Tarcza Finansowa PFR 2.0. Co sprawdzić przed wnioskiem?

1
16221

Tarcza Finansowa PFR 2.0 jest pomocą udzielaną od 15.01.2021 r. do 28.02.2021 r. skierowaną do konkretnych branż określanych według kodów PKD, które przedsiębiorca wnioskujący o pomoc wskazał w rejestrze REGON GUS.

Poprzednia Tarcza Finansowa PFR 1.0 przyniosła liczne problemy, które skutkowały albo nieudzieleniem subwencji albo udzieleniem jej w niższej kwocie niż wnioskowana. Automatyzm decyzji PFR i brak możliwości skutecznego rozwiania wątpliwości w postępowaniu wyjaśniającym (tzw. reklamacje do PFR) był problemem wielu firm.

Co sprawdzić przed złożeniem wniosku

Bardzo ważne jest, aby w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0 zweryfikować kluczowe dla naszej firmy kwestie, które pozwolą na otrzymanie subwencji w pełnej kwocie. Na co zwrócić uwagę? Najczęstsze problemy dotyczą:

  • zaległości w ZUS, które mogą wynikać z niewprowadzenia do systemu informatycznego ZUS informacji o płatności, odroczeniu składek, umowie ratalnej itp. Wejdź na PUE ZUS i sprawdź jakie jest Twoje saldo i jakie decyzje w sprawie zwolnień zostały podjęte;
  • liczby pracowników. Czasem jest to problem po stronie ZUS, czasem okazuje się, że nasza księgowość nie przesłała do ZUS prawidłowych informacji. W razie wątpliwości złóż do ZUS wniosek RD-3 z załącznikiem RD-PFR;
  • błędnego ustalenia statusu firmy mikroprzedsiębiorca (mikrofirma) lub MŚP (małe lub średnie przedsiębiorstwo). W tym zakresie błędnych porad potrafił udzielać sam PFR, w związku z czym w razie wątpliwości warto skonsultować się z prawnikiem;
  • niebrania pod uwagę przedsiębiorstw partnerskich i powiązanych, tj. firm które mają w części lub w całości istotne powiązania osobowe i/lub kapitałowe. Ustalanie takich powiązań jest na tyle trudne, że zawsze wymaga konsultacji z prawnikiem;
  • błędnego obliczenia obrotów przez PFR. W takim przypadku wiele spraw udało się rozstrzygać dopiero na etapie reklamacji. Czasem jednak błąd jest po stronie firmy. Np. przy wystawianiu faktury VAT marża należy oznaczyć to w deklaracji VAT. Jeśli księgowość tego nie robiła to PFR potraktuje nas tak, jakbyśmy nie wystawiali faktur VAT marża i inaczej policzy nasze obroty;
  • błędnego wybrania okresów porównawczych dla ustalenia liczby pracowników lub spadku obrotów. Ze względu na trudne w wypełnianiu wnioski na stronach banków wiele firm popełniło błędy, przyjęło mniej korzystne dla siebie okresy porównawcze i otrzymało niższe subwencje. W związku z tym oferujemy pomoc online przy składaniu wniosku przy użyciu pulpitu zdalnego;
  • złożenia wniosku przez osobę nieuprawnioną np. przez pracownika dysponującego dostępem do rachunku bankowego. Wniosek powinna składać osoba uprawniona do reprezentacji firmy lub też osoba, która otrzymała pełnomocnictwo z podpisami notarialnie poświadczonymi.

Nasza pomoc

W ramach Tarczy Finansowej PFR 1.0 wsparliśmy ponad 1000 przedsiębiorców, a nasze artykuły służyły za wsparcie setkom tysięcy osób. Oferujemy każdy możliwy rodzaj pomocy od poradników, poprzez porady telefoniczne po kompleksową pomoc prawną przy najtrudniejszych sprawach.

Porady telefoniczne i mailowe

Nie ryzykuj i skorzystaj z naszych porad telefonicznych. Możemy też przygotować ofertę dostosowaną do Twoich potrzeb. W tym celu skontaktuj się z nami mailowo.

Pomoc online przy składaniu wniosku

Jak to działa? Kupujesz produkt w naszym sklepie. Telefonicznie ustalamy szczegóły pomocy. Instalujesz bezpłatny program, dzięki któremu widzimy co dzieje się na Twoim ekranie komputera. Podpowiadamy co kliknąć i potwierdzamy, czy zaznaczyłeś(-aś) dobre opcje.

Poradnik e-book. Tarcza Finansowa PFR 2.0

Na bazie bardzo popularnego e-booka o Tarczy Finansowej PFR 1.0 przygotowaliśmy nowy poradnik dotyczący Tarczy Finansowej PFR 2.0. Omawiamy warunki skorzystania z pomocy, najczęstsze błędy popełniane przy składaniu wniosków, sposoby zabezpieczenia się przed nimi, a także różnice pomiędzy Tarczą PFR 2.0 a Tarczą PFR 1.0. Poradnik możesz kupić w naszym sklepie.

1 KOMENTARZ

  1. Proszę o pomoc prowadzę iłem restaurację niestety Rządzący zamkneli mi działalność. Pierwszy mój pkd nieszczęsny to 47.11 od chandlu zaczynałem teraz nie posiadam od 5 lat sklepu lecz pierwszy pkd zostało. Mam jak piszę tylko restauracje ale w pisaną nie jako pierwszą. Co mam robić. Otwierać, bo pomoc mnie nie wsparła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj