim zdaniem będzie można wnioskować o większą kwotę.

 142. Witam serdecznie!

  Sytuacja następująca – mikroprzedsiębiorstwo (właściciel + 1 pracownik). Na dzień 31 grudnia 2019 roku pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim (ciąża), a od dnia 23 marca przebywa na urlopie macierzyńskim. Czy w takiej sytuacji można się ubiegać o subwencję?

  • tak, każdy pracownik który widnieje w zgłaszanych deklaracjach ZUS (etat, zlecenie, urlop macierzyński, wychowawczy itd.)

   Pracownikiem jest: osoba zatrudniona na podstawie stosunku pracy (zgłoszona do ZUS z kodami ubezpieczenia: 0110, 0111, 0125, 0126) oraz osoba współpracująca z pracodawcą, niezależnie od formy prawnej (w szczególności na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy zlecenia), zgłoszona do ubezpieczeń społecznych na ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o subwencję.

   Każda osoba współpracująca z pracodawcą traktowana jest jak jeden etat (niezależnie np. od liczby godzin na umowie zlecenia).

   Każda osoba na urlopie macierzyńskim, ojcowskim, rodzicielskim, wychowawczym traktowana jest jak jeden etat (dotyczy to również osób, które przed tymi urlopami były zatrudnione na część etatu).

   źródło: Jak określić liczbę pracowników, aby ustalić, czy moja firma należy do grupy mikrofirm lub MŚP, a więc może skorzystać z subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR? Jak określić liczbę pracowników w celu ustalania wysokości subwencji dla mikrofirmy, a następnie jej częściowego umorzenia?

   • “tak, każdy pracownik który widnieje w zgłaszanych deklaracjach ZUS (etat, zlecenie, urlop macierzyński, wychowawczy itd.)”
    Nie Jest to jest napisane wprost: “Zgodnie z założeniami Programu, na potrzeby ustalenia statusu Mikrofirmy i MŚP pracownikami są osoby związane z Beneficjentem stosunkiem pracy w przeliczeniu na pełne etaty, nie uwzględniając pracowników przebywających na urlopach macierzyńskich,….”
    Akurat w przypadku CB w dniu 31.12 osoba na etacie była na zwolnieniu, NIE NA URLOPIE MACIERZYŃSKIM czyli według ich definicji jest on mikroprzedsiębiorcą”

 143. Rozliczam się w procedurze vat marża. Jaki przychód podać we wniosku? ten z deklaracji vat czy z ewidencji przychodów?

 144. Dzień dobry,
  złożyłem wniosek i dostałem odmowę a powód to: niezgodność danych jakie uzyskał PFR z ZUS a szczegółowo – brak pracowników na koniec 2019 roku.
  Faktycznie to zatrudniam od lipca 2019 (i od lipca został zgłoszony w ZUS)do teraz 1 pracownika na umowę zlecenie – proszę o pomoc w tej kwesti

  • Nie otrzyma Pan subwencji. Na potrzeby liczenia statusu przedsiębiorstwa istotne jest to, czy ktoś był na umowie o pracę. Dopiero przy liczeniu na potrzeby wysokości subwencji można wliczać też zlecenia.

   • Zgodnie z informacjami podanymi na stronie PFR:

    mikrofirma – oznacza przedsiębiorcę, który (nie uwzględniając osoby Beneficjenta będącego osobą fizyczną) zatrudnia od 1 do 9 pracowników

    A poniżej:

    pracownik – oznacza osobę fizyczną:

    współpracującą z pracodawcą niezależnie od formy prawnej (w szczególności na podstawie umów cywilnoprawnych – umowy zlecenia lub umowy o dzieło), która na dzień ustalania stanu zatrudnienia na potrzeby określenia kwoty subwencji finansowej była zgłoszona przez pracodawcę do ubezpieczenia społecznego;

    Więc zgodnie z powyższymi informacjami zatrudniona osoba na umowę zlecenie zgłoszona do ZUS to pracownik. Dlaczego więc wnioski są odrzucane i gdzie PFR weryfikuje liczbę zatrudnionych skoro w ZUSie mam wpisaną zatrudnioną osobę od około roku i system może to zweryfikować?

 145. Mam zatrudnionych 4 pracowników na Umowę o pracę pełny etat na czas nieokreślony
  i 4 młodocianych na Umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego.
  Umowy młodocianych są też na pełny etat im przysługujący 🙂
  Do wyliczenia kwoty subwencji mam podać 4 czy 8 pracowników ?

 146. Czy tą subwencję PFR (3 prac x 36 tys zł) można połączyć z pożyczką bezzwrotną 5 tys zł. oraz z dofinansowaniem części kosztów wynagrodzeń dla swoich pracowników (70 proc. wynagrodzeń)?
  Przeczytałem Zasady kumulacji pomocy z poszczególnych sekcji Komunikatu Komisji Europejskiej i niewiele z tego rozumiem.

 147. Witam. Jesteśmy spolka zoo, posiadamy oddział w Niemczech, który posiada własny NIP, w Niemczech też płaci podatek od przychodów osiąganych na terenie Niemiec. Sporządzamy bilans skonsolidowane. Pracowników zatrudnia spolka zoo, w Polsce płacone sa składki ZUS również od pracowników oddelegowanych do pracy w Niemczech.
  1. Czy przychody wykazujemy łączne (Polska+oddz. w Niemczech), czy tylko Te osiągane przez spółkę wykazywane w deklaracji VAT?
  2. Czy pracowników wykazujemy również oddelegowanych (nadmienię że umowę o pracę mają podpisaną że spolka zoo)

  • 1. Czy przychody wykazujemy łączne (Polska+oddz. w Niemczech), czy tylko Te osiągane przez spółkę wykazywane w deklaracji VAT?
   Przychody sa sumowane ale tylko na potrzeby okreslenia statusu przedsiebiorstwa (Male/Srednie/Duze), nie na potrzeby wysokości subwencji.

   2. Czy pracowników wykazujemy również oddelegowanych (nadmienię że umowę o pracę mają podpisaną że spolka zoo)
   W regulaminie subwencji jest to opisane- na potrzeby ustalania kwoty subwencji wykazuje sie laczna liczbe pracownikow za ktorych spolka oplaca skladki (umowa o prace, umowa zlecenie)

 148. Dzień dobry.
  Czy subwencję z PFR można przeznaczyć w 25% na spłatę rat leasingowych(analogicznie do spłaty rat kredytowych) lub na remont środka trwałego?

  • Nie widzę problemu z remontem środka trwałego. Co do leasingu – te 25% miałoby być obok spłaty kredytu, czy zamiast?

   • Zamiast spłaty kredytu. Zastanawiam się, czy zachodzi tutaj ten sam mechanizm co przy kredycie (dodatkowe ograniczenie wskazane w warunkach udzielenia subwencji), czy też po prostu należy potraktować spłatę raty jak pokrycie kosztów działalności gospodarczej i nie stosować analogicznie tego limitu.

 149. Witam
  Wniosek złozony za pomocą strony banku santander,został wysłany, jednak w jaki sposób mam przesłać deklaracje vat-7 ?

  Pozdrawiam

 150. W jaki sposób wpisać spadek dochód jak rozliczam się na karte podatkową i cz gdy pracownik w grudniu był na macierzyńskim to mogą odrzucić wniosek bo tak miałam dostałam decyzję że na koniec roku 2019 nie miałam pracownika A pracownica była na macierzynskim

  • Jeśli chodzi o kartę- bardzo dobre pytanie. Nawet w PFR nie wiedzą.
   Na potrzeby wyliczania statusu przedsiębiorstwa nie liczymy pracownika na macierzyńskim, więc jest tutaj problem.

 151. Dzień dobry, moja spółka z.o.o istnieje od 1 maja 2019. na dzień 31 grudnia zatrudniała 1 osobę ale na dzien 1 lutego 2020 az do dzisiaj zatrudnia 2 osoby. We wniosku należy podac stan zatrudnienia na 31 grudnia lub w wybranym mieisącu i porównanie tego samego miesiąca ubiegłego roku. Nie moge tego zrobić ponieważ firma jeszcze nie istaniała. Wydaje mi sie , że powinnam otrzymać pomoc dla obecnie zatrudnionych pracowników a nie tych ktorzy byli zatrudnieni 31 grudnia?

  • Nie ma Pani racji. Regulamin PFR jest jaki jest. Służy to niedopuszczaniu do nadużyć w postaci zatrudnienia teraz pracowników, żeby dostać wyższą subwencję.

 152. jezeli na dzień 31 grudnia 2019 zatrudniam 2 pracowników a na dzień 30 kwietnia zatrudniam 4 pracownikow , składam wniosek w maju to do ilu pracownikow moge sie starać o subwencję

  • Jeśli teraz też zatrudnia Pani 4, to na 4, o ile złożyłaby Pani wniosek w kwietniu. Jeśli w maju to istotne jest ilu zatrudniała Pani na koniec maja 2019 r.

   • i znowu się wtrącę: według definicji z przewodnika PFR liczy się mniejsza wartość zatrudnienia liczona z roku 2019 (za 2019 można wybrać tą wyższą na koniec lub rok do tyłu od złożenia wniosku) i miesiąca z 2020 którego dotyczy wniosek, w tym przypadku wg mnie i automatycznego systemu w moim banku p. Patrycja liczyć na dofinansowanie do 2 osób niestety

 153. Próbowaliśmy , za pośrednictwem naszego banku Santander Bank Polska, złożyć wniosek o udzielenie subwencji dla naszej firmy. Niestety operacja nie powiodła się.
  Spełniamy warunki jako średnia firma z uwagi na zatrudnienie 87 pracowników i sumę bilansową za ub.rok w wysokości 84 449 863,41 zł.
  Przychody netto ze sprzedaży w 2019 r. wyniosły 229 360 684,76 zł.
  Podałam tu wszystkie parametry, ponieważ we wniosku na etapie wpisania zatrudnienia i obrotów za ub.rok w wysokości 229 mln zł pojawia się komunikat
  „obroty firmy przekraczają wyznaczony limit dla danej kategorii przedsiębiorców”. Próbowałam wpisać maksymalny przychód 225 mln do kalkulacji subwencji lecz tez pojawiał się komunikat.
  Usiłowałam również wyjaśnić w banku co w tej sytuacji mam wpisać w polu przychodów. Niestety nie udzielono mi pomocy i odesłano do PFR po zasięgnięcie informacji a tam niestety to trwa.
  W związku z powyższym bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi w jaki sposób mam wpisać we wniosku wysokość obrotów za ub.rok w wysokości jak wyżej.

  • Proszę o kontakt na poczta[malpa]mozdzyn.pl. Sprawa zbyt poważna, żeby była przedmiotem pobieżnej analizy w formie komentarza pod postem.

 154. Mikroprzedsiębiorca, spółka cywilna, 2 wspólniów, pracownicy.
  Czy o subwencję z tarczy finansowej występuję jako firma czy każdy ze wspólników w swoim imieniu – tak jak trzeba występowac przy zwolnieniu z ZUS i wniosku do Powiatowego Urzędu Pracy o mikropożyczkę 5000 zł
  Z góry dziękuję za odpowiedz

   • niekoniecznie, u mnie w banku są automatycznie we wniosku zaznaczone dane spółki cywilnej a nie wspólnika, a mam taką samą sytuację jak przedmówczyni

     • rachunek na firmę (z boku obok danych do wniosku tylko adnotacja że to ja z imienia i nazwiska jestem składającym wniosek), wniosku jeszcze nie składałem, bo VAT-7 wysłany 04.05., i przy okazji zapytam czy Pan wie ile realnie trzeba czekać żeby PFR za pośrednictwem skarbówki widział te dane za kwiecień?

 155. Panie Oskarze, czy podatnik zwolniony z VAT (Art.113) może się starać o dofinansowanie skoro we wnioskach jest obrót netto ?

 156. Mój wniosek został odrzucony m.in przez kwote % spadku obrotów.Wniosek zakłada że tę rubrykę wypełniany jest automatycznie po wpisaniu wcześniej obrotów,a w odrzuconym wniosku mam argument że wpisane jest 32%, a powinno być 33%.Tym czasem ręcznie nie można tego zmienić.Co moge zrobić?

  • Ciężko mi się odnieść do sprawy nie znając jej. Raczej został odrzucony z powodu niezgodności podanych kwot (a nie procentów) z danymi z US. Fakt przeliczenia procentów w decyzji wynika tylko i wyłącznie z tego, że za podstawę ich obliczenia przyjęto inne kwoty obrotów.

 157. W decyzji którą otrzymałam jest informacja o negatywnej weryfikacji warunków otrzymania subwencji. Status wniosku jest – zaakceptowany. Nie mam rozumieć, że pomimo błędów subwencja będzie wypłacona bez składania korekty bądź ponownego wniosku.

 158. Podpinam się pod pytanie. Bo w świetle prawa przedsiębiorców to wspólnicy spółki są przedsiębiorcami, nie s.c. Ale w świetle ZUS platnikiem składek pracowników jest spółka, a wspólników oni sami, czyli jako płatnik nikogo nie zatrudniają… Jak w takich okolicznościach mieliby złożyć wniosek. Zwłaszcza, że VATowcem jest znowu spółka, ktora sklada deklaracje VAT7. Zaprzeczenie goni zaprzeczenie.

  • Zgadzam się. W mojej ocenie wniosek składa wspólnik, a podaje dane jak ze spółki. Dzisiaj rozmawiałem z PFR w tej sprawie, nie mieli odpowiedzi, obiecali opracować ten temat na swojej stronie. Zobaczymy, czy to zrobią.

 159. A co z wnioskami odrzuconymi bo PFR sobie wymyślił np. że zatrudniałem 5 pracowników, a zatrudniałem 4. Poza tym, gdzie jest podane, że obroty należy zaokrąglać do pełnych złotych, a z powodu tego że podałem dokładną kwotę odrzucili wnioske (jeden z powodów).
  Problem dotyczy też niezalegania: obecnie są w trakcie wnioski dotyczące składek ZUS i odroczenia podatków. Jeżeli na 31 grudnia miałem zaległość w US spowodowaną korektami, to skąd biorą informacje czy zalegam na dzień składania wniosku?

  • Kwestię pracowników proszę zweryfikować w PUE ZUS. Nigdzie nie jest podane, że obroty należy zaokrąglać. Bazowanie na JPK VAT wskazuje na niezaokrąglanie kwot. Ewentualne bazowanie na deklaracji VAT kazałoby zaokrąglać kwoty i stąd ta rozbieżność.

   Informacja ze strony PFR:
   “Weryfikacja spadków obrotów będzie odbywała się na podstawie w szczególności deklaracji VAT-7 (w przypadku podmiotów rozliczających się miesięcznie), VAT_JPK (w przypadku podmiotów rozliczających się kwartalnie) oraz oświadczenia zawartego w umowie subwencji składanego z uwzględnieniem dostępnych dokumentów księgowych, w tym RZIS (w przypadku podmiotów nie rozliczających podatku VAT”.

   Innymi słowy raz mogą brać pod uwagę to, a raz to.

 160. witam złożylismy wniosek i dostalismy smsa ze wniosek zmienil status na przyznany ale zmieniony jak mozna sprawdzic co to oznacza?

 161. Witam,

  Czy wiadomo już może, na podstawie których dokumentów księgowych weryfikowany będzie “obrót (przychód) za rok 2019”? Działamy głównie na zaliczkach, zatem kwota, od której płacimy podatek dochodowy a ta, od której płacimy VAT znacząco się różni. Nie wiemy, którą kwotę podać.

  Z góry dziękuję, pozdrawiam!

  • Z Regulaminu to nie wynika, ale z informacji na stronie wynika, że biorą pod uwagę w pierwszej kolejności dane z pliku JPK_VAT, czyli kluczowe są deklaracje VAT.

   • Kupiłam poradnik ale nie uzyskałam z niego informacji czy kwota przychodu z 2019 również jest weryfikowana z deklaracjami VAT. Zastanawiam się czy kwotę brać z deklaracji czy z rachunku wyników.

 162. Witam złożyłam wniosek i dostałam odpowiedz negatywną z powodu błędów, które muszę wyjaśnić. Kiedy będę mogła złożyć drugi wniosek, (zrozumiałam, że to zupełnie nowy ma być wniosek bez odwoływania się do pierwszego i w tym samym banku) i czy mogę brać pod uwagę marzec, tak jak w pierwszym wniosku, czy już muszę brać pod uwagę kwiecień? Będę wdzięczna za odpowiedź.

 163. Dziekuje za odpowiedz. Napisał Pan ze podałem za mało informacji na temat form zaatrudnienia ,wszyscy pracownicy sa na umowie o prace na pełny etat. na czas nieokreslony. 9 osob z tego 2 jak wspominałem na urlopie macierzynskim juz od 2 lat. czy teraz mogłbym otrzymac podpowiedz jaka liczbe wwskazac w polu jaka ilosc miejsc pracy subwencja uratuje?

  podrawiam

  • Pole to ma charakter statystyczny, nie wpływa na otrzymanie subwencji. W mojej ocenie to obojętne. Można wpisać w sposób tożsamy z metodą liczenia osób do maksymalnej kwoty subwencji.

   Zastrzegam również, że pozyskiwanie porad w formie komentarzy na internecie, w kwestiach które mogą rzutować otrzymaniem lub nieotrzymaniem kilkudziesięciu-kilkuset tysięcy złotych, w mojej osobistej ocenie, z którą nie każdy musi się zgadzać – nie jest optymalnym, pod kątem bezpieczeństwa, rozwiązaniem. 🙂 Uwagę tę czynię nie tyle do Pana co do każdego z nas, tj. czytelników i komentatorów.

 164. Mam pytanie o przychody za 2019 rok czy wskazuje z deklaracji vat7 czy kpir bo spadek z deklaracji VAT 7. Drugie pytanie czy jest możliwość, że nie mam zadłużenia na dzień 31.12.2019 a na 2020 mam zaległości w ZUS i urzędzie Skarbowym ale czekam na umorzenie i rozłożenie na raty, może być odrzucony wniosek. W regulaminie i podreczniku wszystko ok. powinno być ale system podobno tego nie widzi i odrzuca. Dziękuję za odpowiedź g

 165. Mam pytanie o przychody za 2019 rok czy wskazuje z deklaracji vat7 czy kpir bo spadek z deklaracji VAT 7. Drugie pytanie czy jest możliwość, że nie mam zadłużenia na dzień 31.12.2019 a na 2020 mam zaległości w ZUS i urzędzie Skarbowym ale czekam na umorzenie i rozłożenie na raty, może być odrzucony wniosek. W regulaminie i podreczniku wszystko ok. powinno być ale system podobno tego nie widzi i odrzuca. Dziękuję za odpowiedź

 166. Witam
  już w rubryce Główny Kod PKD nie wiem co wpisać
  W działalności mam 49.39 Z ale we wniosku w PKO BP informacja o błędzie

 167. Witam, mam pytanie odnosnie pozycji o zatrudnieniu. W ZUS widnieje w mojej firmie 9 osob na dzien 31.12 oraz 30.03.2020 i taka tez liczbe wpisuje .2 OSOBY SA NA URLOPIE MACIERZYNSKIM juz ponad dwa lata. w marcu 2021 koncza sie te urlopy a nie bede z nimi przedluzal umowy. Co wpisac w rubryce ile miejsc pracy subwencja uratuje? tyle ile obecnie pracuje normalnie czyli 7? czy trzeba wpisywac 9? I ktora liczba bedzie potem brana pod uwage przy zwrocie?

  dziekuje za odpowiedz

  • Podał Pan za mało informacji na temat form zatrudnienia. Czym innym jest zatrudnienie na potrzeby liczenia statusu mikro-/MŚP, a czym innym na potrzeby subwencji. Sugeruję albo skorzystać z naszego poradnika albo z porady prawnej, jeśli nie uda się Panu uzyskać jednoznacznej odpowiedzi na podstawie materiałów dostępnych w Internecie.

 168. Witam
  chciałbym się dowiedzieć skąd system zaczytuje dane o firmie, chodzi mi o datę rozpoczęcia działalności gdyż na decyzji którą otrzymałem wskazano mi, że jest błędna ale ona jest zgodna z ceidg oraz jest taka jaka została wstawiona z automatu przez bank

   • Witam złożyłem wniosek i dostałem odpowiedz negatywną
    1.czy muszę czekać do 11 maja żeby złożyć kolejny wniosek bo teoretycznie ja się nie odwołuje tylko składam nowy
    2.czy jest jakaś określona liczba składania wniosków jeśli dostało się odpowiedź negatywną.
    3. Czy w kolejnym wniosku muszę brać pod uwagę te miesiące to w pierwszym wniosku bo brałem luty 2020 marzec 2020 bo to było dla mnie najkożystniejsze czy teraz skoro skończył się kwiecień mogę uwzględnić kwiecień 2020 do kwietnia 2019 bo to będzie jeszcze bardziej kożystniejsze

   • Witam mam 1 osobe zatrrudniona na pelen etat, dwie na pol etatu, jedna na jedna czwarta i jedna na 0,125 oraz jedna na zlecenie… Ile osob mam wpisac we wniosku

 169. Witam w PKO BP skladajac wniosek do tarczy finansowej nie mozna wybrac jednej z opcji dotyczacej liczby zatrudnianych pracownikow. Mianowicie prawidlowo powinno sie zaznaczyc jedna z opcji okienko 1. stan zatrudnienia na 31.12.2019 wynosi u mnie 2osoby lub okienko 2. LICZBA PRACOWNIKOW NA KONIEC POPRZEDNIEGO MIESIACA i objasnienie pod rubryka – w miesiacu odpowiadajacym nazwie zlozenie wniosku w roku poprzednim wskazana liczbe pracownikow. Nie da sie wybrac jednej z opcji i aby subwencja sie wyliczyla trzeba wszystkie pola wypelnic. A na 31.12.19 mam 2osoby zas na 31.03.19 mam 1os. Kokega skladal w innym banku i ma do wyboru jedna z opcji. Na umowie drukuje sie zamiast na 31.12.19 to 31.03.19 a w ustawie jest zapis ze moge sobie wybrac. Prosze o pomoc.

  • Przepraszam, ale musiałbym zobaczyć screeeny bo Pana komentarz nie jest dla mnie w pełni zrozumiały.
   Zakładając, że wniosek składałby Pan dowolnego dnia miesiąca maja 2020 r. to interesują nas wtedy liczby pracowników w następujących datach:
   a. 30.04.2020 r. Jest to ostatni dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku o subwencję;
   b. 31.12.2019 r. Jest to sztywno wskazana data, którą możemy ewentualnie zastąpić datą spod lit. c., jeśli będzie to dla nas korzystniejsze przy liczeniu liczby pracowników;
   c. 30.05.2019 r. Jest to miesiąc analogiczny do miesiąca, w którym składamy wniosek, przy czym w roku poprzednim (2019 r. zamiast 2020 r.). Tę datę możemy ewentualnie zastąpić datą spod lit. b., jeśli będzie to dla nas korzystniejsze przy liczeniu liczby pracowników.

 170. Witam czy jeśli mam zatrudnienie 2 osoby w sumie na 3/4etatu to mogę złożyć wniosek o subwencje,czy muszę mieć 1 pełny etat?

  • Podane przez Panią informacje nie pozwalają na rzetelną odpowiedź bo zależy to od stanu zatrudnienia na 31.12.2019 r., od stanu zatrudnienia na miesiąc poprzedzający złożenie wniosku, od form zatrudnienia. Wyjaśniamy to w naszym poradniku, do którego odsyłamy w artykule.

 171. Czy w poradniku znajdę odpowiedz jakie dane wpisywać i jak to jest weryfikowane gdy jestem płatnikiem VAT i rozliczam się metodą kasową ? Deklaracje VAT ni jak się mają do spadku obrotów rzeczywistych

 172. Jeśli mogę to chciałabym zasygnalizować kilka problemów, które pojawiają się w związku z wnioskami – dotyczą różnych przypadków, ponieważ jestem księgową:
  1. Po złożeniu wniosku PFR podaje w decyzji inną liczbę pracowników na dz. 31.12.2019 i na dz. 31.03.2020 (ilość ubezpieczonych w zestawie ZUS za 12/2019 oraz 03/2020), a w rzeczywistości prawidłowa jest ilość podana przez Klienta we wniosku (bez uczniów i bez osoby zwolnionej w połowie miesiąca). Zmiana ma wpływ na kwotę przyznaną.
  2. Po złożeniu wniosku PFR podaje w decyzji inną kwotę przychodu, Klient rozlicza się w VAT metodą kasową, zatem kwota przychodu nijak ma się do danych w JPK, z którymi PFR porównuje wniosek, a wszelkie informacje o zasadach pomocy opierają się na pojęciu spadku przychodów ze sprzedaży – w przypadku tego Klienta spowodowało to zmianę %spadku z ponad 50% do progu 25% tym samym zmniejszenie kwoty pomocy.
  3. W nawiązaniu do powyższego inny Klient z metodą kasową w VAT według JPK nie ma minimalnego spadku 25%, pomimo, że odnotował taki spadek przychodów – zastanawia się, czy składać wniosek, bo pewno zostanie odrzucony w tej sytuacji, jeżeli porównywane są dane z JPK.
  4. I ostatnie chyba w kwestii niedopracowania metody przyjętej do porównania danych na zasadzie: m-c do poprzedniego m-ca:
  Firma odnotowała od m-ca 02/2020 do 04/2020 łącznie spadek 48%, ale nie przysługuje jej pomoc, ponieważ nie można porównać przychodów z 04 do przychodów z 02, a jedynie 03 do 02, lub 04 do 03 (pomijając kwestię roku poprzedniego), a Klient ma spadek 48%, ale odnotowywany w 03 w wysokości 24% do 02, i kolejne 24% w 04 do 03… W konsekwencji Klient musi dokonać zwolnień pracowników, bo była to ostatnia deska ratunku, na którą czekał, a nie jest w stanie utrzymać załogi przy spadku sprzedaży o 48%.

  Nie wiem, czy otrzymam jakieś odpowiedzi, ale mam nadzieję, że jeżeli będziemy sygnalizować takie problemy to może zostanie to jakoś rozwiązane z czasem.

  • W pełni potwierdzam opisywane przez Panią problemy ad 1 – 3. Względnie bezpiecznie mogą czuć się jedynie płatnicy VAT rozliczający się wg skali lub na podatku liniowym. Rząd zastawił tu konsekwentnie pułapkę taką jak przy Tarczy Antykryzysowej bo wprost odesłał do art. 15g ustawy COVID-19. O ile jednak w kontakcie z PUP lub WUP nie ma pełnej automatyzacji i można było przedstawiać dowody na okoliczność spadku obrotów (przychodu), tak tu wszystko jest weryfikowane automatycznie.
   Można spodziewać się, że w najbliższych dniach system będzie modyfikowany i będą pojawiały się szczegółowe informacje jakie informacje przy konkretnej formie opodatkowania są brane pod uwagę. Oczywiście będzie to arbitralne, ocenne i nieuwzględniające wszystkich realiów konkretnej sprawy.

   Ad 4 mamy po prostu narzuconą taką metodę obliczania spadku obrotów, która jak najbardziej jest zawężająca w stosunku do metod z Tarczy Antykryzysowej, gdzie chociażby można było przyjąć za podstawę obliczeń 30 dni zaczynając od dowolnego dnia miesiąca, a nie miesiąc kalendarzowy.

   • Mam pytanie o przychody za 2019 rok czy wskazuje z deklaracji vat7 czy kpir bo spadek z deklaracji VAT 7. Drugie pytanie czy jest możliwość, że nie mam zadłużenia na dzień 31.12.2019 a na 2020 mam zaległości w ZUS i urzędzie Skarbowym ale czekam na umorzenie i rozłożenie na raty, może być odrzucony wniosek. W regulaminie i podreczniku wszystko ok. powinno być ale system podobno tego nie widzi i odrzuca. Dziękuję za odpowiedź

  • Pani Alicja zasygnalizowała kilka spraw, więc chciałam się przyłączyć, bo może ktoś czytając, może potem rozmawiając o tym, może metodą jedna Pani drugiej Pani, informacja się rozejdzie i ktoś przemyśli sprawę.
   Pierwsza sprawa – kryteria kwalifikacji o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej czy tarczy finansowej opierają się o spadek przychodów na skutek COVID-19, natomiast nikt nie pomyślał o tym, że negatywne skutki to nie zawsze spadek obrotów. W naszym przypadku w obecnym czasie (a znamy kilka podobnych firm w tej samej sytuacji) nie doszło do znacznego spadku obrotów, ponieważ zamówienia były wcześniej zakontraktowane i w dużej części przedpłacone. Negatywne skutki COVID-19 w naszym przypadku wyrażają się w spadku zamówień, a więc spadek obrotów będzie odczuwalny dopiero za ok. 5-6 miesięcy (bo taki jest okres realizacji zamówień). Drugi aspekt negatywnych skutków COVID-19 to wzrost kosztów surowców. W związku z ograniczonym dostępem do surowców nabywanych za granicą, w szczególności w Chinach i na południu Europy, musieliśmy poszukać surowców dostępnych na rynku krajowym, których cena w niektórych przypadkach jest nawet 10-krotnie wyższa, niż surowca importowanego. Odczuliśmy zatem negatywne skutki poprzez poniesienie wyższych kosztów, których nie rekompensuje cena wyrobu, ponieważ wyroby były zakontraktowane wcześniej i nie można podnieść ich ceny.

 173. Jak składać wniosek w imieniu spółki cywilnej? Podobno to wspólnik składa A nie spółka, ale wspólnik nie zatrudnia pracowników, NIP wspolnika czy spółki?

 174. Witam mam pytanie
  Wniosek Tarcza finansowa PFR zmienił status na odrzucony z powodu błędnych danych czy jest gdzieś podgląd wniosku aby zobaczyć co zostało błędnie wypełnione ?

  • Jak składać wniosek w imieniu spółki cywilnej? Podobno to wspólnik składa A nie spółka, ale wspólnik nie zatrudnia pracowników, NIP wspolnika czy spółki?

   • mam takie pytanie, złożyłam wniosek , jako wspólnik SC , odhaczyłam ,ze mam prawo do reprezentacji spółki, bo mam to prawo wpisane w umowie spólki : “do jednoosobowej reprezentacji spólki..” czy to wystarczy, czy musi być pełnomocnictwo notarialne od mojego wspólnika – małżonka ?

   • Jestem wspólnikiem spółki cywilnej. Subwencją otrzymałam. Mam pełnomocnictwo ale nie jest ono z podpisem notarialnie poświadczonym. Czy w związku z tym mogę teraz udać się do notariusza i poprosić o poświadczenie czy powinnam zwrócić subwencję? Czy będę mogła drugi raz wystąpić o subwencję?

  • Powinien Pan otrzymać w załączeniu decyzję,a w niej szczegóły i powody odrzucenia. Wszystko to jest na stronie Pana banku w zakładce ” wnioski “.

   • Witam,
    jestem mikroprzedsiębiorcą 1 osoba umowa o prace, 25 osob umowa zlecenie
    Przy wpisywaniu wniosku w banku PEKAO SA w polu – “liczba zatrudnianych Pracowników na koniec miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia
    wniosku” – można wpisać maksymalną liczbę “9” jednak ja na koniec poprzedniego miesiąca mam zatrudnionych 26 osób (1 um. o pracę, 25 um. zlecenie). 26 osób nie da sie wpisać, a jak wpiszę 9 to państwo to wniosek jest odrzucony uzasadniając, że oświadczyłem 9 a Wy uzyskaliście informację, że mam 26. Jak to wypełnić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here